بالا گرفتن کارزار بایکوت ایکس (توییتر سابق) همزمان با افزایش محتوای یهودستیزانه

بی بی سی: با موج انتشار محتوای یهودستیزانه در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، شرکت‌های بزرگ آمریکایی از جمله آی‌بی‌ام، اپل و دیزنی، انتشار آگهی در این وبسایت متعلق به ایلان ماسک را متوقف کرده‌اند.

این تصمیم پس از آن مطرح شده که ایلان ماسک، مالک ایکس و ثروتمندترین فرد جهان، یک توییت حاوی تئوری توطئه درباره یهودیان را تایید کرد و با پاسخ‌دادن به آن به دیده‌شدن و بازنشرش کمک کرد.

خود ایلان ماسک یهودستیزانه‌بودن آن توییت را انکار کرده و تهدید کرده که علیه تحقیقات درباره محتوای این‌چنینی شکایت خواهد کرد.

اشاره او به تحقیقات یک گروه چپ‌گرای آمریکایی به نام «مدیا مترز فور امریکا» است که گفته مستنداتی دارد که آگهی‌های شرکت‌های معروف کنار نوشته‌هایی نمایش داده می‌شوند که در ستایش نازی‌ها و انکار هولوکاست و حتی نقل‌قول‌های مستقیم از آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی اند.

یک سخنگوی ایکس (توییتر سابق) به بی‌بی‌سی گفته که این شرکت عمدا آگهی‌های نام‌های معروف را کنار «این‌جور محتوا» منتشر نمی‌کند و این‌که این شبکه اجتماعی به مبارزه با یهودستیزی پایبند است.

ایلان ماسک، مالک ایکس هم گفته که صبح روز دوشنبه در اولین لحظات که دادگاه باز شود، از این گروه شکایت می‌کند.

پاسخ تاییدآمیز ایلان ماسک به یک توییت حاوی تئوری توطئه درباره یهودیان به انتقادهای گسترده منجر شد و کاخ سفید هم آن را محکوم کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفته بود توییتی که ایلان ماسک آن را یک «واقعیت» توصیف کرده، صرفا تکرار یک تئوری توطئه رایج در میان حامیان برتری سفیدپوستان در آمریکاست که یهودیان را متهم می‌کنند یک توطئه برای تشویق مهاجرت غیرقانونی «توده‌های جمعیتی اقلیت‌ها» به کشورهای غربی دارند تا سفیدپوستان را در آن کشورها تضعیف کنند.

این تئوری توطئه از جمله توسط کسی مطرح شده بود که عامل حمله به کنیسه‌ای در شهر پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیای آمریکای در سال ۲۰۱۸ بود و ۱۱ کشته برجای گذاشت. شبکه اجتماعی ایکس یا توییتر سابق از زمانی که ایلان ماسک آن را خریده، بیش از پیش به موضوع مناقشات سیاسی و رسانه‌ای در آمریکا و همین‌طور در جهان تبدیل شده است.

گروهی افزون بر ۱۵۰ روحانی یهودی از شرکت‌های مختلف خواسته‌اند که در واکنش به توئیت‌های ایلان ماسک که آنان یهودستیزانه خوانده‌اند، دیگر در این شبکه اجتماعی آگهی ندهند.

با بالاگرفتن واکنش‌ها به توییت ایلان ماسک و گزارش گروه «مدیا مترز»، مالک شبکه ایکس اعلام کرده اقدامات جدیدی برای مقابله با آن‌چه «دعوت به خشونت مفرط» علیه اسراییل خوانده، در پیش می‌گیرد.

او در یک نوشته در ایکس گفت که مثلا اگر کسی در شبکه ایکس از عبارت «از نهر تا بحر» که از شعارهای حامیان فلسطین در تظاهرات اخیر درخواست آتش‌بس در غزه بوده استفاده کند، حسابش در این شبکه اجتماعی تعلیق می‌شود.

گروه ای‌دی‌ال، «اتحادیه ضد افترا» که یک سازمان غیردولتی در آمریکاست و با انتقاد از دولت اسرائیل و یهودستیزی مبارزه می‌کند، می‌گوید این شعار به طور تلویحی دعوت به انهدام اسرائیل است.

ای‌دی‌ال از این اطلاعیه ایلان ماسک استقبال کرده و آن را «یک اقدام مهم» خوانده است.

همین گروه یهودی یکی از عمده‌ترین منتقدان شبکه ایکس از زمانی که ایلان ماسک آن را خریده، بوده است.

ای‌دی‌ال پیش‌تر بارها آقای ماسک را به چشم‌بستن بر یهودستیزی در شبکه ایکس متهم کرده بود و آقای ماسک هم در واکنش گفته بود که گروه‌هایی مانند ای‌دی‌ال «به طور غیرمنصفانه به اکثریت غرب حمله می‌کند، با وجود این واقعیت که اکثریت غرب از یهودیان و اسرائیل حمایت می‌کنند.»

مدیران ایکس می‌گویند این شبکه در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دیگر، کنترل بیشتری درباره محتوا دارد و با وجود کاهش نفرات گروهی که در ایکس بر این موارد نظارت می‌کند، نفرت‌پراکنی و افراطی‌گری در این شبکه کاهش یافته است.

ولی گروه‌های متعددی بیرون از ایکس با این ارزیابی مخالف اند و می‌گویند چنین محتوایی در دوره رهبری ایلان ماسک بر این شبکه اجتماعی افزایش داشته است.

این جنجال‌ها ممکن است برای شبکه اجتماعی ایکس و مالک آن تبعات مالی هم داشته باشد.

این شبکه از پیش از تملک آن توسط ایلان ماسک و زمانی که نامش هنوز توییتر بود، چالش‌های مالی داشت و برای سودآورشدن تلاش می‌کرد.

روشن نیست در حال حاضر چه‌قدر از درآمد ایکس از آگهی‌هاست چون حالا دیگر این شرکت، خصوصی شده و دیگر گزارش‌های فصلی منتشر نمی‌کند.

ولی پیش از این‌که ایلان ماسک آن را در اختیار بگیرد، حدود ۹۰ درصد درآمد توییتر از آگهی‌ها بود.

آقای ماسک تلاش کرده با پولی‌کردن عضویت ویژه و تیک آبی در ایکس، اتکا به دلارهای حاصل از تبلیغات را کاهش دهد.

در حال حاضر کسانی که اشتراک ماهانه یا سالانه توییتر را بخرند، می‌توانند روی نمایه خود تیک آبی داشته باشند، نشانی که پیش‌تر مجانی بود و بیشتر نشان از اعتبار و منزلت یک حساب توییتری داشت.

با این حق عضویت، محتوای این کاربران بیشتر هم به کاربران دیگر نشان داده می‌شود.

با این حال درآمد از حق عضویت صرفا بخش جزئی‌ای از درآمد ایکس را تامین می‌کند.

ایلان ماسک هفت ماه پیش در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود «تقریبا همه آن شرکت‌ها[یی که به توییتر آگهی می‌دادند و حالا دیگر آگهی‌هایشان را متوقف کرده‌اند]، یا به توییتر برگشته‌اند یا دارند برمی‌گردند.»

ولی او سه ماه بعد از این مصاحبه در ایکس نوشته که درآمد این شبکه اجتماعی از تبلیغات تا ۵۰ درصد سقوط کرده است.
+19
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  وحوش ثروت و قدرت بر سر بی ارزش ترینها ، افتادن بجون هم !! گفتم که ، همگی با هم بخورین دعوا نکنین !!
  2
  7
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.