همه منتظر مرگ خامنه‌ای هستند، نه فقط مخالفان که حامیان او نیز خود را آماده می‌کنند

رادیو زمانه: علی رسولی
حسن روحانی پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس خبرگان تلویحاً از احتمال مرگ رهبر کنونی در میانه کار خبرگان بعدی سخن گفت. عضو دیگر خبرگان هم از فعالیت کمیسیونی برای تعیین رهبر آینده جمهوری اسلامی خبر داده است.

همه منتظرند. نه فقط مخالفان که حامیان علی خامنه‌ای هم خود را برای روز موعود آماده می‌کنند. روزی که او برای همیشه چشم بربندد. روز سه‌شنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۳، وبسایت جماران وابسته به دفتر نشر آثار روح‌الله خمینی، مصاحبه‌ای از رحیم توکل، عضو کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری منتشر کرد که در آن از وجود یک کمیسیون با دستور کار محرمانه برای تعیین «قائم‌مقام‌ رهبری» سخن گفته بود.

مصاحبه رحیم توکل نکته‌های مختلفی دارد که برخی تکراری و تعدادی جدید و عجیب‌اند. از جمله اینکه کمیسیونی برای تعیین «قائم‌مقام رهبری» وجود دارد. سمتی که پس از عزل حسینعلی منتظری و بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ دیگر وجود خارجی ندارد.

به هر ترتیب رحیم توکل گفت:

    در کمیسیون‌ها یک چند نفری هستند که در مورد قائم مقام رهبری دارند کار می‌کنند؛ آن‌ها افراد را گزینش کرده و فقط با رهبری مشورت می‌کنند. اما از گزینه‌هایی که این چند نفر دارند انتخاب می‌کنند، هیچ‌کسی با خبر نیست. در اجلاس هم از این حرف‌ها مطلقاً حرفی به میان نیامده است.

او در ادامه مدعی شد که خودش یکی از افرادی است که در همین کمیسیون محرمانه انتخاب رهبر بالقوه است. البته پرسش مصاحبه‌کننده درباره نام دیگر اعضای این کمیسیون را بی‌پاسخ گذاشت.

نماینده مازندران در مجلس خبرگان رهبری گفت که اعضای این کمیسیون با «احدی» درباره مأموریتشان صحبت نمی‌کنند و فقط با علی خامنه‌ای مشورت می‌کنند.

«چه کسانی گزینه رهبری بالقوه هستند؟» رحیم توکل به این پرسش هم پاسخ نداد. قاعدتاً مصاحبه‌کننده در مورد محتمل‌ترین گزینه جانشینی یعنی مجتبی خامنه‌ای هم سوالی مطرح نکرده است.

هنوز دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری به اظهارات این عضو آن نهاد پاسخ نداده است. یکی از پرسش‌هایی که روز چهارشنبه ۸ آذر در روزنامه اصلاح‌طلب هم‌میهن مطرح کرد، این است: مگر الان سمتی به نام قائم‌مقامی رهبری داریم؟

البته پیش از این هم در مورد ترکیب‌ها و سمت‌هایی که در قانون اساسی کنونی جمهوری اسلامی وجود ندارد ولی در زمان مرگ خامنه‌ای به کار گرفته خواهد شد، سخنانی منتشر شده است. از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی در پاییز سال ۱۳۹۴ از آمادگی مجلس خبرگان رهبری برای «تعیین شورای رهبری» پس از مرگ خامنه‌ای گفت. شورای رهبری هم پس از بازنگری از قانون اساسی جمهوری اسلامی حذف شده است.

اما نکته مهم دیگر ادعای این عضو غیرمهم مجلس خبرگان در مورد عضویتش در کمیسیونی است که قرار است جانشین خامنه‌ای را مشخص کنند. مشخص نیست که این ادعا تا چه حد درست باشد و آیا دیگر اعضای این کمیسیون هم از میان چهره‌هایی تا این حد گمنام و کم‌اهمیت انتخاب شده‌اند؟

شاید دقت و صحت صحبت‌های این عضو خبرگان در مورد حضور خودش در این کمیسیون و یا «تعیین قائم مقام» برای رهبری که هنوز زنده است به اندازه صحبت‌هایش در همین مصاحبه در مورد درخواست ولادیمیر پوتین از خامنه‌ای برای قبول کردن او به عنوان فرزند رهبر جمهوری اسلامی باشد:

    پوتین که با دنیا با اقتدار صحبت می‌کند، پا روی پا می‌اندازد و به دنیا اعتنا نمی‌کند، وقتی پیش رهبری می‌آید، روی لبه مبل می‌نشیند، دست‌ها را روی پا می‌گذارد، مؤدبانه با امام و رهبری صحبت می‌کند -بیت رهبری پشتی هم نمی‌دهد- بعد می‌گوید من را به عنوان فرزند خودتان قبول کنید. کسی که سیاستمدار دنیا است، به رهبری می‌گوید من را به عنوان فرزند خودتان قبول کنید!

اما این تنها خبر روزهای گذشته درباره وضعیت جانشینی خامنه‌ای نبود. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سابق پس از آنکه در انتخابات خبرگان رهبری که قرار است اسفندماه برگزار شود، ثبت نام کرد در جمع اعضای دولت سابق سخنانی گفت که دوباره موضوع مرگ خامنه‌ای را سر زبان‌ها انداخت.

او روز ۲۹ آبان‌ماه در صحبت‌هایش از روز مرگ خامنه‌ای به عنوان «روز مبادا» یاد کرد و گفت:

    از خداوند برای مقام معظم رهبری عمر طولانی توأم با توفیق بیشتر را طلب می‌کنیم، ولی هرچه زمان بگذرد احتمال آن روز مبادا بیشتر می‌شود که خبرگان بخواهد وارد بحث انتخاب ولی‌فقیه شود.

او دلیل ثبت‌نامش در انتخابات را هم آماده بودن برای همان «روز مبادا» خواند:

    در ذهن خودم خیلی بالا پایین کردم که بروم ثبت‌نام کنم یا نه، گفتم اگر به عنوان یک نفر در خبرگان احتمال دهم که تأثیرگذار هستم، برای آینده و امروز اقدامی نکنم، مسئولم. مگر اینکه یقین داشته باشم که هیچ کاری از من ساخته نیست. من بر مبنای این تکلیف ثبت‌نام کردم.
+132
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  shahrooz-k - تهران، ایران

  اینکه چه کسی بر راس هرم قدرت ضد انسانی و ضد ایران و ایرانی شود شکل خونریز,غارتگرانه,جاهلانه و توتالیتر را عوض نمی‌کند با نگاهی به مرگ نکبتبار خمینی جنایتکار و جانشین شدن جنایتکاری دیگر میتوان به راستی ومنطقی بودن نظر جوانان
  72
  127
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  مرگ حق هست و همگی روزی خواهیم رفت .اما براندازان مفلوک که در خواب و خیال خود فکر میکنن با وفات رهبر انقلاب میتونن براندازی کنن در عالم هپروت سیر میکنن و باید بدونن که درخت تنومند انقلاب پابرجا خواهد ماند
  107
  73
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  پس از سرنگونی این نظام منحوس اسلامی ، نوادگان ما چقدر بریش ما بخندند که. ، اجداد ما در عصر اینترنت و فضا چگونه . این افراد متحجر واپسگرای اسلامی را بعنوان همه کاره خودمان جهت رهبری ایران تحمل کردیم !؟!
  75
  70
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  یعنی بزودی حلوا رو افتادیم !؟ ولی این مفعول اونقدر نکبت و کثیف و متعفنه که حلواش هم باید تلخ و مسموم کننده باشه ! نوش جون مزدوران و پاچه خواراش ! البته اگر با عزرائیل کَل کَل نکنه و مثل نمیرالمومنین جنتی ، دَرِ عزرائیل نماله !
  62
  75
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ali1g - اوسلو، نروژ
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  این درخت تنومند انقلاب اسلامی را تا .... در ....اشخاص امثال شما تا درست عبرتی شود بر آیندگان.
  22
  36
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  هر وقت حرف از مردارسدن این مفعول یا جنتی پیش میاد یاد منظومه زاغ و عقاب دکتر خانلری میافتم.....و این خاصیت مردار است عمر مردار خوران بسیار است...
  15
  39
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  مطمئن باشید زندگی پسا خامنه ای جهنمی تر از حال خواهد شد زمان حکومت خمینی و زمان حکومت خامنه ای را با هم مقایسه کنید
  12
  26
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  دوران او دوران سیاه تاریخ ایران است و شاید تاریک ترین و بدبخت ترین . کشور را به بدترین دوران تاریخ تبدیل کرد.
  2
  25
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  sahandogli - لندن، انگلستان
  چه عجب نظر سرکار در مورد خاندان پهلوی تغییر کرد!
  0
  5
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  انشا الله این درخت تنومند و ده ها درخت دیگر پابر جا بمانند تا مزدوران و خائنین را از آنها بیاویزیم.
  0
  7
  شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.