حماس ۲۴ گروگان را آزاد کرد؛ ۱۳ اسرائیلی، ۱۲ تایلندی و ۱ فیلیپینی

رادیو فردا: وزارت خارجه قطر در ساعت ۱۸:۳۰ روز جمعه سوم آذر به وقت اسرائیل و غزه اعلام کرد در نخستین مرحله از معامله اسرائیل و گروه افراطی حماس ۲۴ تن در برابر ۳۹ زن و کودک فلسطینی آزاد شده‌اند.

بر اساس این بیانیه، ۱۳ زن و کودک اسرائیلی، ده ربوده شده تایلندی و یک شهروند فیلیپین که در بین ربوده‌شدگان از اسرائیل به غزه بودند، آزاد شدند و اسرائیل هم ۳۹ زندانی فلسطینی را آزاد کرده است.

ساعتی پیش از آن، نخست‎‌وزیر تایلند در بانکوک آزادی ۱۲ تن از ده‌ها شهروند ربوده شده خود به دست حماس را تأیید کرده بود. معلوم نیست دلیل شمار اندک تایلندی‌های آزاد شده چیست.

رسانه‌های منطقه اعلام کردند که حماس در روزهای آینده بقیه تایلندی‌های گروگان خود را رها خواهد کرد.

قطر که سران اصلی حماس مانند اسماعیل هنیه با حمایت امیر این کشور ساکن دوحه هستند، ارتباط خوبی با این گروه افراطی فلسطینی دارد، اما همزمان بدون به رسمیت شناختن اسرائیل، تماس‌های دیرینه‌ای با دولت‎‌های اسرائیلی داشته و پایگاه دریایی آمریکایی نیز در قطر قرار دارد.

داوید برنئا، رئیس موساد، برای نظارت بر کوشش‌های آزادی اسرائیلی‌ها از دست حماس، از چند روز پیش دوباره به قطر رفته است.

الی بین، مدیرکل «ماگن داوید ادوم» (سازمان امداد اسرائیلی هم‌طراز صلیب سرخ یا هلال احمر) در ساعت ۱۸ به وقت محلی به شبکه اسرائیلی کان گفت که ۱۳ زن و کودک اسرائیلی آزادشده که فعلا در مصر هستند و هر چه زودتر به اسرائیل برگردانده خواهند شد، در مصر مورد معاینه اولیه پزشکی قرار گرفته و گزارشی از حال وخیم آن‌ها به آگاهی او نرسیده است.

آقای بین افزود مقامات صلیب سرخ به او گفتند که این افراد در وضعیت جسمانی نسبتا خوبی هستند.

با این حال، اسرائیل در ساعات آتی آن‌ها را در مراکز درمانی خود بستری و مورد معاینات پزشکی لازم قرار خواهد داد تا اطمینان یابد که بعد از سپری شدن هفت هفته در اسارت حماس، از شرایط جسمانی مناسبی برخوردار باشند.

اسرائیل روانشناسان مجرب بسیاری را برای همراهی کردن با افراد آزادشده مأمور کرده است. این کارشناسان در روزها و هفته‌های آینده هر یک از ربوده‌شدگان آزادشده را همراهی خواهد کرد تا رفته رفته به روال زندگی بازگردند.

برخی از آزادشدگان ظاهرا کسانی هستند که عزیزان‌شان در حمله حماس کشته شده و احتمالا هنوز از رویدادهای یک ماه و نیم اخیر در کشور خود خبر چندانی ندارند.

شبکه الجزیره در ساعت ۱۸ به وقت محلی فیلمی از عبور چند ون سفیدرنگ با پرچم صلیب سرخ را در حالی که هنوز در خاک غزه بوده و در مرحله انتقال گروگان‌های اسرائیلی به گذرگاه الرفح در مرز مشترک با مصر بود، منتشر کرد.
+35
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران

  آخوند مفعول و جمهوری اسلامی باید از بین بره،. اسرائیل و حماس به خاطر جنایتهاشون دادگاهی بشن، . اسرائیل برگرده به مرزهای سال ۱۹۶۷. و کشور فلسطین تشکیل بشه. همه صلح کنن. هر کی مخالفه یا دشمن ایرانه یا بمال اسرائیل
  7
  37
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  تمامی طرفداران حقوق بشر و سازمان‌ها NGO باید پاسخ گو باشند. که در غزه دفتر دارند، از سازمان پزشگان بدون مرز تا انیستیتو گوته زبان آلمانی. سخنگو ارتش اسراهیل حق دارد که بگوید. این سازمان‌ها سیاسی هستند.چگونه حماس قادر شد در زیر بیمارستان چنین تونلی بزند و هیچ کس هم درک نکرد؟ با قاشق و چنگال که تونل‌ها ها حفر نکرده. به معنی دیگر این چپ‌ها دگم اروپا هم دست حماس هستند. نمی‌‌توان مدعی من به خاطر حقوق بشر و کمک هستم.ولی‌ چشمت را بر روی ساختن تونل که می‌‌دانی‌ چیست.ببندی.ریا و دروغ.خوشبختانه دولت‌ها اروپاهی بیدار شده. و یقه این حضرات را گرفته. از ما کمک مالی می‌‌گیرید. به اسم کمک‌ها بشر دوستانه ولی‌ چشم خود به روی فعالیت ترریستی می‌‌بندید ،حتا به کشور خود هم اطلاع نمی‌‌دهید.پوست شما را خواهند کرد. شما یک لوله فاضل آب در غزه نمی‌‌بینید.همه را بیخ در آورده و به قول خود موشک جاسم ساخته. این همه که تب و مالاریا در غزه می‌‌میرند در ۶۷ سال گذشته نمرده،چون فاضلاب ندارند و تمام آب گوه در آب آشامیدنی نشر می‌‌کند.ندارند عزیز ندارند فرهنگ ندارند.مگر اسراهیل نجاتشان دهد
  8
  25
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  ۱۳+۱۲+۱ میشه ۲۶ نه ۲۴
  0
  9
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  خداوند - آسمان، ایران
  بعد میشه بگی تو از چه جایگاهی داری این دستورات رو صادر میکنی؟؟
  0
  5
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خداوند - آسمان، ایران
  جناب مستدام استاد معظمٌ له!!!! 😀😀😀. اصلا میدونی مرزهای ١٩٦٧ کجا بوده!؟ خود اعراب اومدن بزنن اسراییل رو صاف کنن منتها خودشون اسفالت شدن. کدوم عرفی میگه اعراب که جنگ رو شروع کردن ولی شکست خوردن و زمینها رو از دست دادن، عین بازی بچه ها باید بهشون گفت نه!! قبول نیست از دست سر 😀😀😀😀. سوریه جولان رو باخت، اردن کرانه باختری رو و مصر هم غزه رو. اسراییل جنگ رو شروع نکرد، بلکه ملک حسین و حافظ اسد و جمال عبدالناصر شروع کردن و باختن.
  1
  9
  جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.