وزیر خارجه لبنان: حزب‌الله آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود

عبدالله بو حبیب، وزیر خارجه لبنان، می‌گوید که حزب‌الله لبنان با توجه به پایگاه رای خود در این کشور میلی به آغاز جنگ ندارد. با این این حال او تاکید دارد که اگر اوضاع در غزه بد و بدتر شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که اوضاع منطقه به چه سمت و سویی می‌رود و حزب‌الله آن موقع چه خواهد کرد.

او درباره احتمال ورود حزب‌الله به جنگ علیه اسرائیل می‌گوید: «تا زمانی که وقفه در جنگ غزه ادامه داشته باشد، به باور من در جنوب لبنان نیز وقفه در جنگ ادامه خواهد داشت. دولت و مردم لبنان خواهان جنگ نیستند. چرا که جنگ به نفع ما نیست. جنگ به نفع کسانی است که خواهان جنگ هستند. فشار زیادی بر ما وجود داشت تا حزب‌الله جنگی را شروع نکند، فکر نمی‌کنم حزب الله بخواهد آغازگر هیچ جنگی باشد، آنها یک جنبش مقاومت هستند اما در عین حال بخشی از مردم لبنان به شمار می‌آیند. وقتی در کشوری دموکراسی دارید و پایگاه رای خودتان را دارید، آنوقت باید باید منافع پایگاه رای خود را در نظر بگیرید. به باور من نه حزب‌الله و نه هیچ فرد و گروه دیگری در لبنان خواهان شروع جنگ نیست.»

این مقام ارشد سیاسی لبنان همچنین تاکید کرد: «درک و باور من این است که حزب‌الله جنگی را آغاز نخواهد کرد. البته این طور نیست که آنها به ما در این زمینه وعده‌ای داده باشند. چرا که اگر در غزه اوضاع بد و بدتر شود، نمی‌توان تضمین کرد که آن موقع چه چیزی روی خواهد داد. حتی نمی‌توان تضمین کرد که آن وقت در کل منطقه چه روی خواهد داد.»

عبدالله بو حبیب درباره برخی مذاکرات مقام‌های لبنانی با طرف‌های اروپایی و‌ آمریکایی نیز گفت: «از طرف آمریکا و اروپا، آنها قول دادند که با اسرائیلی‌ها صحبت خواهند کرد و ما هم با حزب‌الله گفت‌وگو کردیم. ما همچنان به گفت‌وگو با حزب‌الله ادامه خواهیم داد. ما از آنچه در حال وقوع است آگاه و از آن راضی هستیم. چنان چه برای نمونه در شرایط کنونی در جنوب لبنان، آتش‌بس برقرار است.»
در نقاط مرزی محل بحران با اسرائیل باید به مصالحه برسیم

وزیر خارجه لبنان همچنین به آسوشیتدپرس گفت: «لبنان بهار گذشته خواستار حل و فصل و تنظیم خط مرزی شد، ما با اسرائیل سیزده نقطه مرزی داریم. پیش از این در مورد هفت نقطه مرزی صحبت کرده بودیم و توافق شده بود تا برای ادامه مذاکرات نیز همسویی لازم انجام شود اما بعدتر آنها گفتند، نه، آنها [طرف اسرائیلی] آماده نیستند، بنابراین ما با آمریکایی‌ها صحبت کردیم، قرار شد که آمریکایی‌ها با آنها صحبت کنند اما واقعه هفتم اکتبر فرا رسید و همه چیز به تعویق افتاد. در حال حاضر تنش زیادی در مرز ما و اسرائیل وجود دارد. پس باید این ماجرا تمام شود تا در مرز بین خود تنش کمتری داشته باشیم یا اصلا تنشی نداشته باشیم.»

پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس درگیری‌هایی میان نیروهای حزب‌الله و اسرائیل از هشتم اکتبر در مرز جنوبی لبنان به وقوع پیوسته است. اما از وقتی که اسرائیل و حماس در روز جمعه گذشته توافق دوجانبه وقفه در جنگ را امضا کردند، درگیری‌ها تا حد زیادی در جنوب لبنان نیز متوقف شده است. هرچند حزب‌الله رسما یکی از طرف‌های این توافق نبود.
+3
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ظاهراً اسکولان لشکری و کشوری که فقط لات کوچه‌‌ی خلوت در برابر ملت خود هستند، تازه متوجه شده‌اند که آمریکا و متحدان غربی‌اش حتی به بهای درگرفتن جنگ فراگیر هم پای اسرائیل ایستاده‌اند و حالا که شمشیر تهنین را دیدن، نماز جماعت در مسجدالقصی را تا تجدید وضو و دست دادن فرصتی برای طهارت، به تأخیر انداخته‌اند! 😅 خلاصه همه قهوه ای کردن! غیر ا. این پادوهاشون که هنوز هی میگن لات کتک خورده و غیره😀😀 هنوز تو هپروت هستن که ٤٠ ساله پای پیاده دنبال این گاوها دویدن و هر چی دنبه داشتن آب شده و دستشون به خاویار باقر هم نمیرسه.
  0
  25
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حماس فکر کرد 1400 سال پیش و صدر اسلام است و شبیخون زد و جنایت کرد و نتیجه اش را دید. این یکی عاقل تر از ابلهان حماس است
  1
  27
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  باد حسن خرس الله خوابید و فقط چربی و گُ. ازش باقی مونده !! اربابش مفعول هم که دُمِش رو گرفته لای پاش و زوزه میکشه !!
  0
  29
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  ههه معلومه . اتفاقا جمهوری اسلامی هم آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود با این درسی که اسراییل به حماس داد و غزه رو با خاک یکی کرد . اینها فقط زورشون به دخترهای بیچاره ایرانی میرسه . تازه اونم دخترهایی که دوست پسرهاشون یا مردی کنارشون نباشه
  0
  12
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  shahrooz-k - تهران، ایران
  اسلام سیاسی در فکر حفظ خودش هست.همانطور که مشخص بود تمام ادعای خامنه ای جنایتکار و همدستان فاسدتر از خودش با تبلیغ طرفداری از فلسطینی‌ها تنها قصد مستحکم کردن پایگاه قدرت کثیفشان در خاورمیانه هستند و مسیله فلسطین فقط بک مقوله تبلیغی بوده وهست. اساسا نمایندگان اسلام سیاسی میلی به تشکیل کشور فلسطینی نداشتن و ندارند.جان انسان‌ها هم هیچ ارزشی برای دینداران نداشته و ندارد این خصیصه تمام ادیان است که سوار بر موج خون قدرت را حفظ کنند و در مواقع ضروری همپیمانانشان را هم تنها می‌گذارند.از طرفی اسراییل هم میلی به اجرایی قرارداد اسلو مبنی بر دو کشور مجزا را ندارد تندرو های اسراییلی با ترور اسحاق رابین نخست وزیر اسراییل که توافق نامه اسلو را امضا کرد شکل قضیه را به جنگ مذهبی تغییر داده و بنا بر تورات کشوری از دریا تا رود را مد نظر دارند.تا وقتی که هر دو سو بنا بر تملک همه سرزمین بر مبنایی از ایدیولوژی اسلامی و یا یهودیت را دارند خونریزی و کشتن انسان‌های غیر نظامی در هر دو سو در خاورمیانه ادامه خواهد داشت.اینکه کدام سو انسان‌های بیشتری را می‌کشد هیچ تاثیری بر پایان یافتن منازعات مى‌خواهد داشت.
  0
  6
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  shahrooz-k - تهران، ایران
  درگیری بین فلسطینیان و اسراییل از دو جنبه باید بررسی شود. یکم جنبه انسانی قضیه که در خلال جنگ بین دو طرف غیر نظامیان کشته می‌شوند که طبق قرارداد ژنو و ارزش‌های انسانی مردم جهان جنایت جنگی محسوب می‌شود و تمام انسان‌ها می‌بایست برای متوقف کردن جنگ و کشتار انسان‌ها از هر دو سو متحدا وارد عمل شوند.اینکه تمام کشته شده های فلسطینی از حماس هستند از بنیان غلط است به اظهارات مادر و پدری از غزه در بازه گروه تروریستی حماس در فضایی مجازی توجه کنید بطور واضح حماس تروریست را از خود نمی‌دانند.مگر کودک یا نوزادی که از هر طرف کشته می‌شود هیچ عقیده مذهبی وبا حتی ملی دارد که سالنامه حق زندگی را از دست میدهد. دومین سوی بررسی : تا وقتی که نمایندگان اسلام کثیف سیاسی و تندروهای یهودی دو طرف جنگ هستند تنها به مسیله سرزمینی هست که توجه نمیشود و هریک می‌خواهند بر اساس کتاب‌های جنایتکارانه دینی خودشان پیروزی بر طرف دیگر را به‌دست آورند پایان به معنایی دریایی از خون را به دنبال دارد که تمام مذاهب نه تنها از آن اجتناب نمی‌کنند بلکه اصولا خواهان آن هستند.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  shahrooz-k - تهران، ایران
  تنها راه حل خاور میانه نابودی اسلام سیاسی که رژیم جنایتکار اسلامی بوجود آورنده آن است.این خود نود درصد مشکلات جهان را حل خواهد کرد و ازسویی دیگر برخورد دمکراتیک و انسانی با پای‌بندی به قرارداد اسلو بر مبنای تشکیل دو کشور فلسطین مستقل و اسراییل از سوی کارکنان اسراییل هست.بعد از فروپاشی شوروی دینفروشی و ملی‌گرایی بی منطق در ادامه سیاست‌های غربی برای کاهش قدرت کشور‌های عقب مانده سوسیالیستی و غیر سوسیالیستی بشدت تبلیغ شد به بلغارستان و فروپاشیدن عمدی آن به‌دست غرب توجه کنید.کسی از صرب‌ها و یا هرزه گووین ووو خبری نداشت همه در صلح باهم زندگی می‌کردند اما حالا هر کدام با جمعیتی چند میلیونی جدای از هم و علیه هم هستند.بعد از فروپاشی شوروی غرب تبلیغ مذاهب و ملی‌گرایی افراطی را به جای آزادی خواهی ترویج داد.در این میان اسلام سیاسی از سوی شیعیان و سنی ها به تقویت پایگاه خود پرداختند که سال‌ها آرزوی آن را داشتند.در اسراییل هم تندروهای یهودی با ترور اسحاق رابین نخست وزیر خود راه را بر حل عقلانی مشکل خود بستند و دوسوی یهودیان افراطی و مسلمانان غیر معقول میداندار شدند. تمام ادیان خونریز هستند.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مردم ایران ملت اسلام و فضولاتش نیستن . جمهوری اسلامی ایرانو غصب کرده و مردم ایران رو به اسارت گرفته . دقیقا مثل خود اسراییل . یهود و اسلام زاییده اون ابراهیم ملعون هستن دیگه . پسرعموی همند
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  shahrooz-k - تهران، ایران
  اسلام در یک کلام یعنی سیاست غصب و غارت و تجاوز و برده گیری و کنیزگیری . داعش نمونه خوبی بود . طالبان و جمهوری اسلامی رو هم میبینیم
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.