وریا غفوری: آبان از سال ۱۳۹۸ «تداعی‌کننده روزهای سیاه» است

 وریا غفوری، بازیکن سابق تیم ملی ایران و کاپیتان پیشین تیم استقلالصدای آمریکا: وریا غفوری، بازیکن سابق تیم ملی ایران، با انتشار متنی در اینستاگرام در زادروزش، از آبان به عنوان «تداعی‌کننده روزهای سیاه» از سال ۱۳۹۸ به بعد یاد کرد.

غفوری در این پست همچنین با ابراز خرسندی از آزادی توماج صالحی، ابراز امیدواری کرد که «تمامی زندانیان باشرافت» آزاد شوند.

وریا غفوری، کاپیتان پیشین تیم استقلال تهران، نوشت: «آبانی که از سال ۹۸ تداعی‌کننده روز‌های سیاه است. کام من برای همیشه در این ماه تلخ خواهد بود.»

او در ادامه نوشت: «زادروزم مصادف شد با خبر آزادی #توماج_صالحی عزیز خبری که بسیار مسرت‌بخش بود. به امید آزادی تمامی زندانیان باشرافت.»
توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی مخالف جمهوری اسلامی که سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری ایران بازداشت شده بود روز شنبه ۲۷ آبان با سپردن وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

وریا غفوری از بازیکنان پیشین فوتبال ایران است که به دلیل مواضع انتقادی‌اش در موضوعات اجتماعی و سیاسی، با محدودیت روبه‌رو شد و در نهایت از بازی در مستطیل سبز کناره‌گیری کرد.

حتی در آذر ۱۴۰۱ نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی وریا غفوری را به «اتهام فعالیت تبلیغی و اجتماع و تبانی علیه نظام» بازداشت کردند. هرچند او بعد از چند روز به قید وثیقه آزاد شد.

این فوتبالیست اهل کردستان خرداد سال ۱۴۰۲ زمانی که قصد داشت با بازی در شهرآورد تهران با ورزش مورد علاقه‌اش خداحافظی کند، اجازه ورود به استادیوم را نیافت. اگرچه همان روز شعارهای حمایتی تماشاگران شهرآورد استقلال و پرسپولیس از وریا غفوری از محبوبیت این فوتبالیست حکایت داشت.

یادداشت خداحافظی وریا غفوری در اینستاگرام با استقبال بیش از یک میلیون و سیصد هزار کاربر مواجه شد.
پس از آن که شماری از ورزشکاران معروف و خانواده‌های آنها در جریان اعتراضات سراسری با معترضان همراهی کردند، جمهوری اسلامی برخوردهای قضایی با این افراد را تشدید کرده است.

همسر حسین ماهینی، کاپیتان سابق تیم فوتبال پرسپولیس، با اشاره به احضار اخیرش به دادسرا نوشته که نیروهای امنیتی در غیاب او با ورود به منزلشان باعث ترسیدن فرزندانش شده‌اند.

حسین ماهینی، ستاره پیشین فوتبال ایران، در جریان اعتراضات سراسری به دلیل همراهی با معترضان بازداشت و سپس به قید ضمانت آزاد شده بود.

انیس مهمدی، همسر این فوتبالیست شناخته‌شده، اتهامات وارده علیه خود را «تولید و انتشار آثار مستهجن و مبتذل به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی» ذکر کرده و گفته است که از اتهام‌زنندگان به جرم «توهین، افترا و نشر اکاذیب و سیاه‌نمایی» شکایت خواهد کرد.

پس از آن که شماری از ورزشکاران معروف و خانواده‌های آنها در جریان اعتراضات سراسری با معترضان همراهی کردند، جمهوری اسلامی برخوردهای قضایی با این افراد را تشدید کرده است.

علی کریمی، علی دایی، کریم باقری، وریا غفوری، و پرویز برومند از دیگر فوتبالیست‌های شناخته‌شده‌ای هستند که پس از انتقاد از سرکوب معترضان مورد خشم مسئولان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.

درحالی که پاییز گذشته علی دایی در پست‌های اینستاگرامی از تهدیدها علیه خودش و خانواده اش خبر داده بود، دو فروشگاه‌ متعلق به علی دایی آذرماه سال گذشته پلمب شدند و همسر و فرزندش را که دی ماه گذشته راهی دبی بودند ماموران امنیتی از میانه راه بازگردانده و از هواپیما پیاده کردند.

علی کریمی، دیگر فوتبالیست سرشناس، هم پس از حمایت از معترضان و مخالفت صریح با جمهوری اسلامی با واکنش خشمگین مقامات حکومت ایران مواجه شد.

در حالی‌که این ستاره پیشین تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس، در خارج از کشور اقامت دارد، خواهرش، لیلا کریمی، خردادماه سال جاری به اتهام «کلاهبرداری» زندانی شد. مقام‌های حکومتی در پاییز گذشته هم علی کریمی را تهدید کرده‌ بودند که بخشی از اموالش در ایران، از جمله ویلایش در لواسان، را مصادره خواهند کرد.

کریم باقری، مربی چند فصل تیم فوتبال پرسپولیس، هم که در جریان اعتراضات از علی کریمی، همبازی سالهای گذشته‌اش، اعلام حمایت کرده بود پیشتر از احتمال ممنوع‌الکار شدنش صحبت کرده بود. کریم باقری در فصل جاری از مربی‌گری تیم پرسپولیس کنار گذاشته شده است.

پرویز برومند، دروازه‌بان سابق تیم استقلال، هم پاییز گذشته بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شد.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.