آیا شنا کردن در آب یخ برای سلامتی مفید است؟

العربیه: بسیاری از مردم در سراسر جهان دوش آب سرد می‌گیرند، در آب یخ شنا می‌کنند، یا حمام یخ می‌گیرند. آنها می‌گویند این کارها آنها را سرزنده می‌کند، خلق و خوی‌شان را بهبود می‌بخشد، و دردهای عضلانی‌شان را تسکین می‌دهد. مزایای دیگری نیز برای حمام آب سرد برشمرده شده است.

با این وجود، تاکنون هیچ شواهد علمی قطعی مبنی بر مفید بودن حمام آب یخ به دست نیامده است. در عین حال، کارشناسان هشدار می‌دهند که گرچه حمام یخ ممکن است برای برخی سودمند باشد، برای برخی دیگر می‌تواند مرگ‌آور باشد.

به نظر می‌رسد غوطه‌وری در آب یخ بدن را تحریک به برخی فعالیت‌های فیزیولوژیکی می‌کند. این کار «چربی قهوه‌ای» که سوخت طبیعی بدن برای ایجاد گرماست را می‌سوزاند، بر مقاومت و حساسیت انسولین تأثیر می‌گذارد، میزان کلسترول را کاهش می‌دهد، و به تنظیم استرس کمک می‌کند.

آب سرد همچنین می تواند یک درمان موثر برای التهاب مزمن خود-ایمنی باشد. شواهد علمی در مورد فواید آب سرد برای ورزشکاران قوی است. آنها حمام یخ را برای کاهش آسیب عضلانی و افزایش زمان بهبودی به کار می‌برند.

غوطه‌ور شدن در آب یخ همچنین هورمون‌های استرس کورتیزول و نورپی‌نفرین را افزایش می‌دهد، باعث ترشح اندورفین و دوپامین می‌شود، و انتقال‌دهنده‌های عصبی را تحریک می‌کند تا حس لذت را به مغز منتقل کنند.

با این حال، پیش از آنکه درون حوض یخ‌زده بپرید، باید خطرات آن را نیز بدانید. آب 25 برابر تندتر از هوا گرما را از بدن انسان می‌رباید، که باعث ایجاد هیپوترمی (سرمازدگی) می‌شود. این می‌تواند به آریتمی قلبی و حتی سکته قلبی منجر شود.

انجمن قلب آمریکا هشدار می‌دهد که گرفتن حمام آب یخ بدن انسان را به «واکنش شوک یخ» تحریک می‌کند، که شامل افزایش ناگهانی و سریع تنفس، ضربان قلب، و فشار خون است.

به علاوه، خون از جاهای دیگر به مرکز بدن هجوم می‌آورد، که باعث می‌شود گردش خون در دست‌ها و پاها کاهش پیدا کند و کنترل مغز روی اندام‌ها کم بشود. هیپوترمی همچنین تفکر روشن را دشوار می‌کند. تمام این‌ها خطرناک است.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.