اسرائیل و حماس بر سر آتش‌بس ۴ روزه در ازای آزادی ۵۰ گروگان‌ توافق کردند

اسرائیل و حماس سرانجام روز چهارشنبه با توقف چهار روزه درگیری‌ها با هدف تبادل بخشی از گروگان‌ها در قبال آزادی شماری از زندانیان فلسطینی موافقت کردند.

بر اساس توافق حاصله، قرار است ۵۰ نفر از گروگان‌های دربند حماس در ازای ۱۵۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل آزاد شوند و همزمان صدها کامیون کمک‌های بشردوستانه، پزشکی و سوخت به منطقه محاصره شده غزه وارد شود.

این توافق با میانجیگری قطر حاصل شده است و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز اعلام کرد که مداخله جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز به بهبود مفاد این توافق کمک کرده است؛ به گونه‌ای که توافق درنهایت شامل آزادی گروگان‌های بیشتر در قبال اعطای امتیازات کمتری شود.

بر اساس بیانیه دفتر نتانیاهو قرار است در این چهار روز ۵۰ زن و کودک گروگان گرفته شده، آزاد شوند و به ازای آزادی هر ۱۰ گروگان بیشتر نیز، به مدت توقف جنگ «یک روز» اضافه خواهد شد.

زمان شروع آتش بس ظرف ۲۴ ساعت آینده اعلام خواهد شد.

بنا بر اعلام اسرائیل، حماس بیش از ۲۰۰ گروگان را در اختیار دارد که آنها را در زمان حمله جنگجویانش به اسرائیل در تاریخ ۷ اکتبر ربوده و به داخل نوار غزه منتقل کرده است.

در جریان حملات این روز بیش از ۱۲۰۰ نفر نیز کشته شدند.
نتانیاهو: مأموریت گسترده‌تر اسرائیل تغییر نکرده است؛ حماس: انگشتان ما روی ماشه باقی می‌مانندبنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طی پیامی خطاب به مردم اسرائیل اعلام کرد: «ما در جنگ هستیم و جنگ را تا رسیدن به همه اهداف خود ادامه خواهیم داد. برای نابودی حماس، بازگرداندن همه گروگان‌هایمان و اطمینان از اینکه هیچ موجودی در غزه نمی‌تواند اسرائیل را تهدید کند.»
 
حماس نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «همزمان با اعلام توافق آتش‌بس، تاکید می‌کنیم که انگشتان ما روی ماشه باقی می‌مانند و مبارزان پیروز ما برای دفاع از مردم و شکست دادن اشغالگران، همچنان مراقب خواهند بود.»
+29
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  یک اشتباه بزرگ از اسراییل
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.