توماج صالحی مجددا با «ضرب‌ و‌ شتم» ماموران لباس شخصی بازداشت شد

 توماج صالحیرادیو فردا: حساب‌های کاربری توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی که به تازگی با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود، از بازداشت خشونت‌آمیز او به دست شماری از ماموران لباس‌شخصی مسلح در شهر بابل خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش‌ها، آقای صالحی روز پنج‌شنبه، نهم آذر، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

حساب کاربری منتسب به توماج صالحی نوشته که این هنرمند با «ضرب و شتم» بازداشت شده است.

از علت بازداشت دوباره او، کمتر از دو هفته پس از آزادی‌اش از زندان، هنوز اطلاعی در دست نیست.

این خواننده معترض روز ۲۷ آبان‌ «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد.

توماج صالحی در اولین ویدئویی که پس از آزادیش منتشر کرد گفت در زمان بازداشت به گردن او آمپولی تزریق شده که به احتمال زیاد «آدرنالین» بوده تا «در زمان شکنجه بیهوش نشوم و درد را تا اوج آن تحمل کنم».

آقای صالحی در این ویدئو که روز دوشنبه، ششم آذر، در کانال یوتیوب او منتشر شد، گفت: «در زمان بازداشت دست و پای من را شکستند و به صورت و سر من بسیار ضربه زدند. سعی کردم با دستانم جلوی ضربه‌ها را بگیرم که انگشتانم شکست.»

او اضافه کرد که به همین دلیل باید دست و پای خود را جراحی کند.

این خواننده معترض همچنین گفت که مسئولان پرونده تا لحظه آزادی او تلاش می‌کردند که «صفحاتم در شبکه‌های اجتماعی را در اختیار آن‌ها بگذارم که با این مسئله مخالفت کردم».

توماج صالحی که در سال‌های اخیر با ترانه‌هایش درباره مسائل اجتماعی به شهرت رسید و یکی از سرشناس‌ترین حامیان اعتراض‌های سراسری ۱۴۰۱ بود، آبان پارسال در روستای گِردبیشه، از توابع استان چهارمحال و بختیاری، بازداشت شد.

آقای صالحی در ویدئوی روز دوشنبه خود با اشاره به این‌که مأموران وزارت اطلاعات در عمل «بالاتر از قانون» هستند، گفت: «معاون دادستان چرا باید از اطلاعات بترسد و با ترس و لرز حال من را بپرسد و بگوید آیا این‌جا هم شکنجه‌ات می‌کنند یا نه؟»
او همچنین با تأکید بر این‌که به‌ دلیل شکنجه، از مسئولان زندان و رسانه‌های نزدیک به حکومت شکایت کرده است، گفت که نهادهای امنیتی «به رئیس زندان دستور دادند» که من را تحت فشار قرار دهد.

بازداشت این خواننده با واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی مواجه شده بود و درخواست‌های جهانی متعددی برای آزادی او مطرح شده بود.
+27
رأی دهید
-74

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس

  اگر در ایران فقط ۱۰۰۰ توماج داشتیم، الان کشورمون از چنگال ملایان رها گردیده بود. شجاعت تو دلاور ستودنیه.
  29
  105
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  ملت باید یک بار برای همیشه در خیابانها حسابشان را با این رژیم ترسو و بیشرف که حتی انتقاد یک هنرمند را بر نمی تابد یکسره کنند و این حکومت کثیف و خائن را به گورستان تاریخ بسپارند.درود بر جوانان شجاع میهن و توماج‌صالحی عزیز
  31
  91
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  از همه چیز و همه کس ترس دارند چون می دانند که آینده سیاهی در انتظار آنهاست. ما در روز انتقام ۴۴ سال بدبختی را که حکومت کثیف اسلامی بر سر ما آورد را جلوی چشمانشان می آوریم
  127
  86
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  درد و بلات بخورد توی سر پیرزن.می کشند تجاوز می کند. بچه قتل عام می کنند. اسید می پاشند پیدا نیست. یک خط از ثابتی می گزارند. مثنوی مولوی می نویسد. چه باید کرد امام زمانی که به خواب ما می یاد با انگشت سبابه یک بیلاخ نشان می دهد و می گوید دیدید؟ آب و برق را مجانی که نکردم هیچی.تازه سر قبرم هم که میاد،باید برای ر..ن در مستراح من هم پول بدهید. به خواب پیرزن و شرکا که می یاد. با صورت ملکوتی و نورانی.شیرین گونه.دو تا بال فرشته بر کتف .یک دستی به سر و روی پیرزن و شرکا می کشد. مثل گربه خرناس می کشند.من همون امام ضد امریالیست هستم که خلق را با کمک شما نجات داد. عقل که رفته هیچی. کور هم شده. لنگ حمام امام را نمی بینند که اون چیز یک متری در زیر لنگ حمام پنهان کرده. معلوم نیست کی فرهاد بوده کی شیرین ؟ این زبون بسته‌ها هنوز فکر می کنند فرهاد هستند
  9
  46
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  یکی مثل امیر تتلو که او را سرافکنده و تحقیرآمیز از ترکیه اخراج کردند و رفت تا دوباره دست جلاد رییسی را در مملکت آخوندها ببوسد. و دیگری توماج که تف به نظام مقدس کرد و دست و پایش را شکستند اما کوتاه نیامد و تبدیل شد به شرف هنرمندان.
  12
  58
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  نشر اکاذیب یعنی همین که تو خیابون با ضرب و شتم دستگیرت میکنند بعد جالبه وقتی خود طرف بگه آره منو شکنجه و مورد ضرب و شتم قراردادن میشه نشر اکاذیت. حکومت فاسد اسلامی یا اسلام فاسد حکومتی
  72
  49
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این رو مقایسه کنید با علیرضا دبیر. یک آشغال عوضی که واقعا باید از وسط دو شقه اش کرد
  5
  44
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  خداییش از این خبر خیلی خوشحال شدم ‌.آخه ریقو روزی که گرفتنت به غلط کردن افتادی و حالا که ازادت کردن دوباره شروع به کری خوندن میکنی احمق .
  27
  21
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Sardinia - ماپوتو، موزامبیک
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  ما که غلط کردن ایشون رو ندیدیم ولی اخیرا دیدیم که آغاتون دکمه گ..... خوریشو زده و به غلط کردن افتاده که من اصلا کی گفتم اسراییل باید نابود بشه.....
  15
  20
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  تعجبی هم نداره یک اسلامیست و جیره خوار رژیم آخوندی خوشحال بشه.لیاقت اسم آریا را نداری عرب پرست بزدل.
  0
  1
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.