در ترکیه امامان مساجد علیه لائیسیته وسیعاً وارد مدارس شده‌اند

اردوغان در یکی از مدارس دینیرادیو فرانسه: فیگارو، روزنامه صبح پاریس، در شماره امروز خود دوشنبه هجدهم نوامبر گزارش مفصلی دارد درباره تلاش‌های غیرقانونی حکومت اردوغان برای زیر سئوال بردن اصل جدایی دین از دولت در ترکیه از طریق وارد کردن امامان مساجد در مدارس این کشور.

فیگارو نوشته است که به موجب توافقی که میان دفتر وزارت آموزش و پرورش استان ازمیر، از مهمترین استان‌های مدافع لائیسیته در ترکیه، و دفتر مفتی بزرگ این کشور، امضاء شده از آغاز سال تحصیلی جدید امامان جماعت مساجد در ۸٤۲ مدرسه ابتدایی و مقطع راهنمایی در این استان به طور تمام وقت به کار گرفته شده‌اند.

وظیفه این امامان، "رشد معنوی دانش‌آموزان، مشاوره و دروس تفسیر قرآن اعلام شده است". توافق امضاء شده درنظر دارد در سال‌های آینده همین شیوه را در دیگر مدارس ترکیه به کار بگیرد. فیگارو نوشته است : مبتکران این اقدام معتقدند که اشکالی در این کار نیست، زیرا، در مدارس ترکیه هم‌اکنون آموزش‌های دینی جریان دارد. در پاسخ، مخالفان می‌گویند که اشکال در همین است که قرار است این افراد در مدارس به کودکان آموزش و مشاوره درسی بدهند، بی آنکه کسی صلاحیت علمی آنان را تأئید کرده باشد، زیرا، بر خلاف آموزگاران رسمی مدارس ترکیه این افراد زیر نظر آموزش و پرورش کار نمی‌کنند.

فیگارو نوشته است که شماری از حقوقدانان ترکیه در نظر دارند علیه قانونی که حضور امامان مساجد در مدارس را مجاز شمرده‌، شکایت کنند.

در سال‌های گذشته تلاش‌های متعدد و گسترده‌ای برای زیر سئوال بردن لائیسیته در ترکیه از طریق توسعه مدارس دینی معروف به مدارس "امام خطیب" صورت گرفته است. خود اردوغان از همین مدارس بیرون آمده است. در زمان روی کار آمدن او در سال ۲۰۰۲ تعداد دانش‌آموزان این مدارس در ترکیه به شصت هزار نفر می‌رسید، بر اساس آخرین گزارش‌ این رقم هم‌اکنون به پانصد هزار نفر رسیده است. فیگارو تصریح کرده است که شکایات متعددی علیه متولیان و مسئولان این مدارس به مراجع قضایی ترکیه تسلیم شده است. در اغلب این مدارس مدیران و معلمان به اعمال خشونت و سوءاستفاده‌های جنسی علیه دانش‌آموزان متهم شده اند.     
+6
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  مسلمانهای دولتی در ترکیه سال‌هاست که روند اسلامی شدن ترکیه را مانند آنچه که در ایران پیش امد در پیش گرفته اند بهمین خاطر است که آزادی ها و اقتصاد در ترکیه روز بروز بدتر و بدتر می شود. جایی که اسلام و مسلمانان هستند نکبت و بدبختی را هم با خود می آورند.
  3
  25
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  قابل توجه پان ترک های درازگوش، لطفاً خفه نشوید بر عکس کارهای رهبرتان را مثل اشغالگران ایران توجیه کنید. و قابل توجه همشهریان عزیز آذری و نه ترک، که با سکوت رادیویی خود مهر تایید بر کارهای این نظام اسقاطی و پان گوش درازها زده اید، آماده باشید تا هر روز پنج بار اذان از مساجد شهرتان با آخرین ولم پخش شود و سنی های وهابی در شهرتان رییس و معاون و استاندار شوند و با تازیانه به جانتان بیافتند برای تغییر مذهب تان از شیهه ی اسنی حشری به اسلام راستین حنفی، تازه آماده باشید تا همانند عربستان و تازی آباد با چادر چاخجور به عنوان حرم و محرم همسرانتان با هم به خیابان‌ها بروید و جولان دهید. اگر واقعا اینقدر از فهم و شعور ایرانی آذری برخوردار نیستید حداقل چند ماه در یک محله متوسط در هر شهری از ترکیه زندگی کنید تا چشمانتان به روی حقایق باز شوند. عردوغان اصالتا از سلانید و الهام خانم اصولا آذری نیست، بدانید که زیر کدام علم سینه چاک میکنید یا ایستاده و گریه میکنید. یا التماس کمی وجدان تفکر و انسانیت ... یاشاسین ایران
  1
  11
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.