قاتل ۳۵ سال پس از قتل یک کودک چهار ساله به حبس ابد محکوم شد

دادگاه هانائو (عکس از آرشیو)دویچه وله: رهبر یک فرقه مذهبی در شهر هانائو در مرکز آلمان به جرم قتل کودک چهارساله‌ای که به این گروه سپرده شده بود به حبس ابد محکوم شد. این زن کودک را مورد آزار و اذیت جسمی قرار داده و سپس در درون یک کیسه گذاشته تا خفه شده است.

"یان" تنها چهار سال داشت که در ۱۷ اوت ۱۹۸۸ در درون یک کیسه قرار داده شد و به علت مسمومیت در اثر دی‌اکسیدکربن خفه شد. عامل این قتل که  پس از ۳۵ سال حالا محکوم شده، رهبر یک فرقه مذهبی است که کودک برای نگهداری به آنجا سپرده شده بوده است.

قاضی دادگاه فرانکفورت که به این پرونده رسیدگی می‌کرد، به خبرنگاران گفت قاتل که اکنون ۷۶ سال دارد در دادگاه کاملا خونسرد بود و هیچگونه ابراز تاسف یا همدردی با خانواده مقتول نداشت.

در دفترچه خاطرات این زن، کودک چهارساله مقتول با عناوینی چون "خوک سادیست"، "سادیست بیرحم" و "سلاح نمایشی سرد و بیحس" نامیده شده بود. این در حالی است که این کودک زمانی که به این مرکز سپرده شده تنها دو سال داشته است و این میزان از نفرت یک زن بزرگسال به یک بچه تنها به دلیل اینکه "تسلیم نبوده و حاضر نبوده با او حرف بزند" هیچ توجیهی ندارد. این مرکز  خود را "بلندگوی خدا" و "همطراز عیسی" می‌نامیده است.
دو سال شکنجه
از جمله بدرفتاری‌هایی زن محکوم‌شده با این کودک این بوده که وقتی به اندازه کافی سریع غذا نمی‌خورده، غذا را به زور در دهانش می‌کرده، ساعتها باید روی لگن بچه می‌نشسته و با آب سرد شسته می‌شده است.

بسیاری از شبها او را درون یک کیسه که تا گردنش و گاهی تا روی سرش بالا می‌رفته روی یک تشک در حمام می‌گذاشته به طوری که قادر به حرکت نبوده است. یک هفته پیش از قتل کودک، پسر قاتل دوبار او را از درون کیسه نجات داده است. به گفته قاضی پرونده این پسر به مادرش گفته بوده که بچه نفس‌نفس می‌زده و صورتش پف کرده بود.

یان چهارساله در روز مرگش نیز درون کیسه گذاشته شده بود. او بارها جیغ می‌کشد به طوری که قاتل مجبور می‌شود همه پنجره‌ها را ببندد تا کسی صدای بچه را نشنود. کوتاه زمانی پس از این کار، یان جانش را در اثر استنشاق دی‌اکسید کربن از دست می‌دهد.

به گفته قاضی، شوهر قاتل چندین بار سعی کرده یان را احیا کند.

وقتی مادر کودک به خانه برمی‌گردد، زن قاتل به او می‌گوید: «شاید خدا خواسته یان را زودتر پیش خودش ببرد.»
چرا پس از ۳۵ سال؟
دلیل اینکه این پرونده در زمان خودش به صدور حکم و مجازات قاتل منجر نشده، به نظر قاضی "کوتاهی دستگاه‌های دولتی" بوده است.  به گفته او تحقیقات پلیس بسیار سرسری و بدون دقت انجام شده، دادستانی دستور کالبدشکافی نداده است و تحقیق درباره قتل یان تازه یک روز پس از قتل شروع شده و قاتل و بستگانش اصلا نگفته بودند که او در کیسه بوده است.

در سال ۲۰۱۵ این پرونده برای بار دوم گشوده می‌شود. علت هم این بوده که افرادی که از این فرقه خارج شده بودند، در گفت و گو با رسانه‌ها اتهاماتی را مطرح کردند. پس از آن دستور نبش قبر صادر شد اما جسد در قبر نبود و هنوز هم معلوم نیست جسد کجاست.

قاضی بارها در زمان شرح این پرونده برای رسانه‌ها گفت که به شدت شوکه شده و منقلب شده است.

انگیزه احتمالی این زن برای قتل یان چهارساله این بوده که نمی‌خواسته او به مدرسه برود چرا که در این صورت وضعیت نامناسب جسمی و روحی این کودک که در اثر شکنجه و آزار حادث شده بود، مورد توجه قرار می‌گرفت و سؤالاتی مطرح می شد. این موضوع را قاتل چندین بار در دفترچه خاطراتش نوشته است.

قاضی حکمش را بر اساس نوشته‌های دفترچه خاطرات این زن که ۹ ماه پس از حادثه نگاشته شدند، صادر کرد. او از جمله نوشته بود: «اگر آرزوی مرگ کسی را داشته باشی، خدایت ترتیب آن را می‌دهد.»

بررسی مجدد این پرونده حدود شش ماه طول کشید و قاتل در تمام این مدت تمامی اتهامات را رد کرد و خود را قربانی یک کمپین بدنام‌سازی دانست.

سه سال پیش دادگاه منطقه‌ای هانائو متهم را محکوم کرده بود اما پس از تجدیدنظرخواهی او، دادگاه فدرال، پرونده را برای اعاده دادرسی به دادگاه منطقه فرانکفورت ارجاع داد. مادر یان نیز پیشتر از سوی دادگاه متهم به قتل شناخته شده بود اما دادگاه ایالتی هانائو او را تبرئه کرد.

حکم صادره قطعی نیست.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.