ایالات متحده ماه آینده پس از ۵۰ سال به کره ماه بازمی‌گردد

یورونیوز: پس از حدود نیم قرن از فرود موفقیت‌آمیز فضاپیمای آپولو بر سطح کره ماه، اکنون ایالات متحده قصد دارد در ۲۵ ژانویه یک کاوشگر فضایی را روی کره ماه فرود بیاورد.

این فرودگر که «پرگرین» (Peregrine) نام دارد و توسط شرکت آمریکایی «آستروبوتیکس» ساخته شده است، بدون سرنشین خواهد بود.

جان تورنتون، مدیر عامل این شرکت، گفته است که این فضاپیما ابزارهای ناسا را برای مطالعه محیط ماه پیش از انجام ماموریت‌های سرنشین‌دار آرتمیس حمل خواهد کرد.

وی که در یک نشست مطبوعاتی صحبت می‌کرد گفت: «یکی از چالش‌های بزرگ کاری که ما در اینجا انجام می‌دهیم، تلاش برای پرتاب و فرود بر سطح ماه با حداقل هزینه است.»

چندین سال پیش ناسا تصمیم گرفت برای ارسال آزمایش‌ها و فناوری‌های خود به سطح ماه از شرکت‌های خصوصی آمریکایی بهره بگیرد و از طریق ارائه قراردادهایی با قیمت ثابت، امکان توسعه اقتصادی ماه و ارائه خدمات حمل و نقل در انجا با هزینه کمتر را فراهم کند.

رئیس شرکت آستروبوتیکس اضافه کرد: «تنها نیمی از مأموریت‌هایی که به سطح ماه رفته‌اند، موفقیت‌آمیز بوده‌اند. بنابراین مطمئناً این کار یک چالش دلهره‌آور است. من در هر مرحله از این یک ماموریت وحشت‌زده و هیجان‌زده خواهم شد.»

برنامه بلند شدن این موشک جدید برای روز ۲۴ دسامبر برنامه‌ریزی شده است، با این حال «چند روز» طول خواهد کشید تا این کاوشگر به مدار ماه برسد و قبل از فرود در روز ۲۵ ژانویه نیز باید چند روز صبر کند تا شرایط نور در محل فرود مناسب شود.

مطابق اعلام مقامات شرکت، فرود به صورت مستقل و بدون دخالت انسان انجام خواهد شد اما تیمی از دانشمندان از مرکز کنترل زمینی بر آن نظارت خواهند کرد.
فرودگر پرگرینپیشتر در بهار امسال یک شرکت دانش‌بنیان ژاپنی تلاش کرده بود به اولین شرکت خصوصی تبدیل شود که روی ماه فرود می‌آید، اما مأموریت آن با بروز یک سانحه به پایان رسید. سازمان فضایی اسرائیل نیز در سال ۲۰۱۹ در انجام کاری مشابه شکست خورد.

تا کنون تنها چهار کشور ایالات متحده، روسیه، چین و اخیراً هند با موفقیت روی ماه فرود آمده‌اند.

علاوه بر شرکت آستروبوتیکس، ناسا با شرکت های دیگری مانند «فایرفلای ائرواسپیس»، «دریپر» و «اینتوایتیو ماشینز» برای ارسال تجهیزات به ماه قرارداد امضا کرده است. قرار است کاوشگر شرکت دریپر ماه ژانویه با موشک اسپیس ایکس به پرواز درآید.

کریس کولبرت، مدیر برنامه اعزام کاوشگران به ماه ناسا، گفت: «مدیران ناسا از خطرات چنین ماموریت‌هایی آگاه هستند و پذیرفته‌اند که برخی از آنها ممکن است موفقیت‌آمیز نباشند.»

او اضافه کرد: «با این حال حتی اگر تمامی فرودها نیز موفقیت‌آمیز نباشند، این برنامه تاثیر خود را بر زیرساخت‌های تجاری مورد نیاز جهت ایجاد یک اقتصاد فرازمینی در ماه خواهد گذاشت.»

ناسا با برنامه آرتمیس خود قصد دارد در دهه بیست میلادی پایگاهی دائمی در ماه ایجاد کند.
+5
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  behzad1333 - برلین ، آلمان
  آیا در ۲۰ جولای۱۹۶۹ واقعاً آپولو ۱۱ روی کره ماه فرود امد و نیل ارمسترانگ پا بر تنها قمر زمین گذارد؟. تبلیغات منفی برای رد این واقعه برای چه بود؟. شما چه فکر میکنید ؟. شما چه فکر میکنید
  0
  0
  یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.