وزیر صمت صنعت «خودروسازی» در کشور را «خودروبازی» دانست

وزیر صمت صنعت خودروسازی در کشور را خودروبازی دانستدویچه وله: وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نشستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فعالیت ۳۶ خودروساز "وضعیت خودرو سازی در کشور را به خودرو بازی" تشبیه کرد.

عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در نشست با مسئولین بسیج دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به فعالیت ۳۶ خودروساز در کشور، خودروسازی را خودروبازی دانست و تاکید کرد که هنوز مقیاس‌های تولید برای هیچکدام از خودروسازان محقق نشده است.

علی‌آبادی ضمن ابراز نگرانی نسبت به موضوع تخصیص ارز برای واردات خودروهای کارکرده خارجی توضیح داد: «ممکن است واردات این خودروها باعث افزایش مطالبات ارزی شود که باید از ارزهای با منشا خارجی برای اینکار استفاده کرد و بانک مرکزی در حال بررسی موضوع است.»
قطعه‌سازان در معرض ورشکستگی
وزیر صمت در حالی بر این که خودرو باید به وفور تولید شود تا مردم بتوانند خودشان از بین مدل‌های مختلف انتخاب کنند، تاکید می‌کند که انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور ۲۹ آبان و پس از افزایش قیمت تعدادی از محصولات خودروسازان داخلی، اعلام کرد "قطعه‌سازان با چنان مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که بسیاری از آن‌ها در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند. اتفاقی که در نهایت نتیجه‌ای جز کاهش تیراژ تولید خودرو نخواهد داشت ".

آرش محبی‌نژاد، دبیر این انجمن با بیان این که یکی از معضلاتی که تبدیل به بحران شده است به بدهی همین خودروسازان بازمی‌گردد، تاکید کرد: «گرچه وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم ۱۰روزه برای بازپرداخت بدهی‌هایشان داده بود، اما آن‌طور که فعالان قطعه‌سازی خبر داده‌اند، فقط درصد کمی از این بدهی‌ها تسویه شده است.»

بر اساس آخرین اطلاعات منتشرشده ایران با تولید ۹۲۵ هزار خودرو در سال ۲۰۲۱ در مکان ۱۶ تولید خودروهای سواری در جهان قرار گرفته است.

از سوی دیگر، در سال‌های اخیر بحث خودروهای غیراستاندارد و ناایمن تولید ایران، گذشته از نارضایتی و اعتراض شهروندان به موضوع چالش‌برانگیزی حتی میان فرماندهان پلیس راهور بدل شده به طوری که خردادماه ۱۴۰۱ رئیس پلیس راهور با وجود مقاومت خودروسازان و حامیانشان سرانجام اعلام کرد از سال ۱۳۹۹ خودروهای با ایمنی نازل و بی‌کیفیت را شماره‌گذاری نمی‌کند.

رئیس پلیس راهور با توضیح این که توقف تولید این خودروها به معنای پایان معضلات آنها نیست، افزود: «اگر همین حالا تولید یک خودروی ناایمن متوقف شود، ما طی ۲۰ تا ۳۰ سال درگیر آن خواهیم بود. کما اینکه هنوز با پیکان درگیریم. در مورد پراید و پژو ۴۰۵ هم همینطور است و ما تا سال‌ها و ۲۰ - ۳۰ سال آینده درگیر آن و تصادفات ناشی از آن خواهیم بود.»

از سوی دیگر تیمور حسینی، جانشین فرمانده پلیس راهور فروردین ۱۴۰۱ گفته بود "وقتی کیفیت خودروهای تولید ایران را با تکنولوژی روز دنیا مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم فاصله آنها با هم "کهکشانی" است اما خودروسازان داخل به جای عذرخواهی از مردم همیشه حق به جانب ادعا می‌کنند "ما بهترینیم".

حسینی با بیان این که صنعت خودروسازی دنیا به سمت تولید خودروی هوشمند و خودران رفته در حالی که در صنعت خودرو ایران هنوز ترمز A.B.S و کیسه هوا امکانات محسوب می‌شوند، گفت: تولیدکنندگان تویوتا،‌ بنز و دیگر شرکت‌های مطرح جهانی باید برای فروش خودروهای خود التماس کنند اما خودروسازان ایرانی خودروها را با "شرط و شروط" پیش‌فروش می‌کنند.

وی تاکید کرد: نتیجه امتیازاتی که طی سال‌ها به شکل "انحصار و رانت" به خودروسازان داده شده "حیف و میل میلیاردها میلیارد سرمایه"، "تسهیل در تصادفات"، "افزایش جانباختگان" و "تحمیل هزینه‌های هنگفت به کشور" است.

از سوی دیگر حسن مومنی، رییس پلیس راه راهور فراجا ۳۰ آبان ماه از رشد آمار تصادف‌های جاده‌ای در ایران طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ هزار نفر به این دلیل کشته شدند.

پلیس راهور فراجا اعلام کرد نیمی از فوتی‌ها، سرنشینان خودروهای پراید و پژو بوده‌اند.
+13
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  خودرو نگو ، لگن یا کاسه واجبی بگو !!
  0
  2
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.