«گروه واگنر می‌خواهد به ایران و حزب‌الله سامانه پدافندی بدهد»

مزدوران گروه واگنر در لیبیدویچه وله: مقامات آمریکا می‌گویند، گروه مزدور روسی واگنر به دستور کرملین، در حال آماده‌سازی تحویل سامانه پدافند هوایی به ایران و یا به حزب‌الله لبنان است. جمهوری اسلامی نیز قرار است موشک‌های بالستیک به روسیه تحویل دهد.

بر اساس اطلاعات آمریکا، گروه مزدور روسی واگنر می‌خواهد سامانه پدافند هوایی به ایران و یا شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان تحویل دهد.

جان کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به خبرنگاران گفت که واگنر "به دستور دولت روسیه" در حال آماده‌سازی تحویل این سامانه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کربی افزود: «ما به دقت زیر نظر خواهیم گرفت که آیا واگنر تجهیزات نظامی را به حزب‌الله می‌دهد یا به ایران». او گفته ایالات متحده آماده اعمال "تحریم‌های ضد تروریسم" علیه روس‌هایی است که در چنین "انتقالات بی‌ثبات‌کننده" مشارکت دارند.

کربی گفت، ایران و روسیه در حال حاضر در حال تعمیق همکاری نظامی خود هستند. او هشدار داد که ایران می‌تواند موشک‌های بالستیک خود را برای جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین به روسیه تحویل دهد. ایران که تاکنون پهپادهای انتحاری و مهمات توپخانه‌ای را به روسیه می‌رساند، حال در حمایت از متحد خود یک قدم فراتر خواهد رفت.

کربی گفت، مسکو نیز به نوبه خود به تهران "همکاری دفاعی بی‌سابقه از جمله در زمینه موشکی، الکترونیک و دفاع هوایی" را پیشنهاد کرده است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در ماه سپتامبر به ایران سفر کرد. این سفر در راستای تعمیق همکاری‌های نظامی دو کشور بود.

وال استریت ژورنال در اوایل ماه جاری نوامبر گزارش داد که گروه واگنر می‌تواند یک سامانه دفاع موشکی SA-22 را به حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، عرضه کند. پس از حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، این نگرانی وجود دارد که درگیری میان اسرائیل و حزب‌الله شیعه لبنان نیز تشدید شود.
+15
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.