روایت گروگان‌های آزاد شده اسرائیلی از ضرب و شتم توسط مردم غزه و تهدید توسط حماس

 گال گلدشتاین آلموگ ۱۱ ساله یکی از گروگان‌هایی که در ۵ آذر از نوار غزه آزاد شد.صدای آمریکا: خانواده‌های زنان و کودکان اسرائیلی که از اسارت حماس در غزه در آمده‌اند، می‌گویند که آنها از ضرب و شتم و تهدید به مرگ، جابه‌جایی از جایی به جای دیگر، و اجبار به درگوشی حرف زدن در طول هفته‌هایی که گروگان بودند، صحبت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اکثر گروگان‌هایی که در جریان آتش‌بس موقت شش روزه آزاد شده‌اند، به‌سرعت به بیمارستان‌ منتقل شدند؛ دور از دید عموم در کشوری که هنوز از شوک ربوده شدن آنها در جریان حمله حماس در ۱۵ مهر هنوز آشفته هستند.

اسرائیل می گوید در این حمله ۱۲۰۰ تن که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شدند.

دنی برام، مدیر مرکز درمان آسیب روانی اسرائیل، می‌گوید که برخی از آزادشدگان نیاز به درمان پزشکی خواهند داشت و اضافه کرد: بسیاری نیاز به صحبت و مشاوره دارند و «مسئله اصلی که باید درمان شود، حس کنترل است.»

او گفت: «اشخاصی که با شرایط وحشتناک روبرو می‌شوند، بیمار نیستند. آنها باید بر آن چیره شوند، آنها باید فضا، زمان و محیط گرمی برای انجام این کار داشته باشند، ولی نه لزوماً در یک محیط پزشکی.»

گروگان‌های آزاد شده، از زمانی که آخرین دور آزادی در روز جمعه آغاز شد و اسرائیل در ازای آن برخی از فلسطینی‌های زندانی را آزاد کرد، از رسانه ها دور نگه داشته شده‌اند.

داستان‌های آنها که از طریق اعضای خانواده‌های‌شان درز کرده است، بدون این‌که رویترز بتواند به طور مستقل تایید کند، به سختی‌ها و مصیبت‌های آنها اشاره می‌کند.

اکثر ۲۴۰ گروگانی که به گفته اسرائیل در ۱۵ مهرماه به دست شبه‌نظامیان حماس به غزه منتقل شدند، هنوز در دست این گروه هستند.

دبورا کوهن به شبکه تلویزیون «بی‌اف‌ام» فرانسه گفت که به او گفته شده بود که برادرزاده ۱۲ ساله‌اش؛ ایتان یاهالومی، و دیگران هنگام ورود به غزه، پس از حمله حماس به اسرائیل، توسط ساکنان غزه مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

دبورا کوهن گفت که گروگان‌گیرها او را وادار کردند که فیلم اعمال خشونت‌بار حماس را تماشا کند.

او گفت: «هر بار که یک کودک در آنجا گریه می‌کرد، او را با سلاح تهدید می‌کردند تا ساکت شود. وقتی به غزه رسیدند، همه غیرنظامیان، همه‌ آنها را می‌زدند...ما در مورد یک کودک ۱۲ ساله صحبت می‌کنیم.»

در مقابل، حماس رفتار با گروگان‌ها را انسانی توصیف می‌کند و می‌گوید برای حفظ جان و سلامت گروگان‌ها، با آنها مطابق با تعلیمات اسلامی رفتار کرده‌ است.

اما این گروه شبه‌نظامی اشاره کرده است که برخی از گروگان‌ها در جریان حملات هوایی اسرائیل به غزه کشته شدند.

به گفته مقامات بهداشتی فلسطین در غزه که تحت کنترل حماس است، بیش از ۱۵ هزار تن در حملات هوایی اسرائیل کشته شدند.

اسرائیل در مقابل، حماس را متهم به استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی کرده است.
زمزمه و درگوشی حرف زدن
خانواده‌های دو دختر بچه‌ای که با هم گروگان نگه داشته شده بودند، می گویند که شنیدن صدای فرزندان‌شان در بازگشت به خانه برای‌شان سخت بود، چون فقط با زمزمه صحبت می‌کردند.

توماس هَند، پدر امیلی هند ۹ ساله، به «سی‌ان‌ان» گفت: «برای شنیدن [صدای او] مجبور شدم گوشم را نزدیک دهانش ببرم. در اسارت به او گفته بودند که سر و صدا نکند. وحشت را می‌توان در چشمانش دید.»
امیلی هند ۹ ساله یکی دیگر از گروگان های آزاد شده پدرش تامس هند را بغل کرده است - ۵ اذر ۱۴۰۲هنگام بازگشت امیلی به او خبردادند که مادرش نرگس در حمله ۱۵ مهرماه کشته شده است.
امیلی هند و پدرشپدرش گفت که او یک بند گریه می‌کرد، «نمی‌خواست او را دلداری دهند … زیر پتو رفته بود و آرام گریه می‌کرد.»

یاییر روتم نیز گفت که خواهر زاده‌اش؛ هیلا روتم شوشانی ۱۳ ساله، با امیلی هند گروگان گرفته شده بود و او نیز اکنون با زمزمه صحبت می‌کند.
هیلا روتم شوشانی ۱۳ ساله پس از آزادی از اسارت حماس دایی خود یاییر روتم را بغل کرده است - ۵ آذر ۱۴۰۲سوء تغذیه و وضعیت وخیم سلامتی
مراو مور راویو می‌گوید که گروگان‌گیران دختر خاله‌اش؛ کرن موندر، پسر ۹ ساله او، و مادرش، به زبان عبری صحبت می‌کردند و گاهی اوقات با انگشت روی گلوی خود خط می کشیدند، یعنی اگر طبق خواسته آنها رفتار نکنند، گردن‌شان را خواهند برید.

خانم راویو به کانال ۱۲ اسرائیل گفت که آنها را از مکانی به مکان دیگر، هم زیرزمینی و هم روی زمین، منتقل کردند. آنها وزن کم کردند چون غذا در بعضی مواقع کمیاب بود و روزها بیشتر برنج و نان پیتا می‌خوردند.

مقامات بیمارستان‌های اسرائیل می‌گویند که گروگان‌ها از سوء‌ تغذیه رنج می‌برند و بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از درمان پزشکی محروم بودند که مشکلات جدی سلامتی برای آنها به دنبال داشته است.

به گفته پرسنل بیمارستان، الما آوراهام ۸۴ ساله که روز یکشنبه آزاد شد، «برای زنده ماندن تقلا می‌کرد.»
الما آوراهام ۸۴ ساله که پس از آزاد شدن از سارت حماس در شرایط وخیم سلامتی به سر می‌برد.دخترش تالی آمانو گفت: «آنها (شبه‌نظامیان حماس) او را در شرایط وحشتناکی نگه داشته بودند. مادرم چند ساعت قبل از اینکه او را از دست بدهیم [به اسرائیل] بازگشت.»

اکثر خانواده‌های گروگان‌های آزاد شده از شرایط سخت عزیزان‌شان در زمانی که گروگان حماس بودند، می‌گویند.

ولی یک مادر اسرائیلی به نام دنیل آلونی، پیش از آزاد شدن با دخترش امیلیا، نامه‌ای برای تشکر از گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس نوشت. داستان آنها در رسانه‌های عربی پیچید.
دنیل آلونی و دخترش امیلیا که در روز جمعه ۳ آذر از اسارت حماس آزاد شدند (آرشیو)دنیل در نامه خود از آنها به خاطر دادن شیرینی و میوه به امیلیا و رفتار آنها با دخترش «مثل یک ملکه» تشکر کرد.

او نوشت: «برای همیشه شکرگزار خواهم بود که او (دخترش) با ضربه روحی اینجا را ترک نکرد. فقط اگر می‌توانستیم در این دنیا [نیز] دوستان واقعاً خوب باشیم.»
+35
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران

  واقعا چه احساسی از این بهتر که کسی عزیزش را بعد از هزار فکر و خیالات بد و وحشتناک، سالم در آغوش بگیره،،، و همینطور مادر و پدرهای فلسطینی که بعد از چند سال بچه‌هاشون را در آغوش میگیرند ،,,,, سیاستمداران وحشی!!! صد رحمت به حیوان...
  2
  51
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه

  مظلوم نمایی اسراییل شروع شد طبق روال گذشته
  67
  21
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  مگه مردم ایران ، خصوصا زنان و دختران ایرانزمین ، هموطنان بهایی ، کلیمی برخورد انسانی از اسلامیست ها میبینند که روایت گروگان های حماس را جعلی و مظلوم نمایی مطرح‌مبکنی ، جناح راست دولت اسراییل و بخشی از ارتش در زیادروی معروف هستند ، اما جنایات برنامه ریزی شده حماس قابل قیاس نیست
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران
  شروع شد، اینا هم خدای مظلوم نمایی و داستان پردازی از فردا چاپ و فروش‌خاطرات و وکیل برا خسارت گرفتن میلیاردی از داراییهای مردم ایران اینور و اونور دنیا، مرگ بر آخوند و همشون
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  قبلا گفتند یهودیها کثیفند و ضد تمدن آنها را کشتند فهمیدیم دروغ بود بعد گفتند ویتنام و کره و تا توانستند آدم کشتند فهمیدیم دروغ بود بعد گفتند عراق سلاح کشتار جمعی دارد و یک میلیون آدم کشتند فهمیدیم دروغ بود حالا اصرار دارند که اینها تروریستند آدم نباید ملعبه و احمق چند دزد یقه سفید باشد. من طرفدار رژیم نیستم طرفدار فلسطین هم نیستم ولی این اخبار دروغ محض است میتوانید بروید ویدیو‌های آزادی اینها را ببنید. یک طرف همه جریان اخبار و اسلحه را در دست دارد اسرائیل که هیچ هر گروه انسانی دیگری از این منابع بهره مند باشد حتما از آن سوء استفاده را خواهد کرد. جمعیت کره زمین ۸ میلیارد است طبعا وقتی برای ۲ میلیون همچین بحران جهانی ایجاد میشود یک جای کار میلنگد. اسرائیل به هر دلیلی جمعیتی را بمباران میکند که نه اسلحه دارند و نصف آن کودک است این با هر منطق بی دینی با دینی و شکلی از تفکر انسانی جنایت علیه بشریت است.
  9
  6
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  از فردا منتظر فیلم‌های هندی با سرمایه گزاری صهیونیستها باشید .البته اینها که زنده برگشتند .بیچاره اسرای فلسطینی که یکیش کلا حافظ اش رو از دست داده بود به دلیل سالیان حبس انفرادی و بعضی هم که اصلا خانواده خودشون رو نمی‌شناختند
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  گور بابای دروغگو
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  romano - تهران، ایران
  گرامی ، از شما کامنت ها خوب زیاد دیدم ، ولی این آخری مرا مایوس کرد ، در حتی یک دعوای خیابانی الزاما دعوا بین آدم خوب با بد نیست ، گاهی هر دو طرف لات و چاقو‌کش هستند ، اینکه پرونده امریکا در بسیاری از کشورها جذاب نبوده و یا پر از جنایت و دروغ و کودتای مهندسی شده بوده شکی نیست و یا ارتش اسراییل هم در ۷۰ سال گذشته پرونده تمیزی نداشته ، اما حماس از هر لحاظ زیر سواله ، یک جریان غیر دمکراتیک استبدادی ، اسراییل ستیز از دیدگاه ارتجاعی ، زن ستیز ، فاسد ، و جنایتکار ، لذا هرگز حتی قابل ترحم هم نیست ، در همین ایران ما چریک فدایی داشتیم ، در کوبا چه گوارا ، درست یا غلط جنگ چریکی می‌کردند ، اما کودک‌کش و‌متجاوز نبودند ، حتی اگه کشوری بمب خوشه ای ، فسفری ، اتمی استفاده کنه ، به نیروی مقابل حقانیت نمیده که بیاد دختر ۵ ساله بکشه و یا گروگان بگیره
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.