رئیس دانشگاه تهران تایید کرد : استقرار زنان «ححاب‌بان» با تحصیلات حوزوی برای نظارت بر پوشش دانشجویان

رادیو فردا: سه هفته پس از گزارش فعالان دانشجویی درباره استقرار نیروهای «حجاب‌بان» در دانشگاه تهران، محمد مقیمی رئیس این دانشگاه تایید کرد که تعدادی از زنان «مبلغ و دارای تحصیلات حوزوی» سازماندهی و به عنوان «گروه‌های نظارت بر پوشش دانشجویان» در محوطه دانشگاه تهران مستقر شده‌اند.

رئیس دانشگاه تهران این خبر را در جریان نشست «شورای امر به معروف و نهی از منکر» این دانشگاه اعلام کرد و گفت که برای سازماندهی «گروه‌های نظارت بر پوشش دانشجویان»، تعدادی از «خواهران دغدغه‌مند در حوزه ارتقای وضعیت رعایت کدهای رفتاری» به کار گرفته شده‌اند.

محمد مقیمی افزود که تشکیل «گروه‌های نظارت بر پوشش دانشجویان» با استفاده از «ظرفیت تبلیغی گروهی از خواهران تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم انسانی و رفتاری» انجام شده و شماری از آنها نیز «تحصیلات حوزوی» دارند.

مقیمی، ماموریت این گروه‌ها را «نظارت نسبت به ارتقای وضعیت پوشش متناسب با قواعد شرعی و مقررات و استانداردهای دانشگاهی» در سطح پردیس مرکزی و دانشکده‌ها و همه پردیس‌های دانشگاه تهران» عنوان کرد.

به گفته رئیس دانشگاه تهران، تعدادی از این «گروه‌های ناظر بر پوشش» از آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲، کار «تذکر» به دختران دانشجو را دانشگاه تهران آغاز کرده‌اند و شمار بیشتری از نیروها نیز در هفته‌های اخیر به کار گرفته شده‌اند.

محمد مقیمی با بیان اینکه «روش‌های نرم و تبلیغی» از جمله «یادآوری و تذکر به افراد» در اولویت قرار دارد، گفت که برای دانشجویانی که به تذکرات بی‌توجهی باشند نیز «سازوکارهای انضباطی» اعمال می‌شود.

رئیس دانشگاه تهران همچنین گفت که «اگر گروه‌های نظارت بر پوشش دانشجویان» تشکیل نمی‌شد، امروز «وضعیت پوشش دانشجویی دارای تفاوت معناداری با وضع کنونی» بود.

پیش از این شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان در گزارشی از «استقرار نیروهای حجاب‌بان در پردیس‌های دانشگاه تهران» با هدف «تحمیل حجاب اجباری» گزارش داده بود.

این گزارش، استقرار گسترده نیروهای «حجاب‌بان» در دانشگاه تهران را اقدامی «فراتر از برخورد در کمیته انضباطی» با دانشجویان خواند و تاکید کرده بود که نیروهای حجاب‌بان ضمن گشت‌زنی در محوطه دانشگاه تهران، دانشجویان را «به بهانه پوشش» به طور جدی مورد «آزار و اذیت» قرار می‌دهند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور همچنین عنوان کرده بود نیروهای حجاب‌بان فقط طی یک هفته سبب احضار بیش از ۵۰ دانشجو به کمیته انضباطی شده‌اند که اغلب این دانشجویان احکام مختلفی، از «توبیخ تا تعلیق از تحصیل» دریافت کرده‌اند.
+4
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  خاکستریای عاشق قیمه حسین با کلی احساس امنیتو گنده گویی حالشو ببرن.
  0
  23
  دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  اینکه دانشجویان تمرکز خود را بر تحصیل و موفقیت در دانش و تحقیقات علمی بکنند برای این قوم مسلمان بی مغز به هیچ عنوان مهم نیست اما حفظ حجاب برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار است
  1
  26
  دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.