بهبود خلق و خو با غذا خوردن در «پنجره ۱۰‌ساعته»

یک پنجره غذایی ده‌ساعته برای خوردن وعده‌های غذایی، برای بهبود خلق و خو مفید استدویچه وله: بزرگترین مطالعه متخصصان بریتانیایی در زمینه تاثیر زمان غذا خوردن بر خلق و خو، مزایای قابل‌توجهی را در ارتباط با "غذا خوردن در یک پنجره ده‌ساعته " نشان می‌دهد. این شکل از روزه‌داری متناوب (IF) نه‌تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه سطح خلق و خو و انرژی را افزایش داده و میزان نیاز به غذا خوردن را کاهش می دهد.

به نوشته نشریه پزشکی نورو ساینس، این مطالعه که شامل بررسی سه هفته‌ای عادات غذایی بیش از ۳۷ هزار شرکت‌کننده بود، نشان داد که یک پنجره غذایی ده‌ساعته برای خوردن وعده‌های غذایی، در بهبود خلق و خو موثر و کافی است و این تصور را که رژیم‌های روزه داری متناوب دیگر مانند رژیم غذایی ۸:۱۶ (غذا خوردن در بازه زمانی ۸ ساعته در روز و اجتناب از آن برای ۱۶ ساعت) برای کاهش وزن و بهبود سلامت روان ضروری است، به چالش می‌کشد زیرا اصولا طرفداران رژیم‌های غذایی متناوب، به پنجره‌های غذایی محدودتر پایبند نیستند.

نتایج این مطالعه به تازگی توسط محققان کالج کینگز لندن در "کنفرانس تغذیه اروپا " ارائه شده است.

رژیم غذایی روزه‌داری متناوب (IF)، یا محدود کردن مصرف غذا در یک فاصله زمانی خاص در روز، یک رژیم غذایی محبوب برای کاهش وزن است. در این میان، یک پنجره ده‌ساعته به معنای خوردن وعده‌های غذا در یک بازه زمانی ۱۰ ساعته در طول روز و ناشتا بودن برای ۱۴ ساعت باقی مانده است. به عنوان مثال، اگر اولین لقمه خود را ساعت ۹ صبح می‌خورید، باید آخرین لقمه خود را تا ساعت ۱۹ بخورید.

به‌گفته محققان، تاثیر غذا بر سلامتی فقط چیزی نیست که می‌خورید، بلکه زمانی است که برای مصرف وعده‌های غذایی خود انتخاب می‌کنید.

مطالعات قبل نیز نشان داده بود افرادی‌که تمام وعده‌های غذایی خود را در یک بازه ۱۰‌ساعته می‌خورند، به‌طور قابل‌توجهی سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهند، سلامت روانی را بهبود می‌بخشند و حتی مصرف الکل را به حدود سه نوشیدنی در هفته کاهش می‌دهند.

همچنین در این افراد سطح قند و فشار خون به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

البته به گفته محققان، افراد مبتلا به دیابت نوع یک یا نوع ۲، زنان باردار و افرادی که داروهای تجویزی مصرف می‌کنند، باید قبل از شروع هرگونه تغییر رژیم غذایی، از جمله غذا خوردن با زمان محدود، با پزشک خود مشورت کنند.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.