محکومیت شهاب‌الدین حائری شیرازی، منتقد حکومت و فرزند امام جمعه پیشین شیراز به ۳ سال زندان

 شهاب‌الدین حائری شیرازی، فعال سیاسی محکوم به زندانصدای آمریکا: دادگاه ویژه روحانیت، شهاب‌الدین حائری شیرازی، منتقد حکومت و فرزند امام جمعه پیشین شیراز، را به زندان و پرداخت جریمه‌ محکوم کرد.

شهاب‌الدین حائری شیرازی روز شنبه ۴ آذر در کانال تلگرامی خود به نام «ویرایش ذهن»، اعلام کرد که دادگاه ویژه روحانیت شیراز او را از جمله به سه سال حبس، پرداخت پانزده میلیون تومان جریمه، سه سال منع فعالیت در فضای مجازی و الزام اعاده حیثیت از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار محکوم کرده است.

او اتهامات وارده علیه خود را شامل «نشر اکاذیب علیه روح‌الله خمینی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ذکر کرده است.

به نوشته این فعال سیاسی، دو سال از محکومیت حبس او مربوط به شکایت «دفتر نشر آثار امام خمینی» از او می‌باشد.

شهاب‌الدین حائری شیرازی در پیامی ویدیویی محکومیت خود را ناشی از انتشار مطالب در شبکه‌های مجازی و «نقد و نصیحت حکام» دانست.

این منتقد حکومت خطاب به مقامات جمهوری اسلامی پرسیده «مگر مسیری غیر از نقد و نظر ، حلاجی‌کردن اتفاقات و سیاست‌های کلی نظام راهی برای بهبود اوضاع داریم؟»

شهاب‌الدین حائری شیرازی که دارای درجه اجتهاد است از منتقدان صریح سیاست‌ها و مواضع علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بشمار می‌رود.

به نوشته این فعال سیاسی، حکم صادره از سوی دادگاه ویژه روحانیت تا بیست روز امکان ارائه لایحه اعتراض و تجدیدنظرخواهی دارد.

صدور احکام حبس برای روزنامه‌نگاران، منتقدان، و کنشگران سیاسی، عقیدتی، مدنی و صنفی در حالی‌ است که کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۴ آبان، در قطعنامه‌ای نقض گسترده حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه امریکا در امور ایران، هم با اشاره به تصویب این قطعنامه، با مردم ایران که «علیه ظلم و خشونت و برای رسیدن به اینده‌ای ازاد و دموکراتیک مبارزه می‌کنند» اعلام همبستگی کرده است.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.