عبدالحمید: به بازماندگان جمعه خونین فشار می‌آورند دیه بگیرند

مولوی عبدالحمیددویچه وله: مولوی عبدالحمید می‌گوید حکومت به خانواده کشته‌شدگان و مجروحان جمعه خونین فشار می‌آورد تا به گرفتن دیه راضی شوند. او این اقدام را خلاف قانون، عرف و شرع دانست. مردم زاهدان پس از نماز جمعه "تظاهرات سکوت" برگزار کردند.

منابع بلوچ از جمله وبسایت "حال‌وش" و کانال تلگرامی "رصد بلوچستان" روز جمعه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) از جو سنگین امنیتی و استقرار خودروهای زرهی ضد گلوله در اطراف مصلی و خیابان‌های زاهدان گزارش دادند.

تصاویری از مستقر شدن نیروهای تک تیرانداز نظامی روی کوه مجاور مصلی مکی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان اخیرا از استقرار خودروهای زرهی ضد گلوله در این استان تحت عنوان "مبارزه با مخلان امنیت" خبر داده بود.


به رغم فشارهای حکومت این هفته نیز نماز جمعه زاهدان تحت شرایط امنیتی برگزار شد.
انتقاد عبدالحمید از فشار حکومت به بازماندگان جمعه خونین زاهدان
مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۲۶ آبان در زاهدان باردیگر از حکومت خواست عاملان و آمران کشتار جمعه خونین زاهدان را مجازات کند.

۸ مهر سال گذشته بیش از ۱۰۰ معترض بلوچ در زاهدان به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند و دست‌کم ۳۰۰ نفر مجروح شدند. این روز به جمعه خونین زاهدان معروف شده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود نهادهای حکومتی بازماندگان و مجروحان جمعه خونین را مجبور می‌کنند که به گرفتن دیه راضی شوند. او گفت فشارآوردن به خانواده کشته‌شدگان و مجروحان برای رضایت دادن خلاف قانون، عرف و شرع است.

عبدالحمید در قسمت دیگری از صحبت‌های خود از رد صلاحیت‌ها در انتخابات آتی مجلس هم انتقاد کرد و گفت یکدست شدن حاکمیت زیان دارد و باید تنوع وجود داشته باشد.
راهپیمایی سکوت در زاهدان
معترضان بلوچ به درخواست مولوی عبدالحمید و به دلیل شرایط حاکم در کشور و منطقه این جمعه هم موقتا "تظاهرات سکوت" برگزار کردند.

حکومت بخاطر سخنان انتقادآمیز عبدالحمید فشار را بر او و نزدیکانش افزوده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران با انتشار ویدیوی اعترافات اجباری چند تن از نزدیکان عبدالحمید ادعا کرده است که سازمان امنیت ملی آمریکا برای دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان "دستگاه ارتباطی و استارلینک" فرستاده است.

خبرگزاری فارس هم به نقل از یک "منبع آگاه" نوشته ارسال این تجهیزات با هدف "بازتولید آشوب در زاهدان" و "زمینه‌سازی برای ایجاد یک ارتباط امن میان عوامل داخلی با خارج از ایران" بوده است.
"پروژه حکومتی بدنام کردن عبدالحمید"
ناصر بلیده‌ای، دبیرکل "حزب مردم بلوچستان"، در گفت‌وگویی با دویچه‌وله می‌گوید نهادهای امنیتی در چارچوب دستور خامنه‌ای در "بی‌آبرو" کردن عبدالحمید عمل می‌کنند.

بلیده‌ای ادامه می‌دهد اینبار به دروغ دستگاهای استارلینک را به پسر و‌ نزدیکان‌ پسر‌ او‌ ربط داده‌اند تا با یک تیر دو‌ نشان‌ بزنند فشار‌ به‌ خانواده مولوی‌ عبدالحمید‌ را افزایش بدهند و‌ هم‌زمان با آن مولوی عبدالحمید را وابسته به قدرت‌های خارجی نشان دهد و به قول خودشان مولوی‌ را بدنام کنند.

به گفته آقای بیلده‌ای دفتر‌ و‌ نزدیکان مولوی‌ عبدالحمید‌ هرگونه ارتباط با جریان استارلینک‌ها را رد کردند و مردم دیگر به این گونه دروغ‌پردازی‌ها باور نمی‌کنند. 
+1
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.