حوثی‌ها یک کشتی باری را در دریای سرخ ربودند؛ اسرائیل: آن کشتی ارتباطی با ما ندارد

کشتی «کالکسی لیدر» (عکس از آرشیو)وزارت دفاع اسرائیل می‌گوید کشتی‌ باری که حوثی‌های یمن در دریای سرخ ربوده‌اند، متعلق به اسرائیل نیست و در میان خدمه‌های آن نیز هیچ شهروند اسرائیلی وجود ندارد.

این بیانیه که روز یکشنبه ۲۸ آبان و در پی ادعای حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران در رابطه با «توقیف یک کشتی اسرائیلی» منتشر شده، می‌افزاید کشتی باری ربوده شده از ترکیه عازم هند بوده و در آبهای نزدیک یمن در دریای سرخ ربوده شده است.

وزارت دفاع اسرائیل در ادامه هشدار داده که ربودن کشتی توسط حوثی‌ها یک موضوع جدی در سطح بین‌المللی است.

پیشتر شبکه المیادین لبنان، وابسته به گروه حزب‌الله، از «توقیف» کشتی «گالکسی لیدر» متعلق به اسرائیل با ۲۲ خدمه توسط حوثی‌ها در روز یکشنبه خبر داده بود.

حوثی‌های یمن نیز گفته‌اند به زودی بیانیه‌ای در رابطه با «توقیف» کشتی منتشر خواهند کرد.

اطلاعات شرکت‌های کشتی‌رانی بین‌المللی، از جمله «مرین ترفیک» نشان می‌دهد کشتی یاد شده با پرچم کشور باهاما تردد می‌کرده و هنوز در دریای سرخ است.

با اینحال، کشتی یاد شده توسط شرکت کشتی‌رانی «رِی» متعلق به آبراهام اونگار سرمایه‌دار بانفوذ اسرائیلی اجاره شده است.

دفتر نخست‌وزیری و وزارت خارجه اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده‌اند اگرچه کشتی باری یاد شده در اجاره یک شرکت اسرائیلی بوده، اما شهروندان اسرائیل در کشتی نیستند و این کشتی نیز ارتباطی با اسرائیل ندارد.

یحیی سریع، سخنگوی انصارالله، شاخه نظامی حوثی‌ها، روز یکشنبه در کانال تلگرامی خود تهدید کرده بود به هر کشتی متعلق به شرکت‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که توسط شرکت‌های اسرائیلی اداره می‌شوند یا با پرچم اسرائیل تردد می‌کنند، حمله خواهند کرد.

او از همه کشورها خواست شهروندان خود را که جزو خدمه چنین کشتی‌هایی هستند، فرا بخوانند در غیر این صورت برای انصارالله «هدف مشروع» تلقی خواهند شد.

رهبر سیاسی حوثی‌ها نیز در روزهای گذشته گفته بود که نیروهای انصارالله عملیات علیه «دشمن اسرائیلی» را گسترش خواهند داد.

انصارالله، که از گروه‌های نیابتی ایران در منطقه محسوب می‌شود، از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، در حمایت آشکار از این گروه افراطی فلسطینی در باریکه غزه، در تلاش برای پرتاب موشک و ارسال پهپاد تهاجمی به خاک و حریم هوایی اسرائیل بوده اما تاکنون ناکام مانده است.

ارتش عربستان سعودی، ناوهای آمریکایی و همچنین سامانه‌های دفاع هوایی اسرائیل موشک‌ها و پهپادهای انصارالله را رهگیری و منهدم کرده‌اند.

ارتش اسرائیل گفته است فعلا تمرکز این کشور بر جنگ در جبهه غزه علیه حماس است و در فرصت مناسب واکنش لازم را به حوثی‌ها نشان خواهد داد.
+38
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  محمد که رسما دزدی و راهزنی و غارت میکرد. این ها هم جا پای پیامبرشان و تقلید اعمال شنیع او گذاشته اند
  11
  29
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  محمد۲۲ - ایستبرن، انگلستان
  حمانطور که محمد و فکوفامیل محمد همیشه عادت به دزدی وغارت داشتن ، میگن عزیزم ترک عادت موجب مریضی و همیشه بعد از آن باید با باجناقاشون خلوت کننننننن، مگه نه.
  1
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.