خیز جمهوری اسلامی برای اینترنت ملی؛ معافیت مالیاتی کسب و کارهایی که از پلتفرم‌های داخلی استفاده کنند

 اینترنت ملی در ایرانصدای آمریکا: در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۳ آمده است که کسب و کارهای استفاده کننده از پلتفرم‌های داخلی پس از تایید وزارت ارتباطات معاف از مالیات خواهند شد؛ اقدامی که تحلیلگران حوزه آی‌تی از آن بعنوان «خیز جمهوری اسلامی برای اینترنت ملی» نام می‌برند.

آنطور که رسانه‌های ایران نوشته‌اند براساس لایحه بودجه ۱۴۰۳ به منظور حمایت و تشویق کسب و کارهای اینترنتی به استفاده از «سکوهای داخلی» تا پایان امسال (۱۴۰۲) درآمد کسب و کارهای اشخاص حقیقی در «سکوهای داخلی» مورد تایید وزارت ارتباطات که سال گذشته (۱۴۰۱) فاقد پرونده مالیاتی بوده‌اند، مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شوند.

به باور تحلیلگران دولت جمهوری اسلامی قصد دارد با ایجاد جذابیت مالی برای کسب و کارهای اینترنتی آنها را به استفاده از پلتفرم‌های داخلی ترغیب کند تا زمینه فراگیر شدن آنها در بین مردم و مقدمات ملی کردن اینترنت فراهم شود.

گواه این تحلیل نیز اظهارات وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی در نهم شهریور ماه سال جاری است که از راه‌اندازی «شبکه ملی اطلاعات» یا همان اینترنت ملی تا پایان سال ۱۴۰۴ خبر داد.

عیسی زارع‌پور گفته بود که اجرای این طرح به ۱۰ سال زمان نیاز دارد اما «ما می‌خواهیم تا پایان سال ۱۴۰۴ یعنی سال پایانی فعالیت دولت سیزدهم، آن‌ را به انجام برسانیم.»

بر اساس متن لایحه برنامه هفتم توسعه، تا پایان برنامه یعنی در سال ۱۴۰۶، باید ۹۹ درصد شبکه ملی اطلاعات راه افتاده باشد. طرحی که برخی آن را اینترنت ملی، برخی «شبکه ملی اینترنت» و بعضی دیگر آن را «اینترانت کشوری» می‌نامند.
+4
رأی دهید
-29

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.