صندوق ثروت ملی عربستان ۱۰ درصد از سهام فرودگاه «هیثرو» لندن را خرید

 فرودگاه هیثرو یکی از پیشروترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های اروپا استرادیو فردا: صندوق ثروت ملی عربستان ۱۰ درصد از سهام بزرگترین فرودگاه بین‌المللی لندن، هیثرو، را به ارزش یک میلیارد پوند خرید.

شرکت فروویال اسپانیا ۲۵ درصد سهم خود در فرودگاه هیثرو لندن را به ارزش ۲.۴ میلیارد پوند به معرض فروش گذاشته بود که روز چهارشنبه ۱۰ درصد آن را صندوق ثروت ملی عربستان و ۱۵ درصد بقیه را شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی ادریان فرانسه خریدند.

صندوق ثروت ملی عربستان با ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه، یکی از بزرگترین و فعال‌ترین صندوق‌های دولتی در جهان است که در پروژه‌ها و دارایی‌های زیادی در جهان، حتی فوتبال و گلف، نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

این صندوق در راستای تنوع‌بخشی به اقتصاد عربستان و افزایش درآمدهای غیرنفتی کشور راه‌اندازی شده و به سرعت در حال سرمایه‌گذاری‌های غیرنفتی در داخل و خارج از کشور است.

آخرین گزارش سالانه این صندوق دولتی عربستان نشان می‌دهد که آن باعث ایجاد حدود ۶۵۰ هزار شغل شده که ۱۸۰ هزار شغل آن فقط در سال گذشته ایجاد شده است.

گزارش صندوق ثروت ملی عربستان همچنین نشان می‌دهد که بخشی از سهام شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی ادریان فرانسه را نیز در اختیار دارد.

شرکت فروویال اسپانیا سال ۲۰۰۶ سهمی ۵۶ درصدی در فرودگاه هیثرو داشت، اما در سال ۲۰۱۳ بخشی از سهام خود را فروخت و با فروش بقیه ۲۵ درصد سهام، دیگر هیچ سهمی در فرودگاه یاد شده ندارد.

لوک بوججا، مدیر عامل این شرکت غول اسپانیایی، روز چهارشنبه اعلام کرد بسیار خوشحال است که شرکت تحت مدیریت او در تبدیل فرودگاه هیثرو به یکی از پیشروترین و شلوغ‌ترین فرودگاه‌های اروپا سهیم بوده است.

هم‌اکنون قطر با ۲۰ درصد سهم، بزرگترین سهام‌دار این فرودگاه است و نهادها و شرکت‌هایی از بریتانیا، سنگاپور، استرالیا و چین نیز در آن سهم دارند.

شرکت فروویال اسپانیا با این حال اعلام کرده است که به سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌های بریتانیا ادامه خواهد داد. این شرکت هم‌اکنون در فرودگاه‌های گلاسکو، ابردین و ساوت‌همپتون بریتانیا سهم دارد و به غیر از بریتانیا در فرودگاه بین‌المللی جان‌اف کندی نیویورک و دالامان ترکیه نیز صاحب سهم است.
+9
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این نهایت بدبختی تصمیم گیرندگان احمق را نشان میده.چرا که کافیه بلاد فخیمه از قیافه یکی از شاهزادگان عربستان خوشش نیاد فورا انگ تروریستی یا حقوق بشر بهش میزنن و کل سرمایش نقدی یا غیر نقدی به حساب ۱۰۰ ملکه بلاد فخیمه برای کمک محرومان داعش یا بوکو حرام یا سایر گروهای که برای آدم‌کشی در چهار سوی دنیا برای گسترش‌ دمکراسی یا دمو قراَضه خودمون.کار که با سرمایه الیگارشهای روس کردند. بعد از جنگ اکرایین سرمایه تمان الیگارشهای روس که یهودی نبودند مصادره شد
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.