نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل: «ما هنوز به اصل عملیات نرسیده‌ایم»

یورونیوز: در اوج نگرانی‌های جدی از شرایط بشردوستانه در نوار غزه، اسرائیل در این روزها همچنان به حملات زمینی خود در این باریکه ادامه می‌دهد. ایهود اولمرت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در مصاحبه با یورونیوز اعلام کرد که تا زمانی که اسرائیل به پایان بازی خود، یعنی نابودی حماس نرسد، باید جنگ ادامه یابد.

اولمرت: تک‌تک شهروندان غیرنظامی، همه نوزادان یا هر کودکی که کشته می شود وحشتناک است، پس من نمی‌خواهم در مورد اعداد و ارقام بحث کنم.

وقتی سازمان ملل و یا مثلا بریتانیا سفیران مستقر در سازمان ملل را به مسیری هدایت می‌کنند که علیه آتش‌بس رای دهند، به عبارت دیگر وقتی خودشان اغماض می‌کنند، اسرائیل هم به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهد.

چه انتظاری داشتند؟ اینکه تلفات جانی نداشته باشد؟
«هنوز اصل عملیات مانده»
اولمرت: ما هنوز به اصل عملیات نرسیده‌ایم. مقر اصلی حماس در خان یونس در قسمت جنوبی نوار غزه قرار دارد. آن‌ها [حماس] اونجا دارای گروه رهبری هستند، مخفی شده‌اند، سنگر دارند، مقر فرماندهی دارند، و سکوهای پرتاب راکت دارند.

یورونیوز: جالب است که می گویید خان یونس مقر فرماندهی است چرا که تا هفته گذشته از بیمارستان شفاء به عنوان قلب تپنده حماس یاد می‌شد. با این حال انگار خبری از وجود تونل زیرزمینی یا سلاح نیست.

اولمرت: سلاح‌ها را که دیدید، رهبرانشان را ندیدید. اما خب نمی‌دانم، اخبار جعلی هم زیاد وجود دارد. امروزه [اخبار جعلی] بخشی از زندگی است، همه چیز بی ‌مبالات انتشار می‌یابد.

با این حال، اگر دو هفته پیش هم از من می پرسیدید، به شما می گفتم که مقر [حماس] واقعاً در خان یونس است. آنچه اسرائیل باید بداند این است که [رسما] اعلام کند که هر زمان که نبرد نظامی تمام شود، اسرائیل بلافاصله آماده مذاکره با تشکیلات خودگردان فلسطین برای یک راه‌حل دو کشوری است.

که به این معنی خواهد بود که غزه به عنوان بخشی از دولت فلسطین قرار خواهد گرفت.
اولمرت در جمع معترضان به سیاست‌ اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو در تاریخ سوم ژوئیه ۲۰۲۳یورونیوز: آیا باید در مورد اینکه ارتش اسرائیل به موقع از خود واکنش نشان نداد تحقیقات صورت گیرد؟ خب، وقتی پای صحبت خیلی از خانواده‌های [اسرائیلی در نزدیکی مرز با غزه] می‌نشینید، می‌بینید که آن‌ها واقعا در بهت هستند که چرا برای مدت طولانی در کیبوتص‌ها تنها رها شده‌ بودند.

اولمرت: باید یک تحقیق و بررسی بسیار دقیق در این زمینه انجام شود. یک چیز را از اعماق وجودم می‌دانم، اینکه هر وقت به تصمیم گیرندگان [اسرائیلی] از ظرفیت چنین حمله‌ای سخن گفته می‌شد، [پاسخ می‌دادند] این عرب‌ها، همین عرب‌های پست، آن‌ها که چیزی بلد نیستند؟

[مثلا] چه کار می‌توانند بکنند؟ مگر آن‌ها می‌توانند حریف ما بشوند؟ ما اسرائیلی‌ها، ملت شرکت‌های استارت‌آپ، نتیجه پختگی، نتیجه درایت، نتیجه شجاعت، و [در کل] نتیجه همه چیز هستیم.

آن‌ها [حماس] به ما ثابت کردند که با ما برابر هستند. اینکه آن‌ها هم جدی و پیچیده هستند. [منتها] تنها چیزی که هست این است که آنها وحشی هستند و ما باید آنها را نابود کنیم.
+51
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  پرشین پرینس - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مرگ بر سه فاسد، ملا، چپی، مجاهد. این درسته، بزنید همشون رو داغون کنید
  5
  23
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  از روی اسراییل ستیزی احمقانه این کامنت را نمینویسم ؛ اما حدس من اینه که اسراییل و لابی یهودیان در نیویورک اهدافی بزرگتر از نابودی چند حماسی شپشو دارند . و آنهم پاکسازی و تخلیه منطقه ساحلی و مهم غزه جهت ایجاد مسیری امن و پر رونق برای اقتصاد جهانی است . مانند کانال سوع ز . و یا جاده ابریشم چین . همان خاورمیانه نوین که ولیعهد سعودی بشارت میداد . کوچ اجباری هم مانند نمونه های مشابه تاریخی فراموش میشه . غرب با باج دهی به روسیه ( حتی شاید قربانی کردن اوکراین )و به چین و از طرفی به مصر و سوریه . نقشه جدیدی در منطقه طراحی خواهد کرد . در سیاست نه عدالت مطرحه و نه وجدان ؛ بلکه منافع استراتژیک
  2
  13
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  اصل عملیات در تهران هست ، البته اگر آمریکا و روسیه و چین و انگلیس این اجازه رو بهتون بدهند !!
  4
  19
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  با توجه باینکه در مبادله اسرا و حتی جنازه های اعراب و اسرائیل همیشه یک نفر اسرائیلی با ده ها نفر عرب معاوضه میشد ، بنظرم هردو طرف قبول کرده بودند که ارزش یهودیان از مسلمانان بیشتر است ، با این حساب چون فلسطینی ها در حمله خودشان ۱۴۰۰ نفر یهودی را کشتند ، نتانیاهو تا ۱۴۰۰۰ نفر را از اعراب را نکشد دست بردار نیست .
  1
  12
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  من کاری با حماس ندارم گور بابای حماس ولی شما دارید نسل کشی می‌کنید بیش از ۱۱ هزار ....ته شدند و بیشترشون زن و بچه‌اند نه حماس حالا تو داری از عملیات صحبت می‌کنی چه عملیاتی بمبارون خونه‌های مردم بی‌گناه .... دارید
  23
  12
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  گاهی برای رفع زشتی ها حمام خون جاری میشود. مهربانی بی موقع مثل رحم شاه به خمینی و دار و دسته اش هست
  1
  8
  شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  برو جلو مرد . موفق باشی. امیدوارم زمین را از شر این فلسطینی ها پاک کنی
  0
  0
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.