متخصصان به عامل اصلی میگرن و سردرد‌های شایع پی بردند

ایندیپندنت فارسی: سردردهای تنشی و میگرن در میان انواع سردردها شایع‌ترند، با این حال کارشناسان تاکنون به منشا دقیق آن‌ها اشاره نکرده‌اند. حالا یک گروه تحقیقاتی در آلمان تصاویر به‌دست‌آمده از ام‌آر‌آی ۵۰ بیمار را به منظور بررسی ارتباط بین فرکانس سردرد، درد گردن و نقاط حساس عضلات صورت، مطالعه کرده است.

این محققان به طور ویژه، روی ماهیچه ذوزنقه‌ای تمرکز کردند که یک جفت بافت بزرگ و مثلثی‌شکل در پشت گردن و شانه‌ها است و به سر و تیغه‌های شانه منتهی می‌شود. با توجه به دریافت این محققان، افرادی که سردردهای تنشی و میگرن دارند، با فشار بیشتر در عضلات گردن مواجه‌اند؛ به عبارت دیگر سردرد از درد در گردن ناشی می‌شود.

به گزارش نیویورک‌پست، محققان با بررسی تصاویر ام‌آر‌آی دریافتند روزهایی که شرکت‌کنندگان درد سر و گردن دارند، فشار بیشتری روی گردنشان تحمل می‌کردند که نشان‌دهنده التهاب این عضلات بود. به همین دلیل متخصصان نتیجه‌ گرفتند که التهاب در گردن به دلایل مختلف از جمله وضعیت بد بدن، کمبود خواب، آسیب‌های بدن و استرس، احتمالا با سردردهای تنشی و میگرن مرتبط است.

دکتر نیکو سلمن در این زمینه گفت: «یافته‌های ما به نقش عضلات گردن در آسیب‌شناسی (پاتوفیزیولوژی) سردردهای اولیه اشاره می‌کند. بنابراین، درمان‌هایی که بر تسکین عضلات گردن متمرکزند، هم‌زمان سردرد را هم تسکین خواهند داد.»

سلمن تاکید کرد :«گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی که مستقیما محل درد در عضلات گردن را هدف قرار می‌دهند‌ــ مانند ماساژ یا طب سوزنی‌ــ از داروها بسیار موثرتر و ایمن‌ترند.»

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، در ایالات متحده از هر سه بزرگسال دو نفر به سردردهای تنشی مبتلا است و بیش از ۳۷ میلیون آمریکایی با میگرن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به رغم این آمارهای ناخوشایند، هنوز برای این سردردها یک درمان نهایی پیدا نشده است
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.