واکنش کیهان به مصوبه آمریکا برای مسدود شدن ۶ میلیارد دلار جمهوری اسلامی

مجلس نمایندگان آمریکا، طرح ممانعت ایران از دسترسی به ۶میلیارد دلار از اموال آزادشده‌اش را تصویب کرد. این مبلغ که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بود، پیش از این با وساطت قطر و در جریان مبادله چند تن زندانیان دوطرف آزاد شد.

کیهان نوشت: بسیار بعید است که کنگره و دولت آمریکا بخواهند در عالم واقعیت، چنان خبطی را به اجرا بگذارند. نخست این که چنان اقدامی، دولت قطر را به عنوان واسطه آمریکا و طرف قابل‌اعتماد برای دیگران، از حیز انتفاع ساقط می‌کند. ثانیا به ایران و گروه‌های همسو این مجوز را خواهد داد که وارد فاز جدیدی از ایراد ضربات دردناک به نیرو‌ها و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه شوند و حال آن که طرف آمریکایی، ظرفیت افزایش تنش و درگیری را ندارد. ثالثا، ارتکاب خبط مذکور می‌تواند متضمن شتاب فوق‌العاده در گسترش برنامه هسته‌ای و توقف همکاری‌های ایران با آژانس باشد.

مجلس نمایندگان آمریکا، طرح ممانعت ایران از دسترسی به ۶میلیارد دلار از اموال آزادشده‌اش را تصویب کرد. این مبلغ که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بود، پیش از این با وساطت قطر و در جریان مبادله چند تن زندانیان دوطرف آزاد شد.

مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی آمریکایی به علاوه آزادی ۶ میلیارد دلار اموال مسدودشده ایران در سئول، اواخر شهریورماه جاری انجام شد و این پول ضمن تبدیل به یورو، از سوئیس به بانکی در قطر منتقل شد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه، در یک اقدام دوحزبی و با همراهی نمایندگان دموکرات، طرحی را به تصویب رساند که از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به شش میلیارد دلار مذکور جلوگیری می‌کند. این طرح دولت بایدن را ملزم می‌کند شش میلیارد دلار دارایی ایران را که در ارتباط با آزادی پنج زندانی آمریکای رفع توقیف شده بود، به طور دائم مسدود کند.

خبرگزاری آسوشیتد‌پرس نوشت، «طرح عدم تامین مالی برای تروریسم جمهوری اسلامی» توسط مایکل مک‌کال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ارائه شده بود و با ۳۰۷ رای مثبت در مقابل ۱۱۹ رای منفی به تصویب رسید. همه نمایندگان جمهوری‌خواه، جز یک نفر، و ۹۰ نماینده دموکرات به این طرح رای دادند.

مک‌کال که رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا است، گفت: «با چنین بی‌ثباتی در منطقه [خاورمیانه]، آخرین کاری که باید بکنیم این است که امکان دسترسی به شش میلیارد دلار را به حکومتی بدهیم که حامی تروریسم در منطقه است.»

مجلس نمایندگان آمریکا همچنین متمم‌هایی را برای طرح روز پنج‌شنبه خود به تصویب رساند که در آن استفاده حماس و گروه‌های تحت حمایت ایران از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی و اقدامات یهودی‌ستیزانه این گروه را محکوم می‌کند. در متممی دیگر که به تصویب رسید، عنوان شده که حوثی‌های یمن از خودداری بایدن برای محکوم کردن آنها، در حال بهره‌برداری هستند. این طرح، دولت بایدن را ملزم کرده هر نهادی را که تلاش کند از این شش میلیارد دلار رفع انسداد کنند، تحریم کند.

گفتنی است مصوبه مذکور باید در مجلس سنای آمریکا هم تصویب شود تا تبدیل به قانون شود. با این حال به دلایل متعدد، بسیار بعید است که کنگره و دولت آمریکا بخواهند در عالم واقعیت، چنان خبطی را به اجرا بگذارند. نخست این که چنان اقدامی، دولت قطر را به عنوان واسطه آمریکا و طرف قابل‌اعتماد برای دیگران، از حیز انتفاع ساقط می‌کند. ثانیا به ایران و گروه‌های همسو این مجوز را خواهد داد که وارد فاز جدیدی از ایراد ضربات دردناک به نیرو‌ها و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه شوند و حال آن که طرف آمریکایی، ظرفیت افزایش تنش و درگیری را ندارد. ثالثا، ارتکاب خبط مذکور می‌تواند متضمن شتاب فوق‌العاده در گسترش برنامه هسته‌ای و توقف همکاری‌های ایران با آژانس باشد.
+35
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  دیگه از کیهان معتبرتر و مردمی تر پُر تیراژتر پیدا نکردید که واکنش کیهان و مسئول شیره ای و آویزونش بشه خبر مهم !!؟ حتی بدرد شیشه پاک کردن هم نمیخوره !!
  2
  40
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hiwa68 - رتردام، هلند
  حکومت کە مال مردم نیست. مال همکاری و توافقنامه بین امریکا اروپا و روسیه است. خودشان میدزدند و تقسیم میکنند. این اخبار برا خر کردن من و شماست.
  0
  13
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  حسین تنگه، الان دوباره می گه تنگه هرمز و ببندید. حاج حسین ولی اول باید سعی کنید تنگهً با جناقاتونون ببندید که یکم رفت و آمد درش کم بشه😂
  0
  15
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ایران و آمریکا و غرب اصلا دشمن نیستند . همه اینها بازی موش و گربه است. آنها هیچ وقت نمی خواهند سیستمی فارسی را که با آوردن رضا پالانی آورده اند از دست دهند. همه در ایران هم می دانند اگر حمایت انگلیس و آمریکا از ایران نباشد این سیستم دو روز دوام نمی آورد و به قول ظریف مجبور خواهید شد ترکی صحبت کنید. در شرایط حاضر آنها می دانند هر تغییری یا جنگی ایران را به سوی نابودی و تجزیه می برد و نمی خواهند آفریده خود در ایران را به همین راحتی از دست دهند. نگه دارنده ایران و سیستم فاشیسیتی در ایران فارسها نیستند بلکه انگلیس و آمریکا هستند و ملاها هم همانند پهلوی ها فقط نوچه ها و نوکران آنها هستند و تابغ امر آنها . اگر ملاها مثل رضاخان و پسرش یک روزی پروری بکنند (چون توسط آنها به حکومت رسیدند) و از اوامر آنها اطاعت نکنند خیلی زود باید خداحافظی کنند.
  14
  5
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.