در پی تهدید وزارت‌های علوم و اطلاعات، رئیس پردیس کیش شریف «مجبور به استعفا شد»

عکس منتشر شده در مراسم فارغ‌التحصیلی پردیس کیشرادیو فردا: در ادامه واکنش به مراسم فارغ‌التحصیلی بدون حجاب اجباری، یک رسانه دانشجویی گزارش داد که در پی تهدید وزارت‌های علوم و اطلاعات، رئیس پردیس کیش شریف «مجبور به استعفا شد».

کانال تلگرامی امیرکبیر روز شنبه، ۲۷ آبان، تصویری از استعفانامه علی سلک غفاری رئیس پردیس کیش دانشگاه شریف خطاب به رسول جلیلی رئیس این دانشگاه و رئیس هیئت‌ امنای پردیس کیش را منتشر کرد.

در این استعفانامه آمده است: «ضمن اظهار تأسف از عدم رعایت مقررات و شئونات دانشگاهی برخی از دانش‌آموختگان این پردیس... ضمن عدم تأیید این رفتار خارج از عرف، به‌منظور صیانت از ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفظ شأن دانشگاه صنعتی شریف، ادامه مسئولیت به‌ عنوان رئیس پردیس بین‌الملل شریف کیش را به صلاح نمی‌دانم.»
مراسم دانش‌آموختگی ۸۱ نفر از دانشجویان پردیس بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در جزیره کیش، روز پنج‌شنبه، ۲۵ آبان، برگزار شد.

در ویدئویی که از مراسم فارغ‌التحصیلی این دانشجویان در فضای مجازی منتشر شده است، اغلب دختران دانشجو با لباس و کلاه فارغ‌التحصیلی اما «بدون حجاب اجباری» و با «موهای باز» روی جایگاه ایستاده‌اند.

روابط عمومی دانشگاه شریف در بیانیه‌ای در این زمینه «ناهنجاری اتفاق افتاده در آن مراسم» را محکوم کرد.

همچنین علی شمسی‌پور، سخنگوی وزارت علوم، شامگاه جمعه ۲۶ آبان حضور بدون حجاب اجباری دختران دانشجو در این مراسم را «ناهنجاری» خواند و بر برخورد با این دانشجویان و مقام‌های مرتبط با این مراسم تاکید کرد.

آقای شمسی‌پور در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، نیز از دستور محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، برای برخورد با افراد مرتبط با این مراسم خبر داد.

شمسی‌پور همچنین تاکید کرد که طبق دستور وزیر علوم «با متخلفین در هر سطحی برخورد قانونیِ جدی انجام خواهد شد.»

پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه شریف در شمال شرقی این جزیره قرار دارد و با ۹۰۰ دانشجو از جمله زیرمجموعه‌های دانشگاه صنعتی شریف است. بنا بر اطلاعیه‌های دانشگاه شریف، «سیزدهمین دوره مراسم دانش‌آموختگی پردیس بین‌الملل کیش» روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان برگزار شده است. به نظر می‌رسد ویدئوی «حضور دانشجویان دختر بدون حجاب اجباری» که واکنش وزیر علوم را در پی داشته، مربوط به همین مراسم است.

در مقابل واکنش‌های حکومتی، شماری از کانال‌های نزدیک به فعالان دانشجویی ضمن انتشار ویدئوی حضور دانشجویان دختر بدون حجاب اجباری در مراسم فارغ‌التحصیلی پردیس کیش دانشگاه کیش، از آن استقبال کردند.

کانال دانشجویان پیشرو با تحسین اقدام این دانشجویان دختر، نوشت که «جشن فارغ‌التحصیلی بدون حجاب اجباری، دهن‌کجی به موجودیت جمهوری اسلامی» است.

این کانال دانشجویی افزود که دانشجویان با این روش‌های اعتراضی در دانشگاه‌های سراسر ایران «خواب را از چشم جنایتکاران و ستمگران و زورگویان» گرفته‌اند.

خبرنامه امیرکبیر، نزدیک به فعالان دانشجویی دانشگاه امیرکبیر، نیز اقدام دانشجویان دختر پردیس کیش دانشگاه شریف را «نافرمانی مدنی» خواند و نوشت: «این یک نافرمانی مدنی است تا جمهوری اسلامی با سرکوب بیش از ۵ هزار دانشجو، همچنان بازنده گوی و میدان باشد.»

رسانه‌های حکومتی از جمله خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، برنا وابسته به وزارت ورزش و جوانان، و ایسنا وابسته به جهاد دانشگاهی، بدون اشاره مستقیم به حضور «بدون حجاب اجباری دختران دانشجو»، آن را مراسمی همراه با «اتفاقات ناهنجار» و «جشن فارغ التحصیلی خارج از عرف» توصیف کردند.

اوایل آبان‌ماه نیز در پی حضور فاطمه رجایی‌راد بدون حجاب اجباری به هنگام دریافت تقدیرنامه به عنوان «جراح نمونه» از سازمان نظام پزشکی آمل، وزارت بهداشت دستور «تعلیق» فعالیت مطب، پروانه طبابت و همچنین تدریس او در دانشگاه علوم پزشکی بابل را صادر کرد.

علاوه بر تشکیل پرونده قضایی برای این جراح متخصص، با دستور مقام‌های وزارت بهداشت، رئیس بیمارستان خمینی آمل محل کار خانم رجایی‌‌راد، «برکنار» و رئیس دانشکده پیراپزشکی آمل و رئیس نظام پزشکی آمل به «هیات تخلفات اداری علوم پزشکی بابل» احضار شدند.

وزارتخانه‌های علوم و بهداشت که عمده دانشگاه‌های ایران تحت نظر آنها فعالیت می‌کنند، علاوه با برخورد با عدم رعایت حجاب اجباری در مراسم زیرمجموعه‌های خود، در ماه‌های اخیر اقدام به تشدید برخورد با دانشجویانی کرده‌اند که تن به حجاب اجباری نمی‌دهند.

این برخوردها از طریق کمیته‌های انضباطی، حراست و در هفته‌های اخیر با استقرار و گشت‌زنی نیروهای حجاب‌بان در دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌ها تاکنون برای صدها دانشجوی دختر به خاطر عدم رعایت حجاب اجباری، احکام «تعلیق از تحصیل»، «انتقال محل تحصیل» و در مواردی حکم «اخراج» صادر کرده‌اند.

با وجود برخوردهای شدید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و مدیران دانشگاه‌ها با دانشجویان، شمار گسترده‌ای از دانشجویان دختر همچنان از رعایت حجاب اجباری در محیط‌ دانشگاه سرباز می‌زنند
+4
رأی دهید
-31

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.