گفتگوی آنجلینا جولی با نرگس محمدی، زندانی برنده جایزه نوبل

بی بی سی: آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس هالیوود و فعال امور بشردوستانه، با نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل زندانی در اوین گفتگو کرده است.

این گفتگو در روز ۲۲ نوامبر، در آستانه برگزاری مراسم اهدای جایزه نوبل صلح به خانم محمدی در نشریه «تایم» منتشر شده است.

آنجلینا جولی در پستی اینستاگرامی، با انتشار عکس نرگس محمدی، درباره این مصاحبه نوشت: «مصاحبه با نرگس محمدی، زندانی سیاسی شجاع ایرانی باعث افتخار بود. لطفا سخنان او را بخوانید تا با شجاعت و روحیه‌ای که زنان ایرانی دارند و قدرت معنوی مقاومت مسالمت‌آمیز بیشتر آشنا شوید.»

آنجلینا جولی درباره نحوه گرفتن این مصاحبه نوشته است: «محدودیت‌های ارتباطی نرگس با دنیای خارج از زمان دریافت جایزه نوبل تشدید شده است. من از طریق خانواده‌اش پرسش‌هایی را برای او ارسال کردم و توانستم بطور غیرمستقیم تلفنی با او صحبت کنم که تلفن بطور ناگهانی قطع شد. این گزیده‌ای از مکالمه ماست.»

نرگس محمدی در این مصاحبه گفته است: «درد بزرگ در این‌جا دفن حقیقت توسط رژیمی است که اساس آن بر دروغ و فریب بنا شده است.»

گفت‌وگوی آنجلینا جولی با محمدی روز چهارشنبه اول آذر و در آستانه مراسم اهدای جایزه نوبل صلح به او در نشریه آمریکایی «تایم» منتشر شد.

نرگس محمدی در بخشی از این مصاحبه در پاسخ به پرسشی درباره آرمیتا گراوند گفته است: «درد این حادثه هولناک عمیق و بی رحمانه بود، چون حکومت سعی کرد با فریب، دروغ و دورویی از افشای حقیقت جلوگیری کند. تلاش دولت برای دفن حقیقت وحشتناکتر و دردناکتر از اقداماتش برای حذف مخالفان و معترضان است.»

این برنده جایزه صلح نوبل افزوده است: «دولت این پیام هولناک را به جامعه داد که می‌تواند فرزندان ما را بکشد و حتی اجازه ندهد که حقیقت و درد خود را فریاد بزنیم. درد بزرگ در اینجا، دفن حقیقت توسط رژیمی است که اساس آن بر دروغ و فریب بنا شده است.»

خانم محمدی در بخش دیگری از این گفتگو افزوده است: «ما گرفتار حکومت یک حکومت استبدادی دینی هستیم و از پا نمی‌نشینیم، تا زمانی که از حکومت دینی و استبداد گذر کنیم و به دموکراسی و آزادی و برابری برسیم که روز باشکوه پیروزی است.»

او ادامه داده است: «در آن روز آزادی را در آغوش می کشیم و سرود شیرین پیروزی را در حالی که در خیابان‌ها و کوچه‌های شهرهایمان می‌رقصیم و شادی می‌کنیم. و در آن روز دستان کسانی را که از سراسر جهان از ما حمایت کردند، به گرمی خواهیم فشرد.»
+59
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  تو ایران که ازادی نیست چطور از تو زندان مصاحبه کرده .عجب . دوما ما شنیدیم هر کی میره زندان لاغر میشه این چرا اینقدر تپلی شده .فکر کنم بخاطر شکنجه زیاده .ببخشید چنجه زیاد .
  23
  7
  ‌پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  visman34 - دبی، امارات متحده عربی
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  تو هم داری ...می‌کنی.غذای امام زمان رو بزار برای خودش بمونه تو چیز دیگه بخور
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.