جمهوری آذربایجان، فرانسه را به دامن زدن به «جنگ‌های جدید» در قفقاز متهم کرد

رئیس‌جمهور آذربایجان دولت ارمنستان را متهم می‌کند که به‌دنبال از دست دادن کنترل منطقه ناگورنو-قره باغ در فکر انتقام استرادیو فردا: الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ فرانسه را به مسلح کردن ارمنستان و دامن زدن به یک جنگ جدید در منطقه قفقاز متهم کرد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از اوایل دهه نود میلادی بر سر ناحیه ناگورنو-قره باغ درگیر اختلاف بوده و چندین بار با هم جنگیده‌اند.

باکو شهریورماه امسال در یک تهاجم گسترده، این منطقه را که طبق قوانین بین‌المللی بخشی از قلمرو جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود، تصرف کرد.

آقای علی‌اف در در بخشی از بیانیه کتبی خود در یک کنفرانس بین‌المللی در باکو گفت: «فرانسه با تسلیح ارمنستان یک سیاست نظامی‌گرایانه را دنبال می‌کند، نیروهای شرور و بدخواه در ارمنستان را تشویق و زمینه را برای دامن زدن به یک جنگ جدید در منطقه فراهم می‌کند.»

در ادامه این بیانیه که توسط وزیر خارجه جمهوری آذربایجان قرائت شد، آقای علی‌اف گفته است: «فرانسه نه تنها در مستعمرات فعلی و سابق خود بلکه در منطقه قفقاز نیز با حمایت از جدایی‌طلبان و حامیان آن‌ها بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.»

جمعیت پرشماری از ارامنه مهاجر ساکن فرانسه هستند و این کشور بارها از سوی باکو به حمایت «جانبدارانه از ارامنه» در اختلافات مرزی دو کشور متهم شده است.

الهام علی‌اف روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با عبدالطیف رشید، رئیس‌جمهور عراق، نیز این ادعاها را تکرار و فرانسه را به ایفای نقش «بسیار غیرسازنده‌» در جنوب قفقاز متهم کرد.

رئیس‌جمهور آذربایجان افزود: «پیام‌های غلط حکومت فرانسه در دولت ارمنستان این توهم را ایجاد می‌کند که گویا می‌توانند علیه جمهوری آذربایجان تعرض نظامی کنند.»

او دولت ارمنستان را متهم کرد که در پی از دست دادن کنترل منطقه ناگورنو-قره باغ در فکر انتقام گرفتن است.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، هفته گذشته گفت: «اراده سیاسی ما برای امضای یک توافق صلح با جمهوری آذربایجان در ماه‌های آینده تزلزل‌ ناپذیراست.»

آقای علی‌اف گفت جمهوری آذربایجان پیشنهاد خود برای توافق صلح را در اختیار ارمنستان قرار داده و در انتظار پاسخ آن‌ها است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «ما برای مذاکرات دوجانبه با ارمنستان با هدف قطعی کردن توافق صلح آماده هستیم.»

جمهوری آذربایجان در ماه‌های اخیر ملاقات و گفتگو با میانجی‌گری آمریکا و اتحادیه اروپا را رد کرده و آن‌ها را به طرفداری از ارمنستان متهم کرده است.

این بیانیه افزود: «مسئولیت ادامه مذاکرات صلح، از جمله انتخاب یک محل مورد تأیید دو طرف و یا ملاقات در مرزهای دو کشور، برعهده باکو و ایروان است.»

لحن این بیانیه مخالفت با میانجی‌گری بین‌المللی تلقی می‌شود.

رهبران دو کشور ابراز امیدواری کرده‌اند که توافق نهایی صلح می‌تواند قبل از پایان سال جاری میلادی امضا شود.

میانجی‌گری‌های بین‌المللی برای تسهیل و هدایت این مذاکرات تاکنون به نتیجه چندانی نرسیده است.

الهام علی‌اف و نیکول پاشینیان در ماه‌های اخیر چندین‌بار با میانجی‌گری اتحادیه اروپا با یکدیگر ملاقات و گفتگو کرده‌اند. ولی آقای علی‌اف ماه گذشته به‌دلیل آنچه که جانبداری فرانسه از ارمنستان خواند، حاضر نشد در جلسه‌ای که قرار بود در اسپانیا برگزار شود شرکت کند.

قرار بود امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و شارل میشل، رئیس شورای اروپا، در این مذاکرات شرکت کنند.

از آن زمان تاکنون در مورد از سرگیری مذاکرات به ابتکار و یا با میانجی‌گری اروپا نشانه محسوسی دیده نشده است.

روز پنجشنبه گذشته نیز باکو ادامه مذاکرات با میانجی‌گری آمریکا را به‌دلیل «جانبداری واشینگتن» از ارمنستان رد کرد.

روسیه، قدرت اصلی و میانجی‌گر سنتی در منطقه، به‌دلیل جنگ در اوکراین تا حدود زیادی نفوذ خود را در منطقه قفقاز جنوبی از دست داده است.

جنگ شش هفته‌ای و خونین در پائیز سال گذشته که به باز پس گرفتن بخش قابل توجهی از ناحیه ناگورنو- قره باغ توسط ارتش جمهوری آذربایجان منجر شد با میانجی‌گری مسکو پایان یافت.

از آن زمان تاکنون ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، با دعوت از رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مسکو چندین‌ بار در این بحران میانجی‌گری کرده است که آخرین مورد آن خردادماه امسال بود.
+12
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  شمال ایران گلوگاه ایران برای دسترسی به اروپاست. امپراطوری ساسانی، صفوی، نادرشاه، قاجار، خانواده فقید پهلوی و حتی ج ا این را میدانند و همه یک رفتار برای آن داشتند (بامن باش یا بیمن باش). هیچ راه مسالمت آمیزی برای این قضیه وجود ندارد وقتی قصد اسرائیل و آمریکا قطع ایران و کم کردن نفوذ روسیه است باید با شدت با آن برخورد کرد. اینها حقایق هستند رژیم تهران را دوست ندارید چیز دیگریست (حکمیت با حاکمیت متفاوته). وقتی خواستید خیلی فاز وطن پرستی بگیرید یک لحظه فکر کنید اگر شاه الان سر کار بود آیا طالبان میرفت؟ آیا حق آبه ایران را میداد؟ آیا علیف در میدان رقبا بازی نمیکرد؟ (قبلا روسیه الان در زمین اسرائیل) عربها میگفتند بفرما نفت بفروش؟ روسیه حق شما را از بازار انرژی نمیخورد؟ آمریکا براتون ویسکی باز میکرد؟ علیف دو روز پیش در یک گفتگو از سیونیک بنام آذربایجان غربی نام برده. همانطور که نام آران را به کشور جعلی آذربایجان تغییر داده‌اند فردا هم آذربایجان غربی جدیدی میافرینند حتی تبریز را هم اشغال میکنند قبلا اتفاق نیفتاده؟ حکومت تهران عوض شود رفتار طالبان و علیفها تغییر نخواهد کرد.
  12
  13
  ‌سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.