تیم‌های ملی فوتبال زیر ۲۱ سال اسرائیل و لهستان به قربانیان حمله حماس ادای احترام کردند

 لوگوی اتحادیه فوتبال اروپا «یوفا»صدای آمریکا: تیم‌های ملی فوتبال فوتبال زیر ۲۱ سال اسرائیل و لهستان روز جمعه ۲۶ آبان، در چهارچوب رقابت‌های انتخابی جام ملت‌های اروپا به مصاف هم رفتند.

هنگامی که داور سوت آغاز بازی را در ورزشگاه «لودز» به صدا درآورد، بازیکنان دو تیم به مدت یک دقیقه بر جای خود ایستادند و با سکوت‌شان، به ۱۲۰۰ قربانی حمله ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل ادای احترام کردند.

این اقدام در شرایطی صورت گرفت که اتحادیه فوتبال اروپا «یوفا» به صراحت مخالفت خود را با برگزاری چنین اقداماتی در میدان اعلام کرده بود و احتمالا فدراسیون‌های فوتبال دو کشور را تنبیه انضباطی خواهد کرد.

به گزارش «تایمز آف اسرائیل»، یوفا پیشتر به درخواست این دو فدراسیون‌ برای ادای احترام رسمی به قربانیان حمله مرگ‌بار حماس پاسخ منفی داده بود. تماشاگران حاضر در ورزشگاه نیز با سکوت خود بازیکنان دو تیم را همراهی کردند و یاد کشته‌شدگان در اسرائیل را گرامی داشتند.
بر اساس این گزارش، تیم لهستان به دلیل این اقدام و همراهی با بازیکنان تیم رقیب مورد تحسین مفسران و هواداران اسرائیلی قرار گرفت. یوفا هنوز اظهارنظری در این رابطه نداشته است ولی براساس قوانین این نهاد، این سکوت «اقدامی غیرمجاز» محسوب می‌شود.

این مسابقه در نهایت با نتیجه دو بر یک به سود تیم ملی فوتبال زیر ۲۱ سال لهستان به پایان رسید؛ نتیجه‌ای که شانس اسرائیل برای صعود به مرحله نهایی مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۲۰۲۵ میلادی را کاهش داد.

در حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل ۱۲۰۰ تن، که اکثرا غیرنظامی بودند، کشته شدند. و شبه‌نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی حدود ۲۴۰ تن را نیز به گروگان گرفتند که از جمله شامل کودکان خردسال و کهنسالان بوده‌اند.

این اقدام با حملات هوایی و زمینی گسترده اسرائیل به نوار غزه، منطقه تحت کنترل حماس همراه بود. به گفته وزارت بهداشت غزه که زیر نظر حماس اداره می‌شود، در این حملات ۱۲ هزار فلسطینی کشته شدند که حدود پنج هزار تن آنها کودک هستند.

اسرائیل گروه حماس را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عتوان سپر انسانی استفاده می‌کند. این گروه از سوی اسرائیل، ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن ، کانادا و شمار دیگری از کشورها در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دراد.

در هفته‌های اخیر، طرفداران اسرائیل و همچنین فلسطینی‌ها در برنامه‌های فرهنگی، هنری، و مسابقات ورزشی در نقاط مختلف جهان به کشته‌شدگان در اسرائیل و یا در نوار غزه ادای احترام کرده‌اند، و در برخی موارد، درگیری‌هایی میان طرفین رخ داده است.
+15
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.