فرمانده سابق سنتکام: ثابت شده که جمهوری اسلامی در هنگام روبرو شدن با یک قدرت واقعی، رفتار خود را تعدیل می‌کند

صدای آمریکا: ژنرال مک‌کنزی فرمانده سابق نیروهای سنتکام در یک مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه گفت هدف اصلی جمهوری اسلامی اکنون دیگر نجات حماس در غزه نیست بلکه هدف اصلی آنها بیرون راندن ایالات متحده از منطقه است.

فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در ادامه، روند افزایش توان نظامی آمریکا در منطقه را مثبت ارزیابی کرد و به خبرنگار صدای آمریکا گفت:«در واقع یک سابقه کاملاً ثابت وجود دارد که سران رژیم ایران در هنگام روبرو شدن با یک قدرت واقعی، رفتار خود را تعدیل می‌کنند و این قدرت اکنون به منطقه سرازیر شده و بسیار مهم است که ببینیم در چهار یا پنج روز آینده یا در ده روز آینده آیا مقامات جمهوری اسلامی واقعاً مسیر خود را تغییر می‌دهند و حملات گروههای نیابتی خود به نیروهای آمریکایی را متوقف می‌کنند یا خیر.»

او همچنین با اشاره به سیر تحولات نبرد اسرائیل با حماس افزود: «عملیات نظامی اسرائیل در غزه بر پنج اصل از بین بردن توانایی حماس،کاهش تلفات غیرنظامیان فلسطینی، به حداقل رساندن تعداد تلفات نیروهای خودی، آزادی گروگان‌ها و جلوگیری از گسترش جنگ بنا شده اما حماس با جاسازی و انتخاب پست‌های فرماندهی، سایت‌های پرتاب موشک، عناصر لجستیکی و سایر اشکال حکومت خود در بیمارستان‌ها، مساجد و مناطق پرجمعیت، یک مشکل واقعی برای اسرائیل ایجاد کرده است.»

فرمانده سابق نیروهای سنتکام در ادامه گفتگو با خبرنگار صدای آمریکا، با تمرکز بر نیروهای نیابتی مورد حمایت جمهوری اسلامی در منطقه خاطرنشان کرد: «حسن نصرالله در سخنرانی‌هایش نشان داد که تحت تاثیر غم و رنج مردم غزه قرار نگرفته و حزب‌الله را وارد نبرد با اسرائیل نخواهد کرد. من معتقدم یک اختلاف و اصطکاک داخلی و یک شکاف عمیق بین حماس، لبنان، حزب الله و ایران به وجود آمده است. همه آنها خواهان نابودی کشور اسرائیل هستند و در این موضوع اهدافی مشترک دارند، اما نحوه انجام آن باعث ایجاد تنش‌های بزرگی بین این دسته شده با این وجود، همه این گروهها تحت رهبری ایران به حمله به آمریکایی‌ها ادامه می‌دهند چون آنها نمی‌خواهند مستقیما با اسرائیل درگیر شوند.»

مک‌کنزی درباره احتمال خروج آمریکا در خاورمیانه و تمرکز بیشتر بر روسیه و چین تصریح کرد: «ما همزمان هم باید مراقب چین و روسیه و کل کره زمین باشیم و هم از خاورمیانه حفاظت کنیم چرا که این منطقه به دلیل منابع، جمعیت، به دلیل این واقعیت که اقتصاد جهانی از آنجا جریان می‌یابد، بخش مهمی از معادلات جهانی است بنابراین ما هرگز این منطقه را ترک یا رها نخواهیم کرد.»

فرمانده سابق سنتکام روز دوشنبه ۲۲آبان نیز در مصاحبه با تلویزیون محلی فلوریدا، دابلیو‌اف‌ال‌ای گفت: «حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق و سوریه برای ارسال پیامی روشن به ایران طراحی شده‌اند.»

او افزود: «هدف این حملات جلوگیری از تشدید تنش‌ها و نشان دادن آن است که آمریکا حملات ایران را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.»

مک‌کنزی ادامه داد: «گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به عنوان بخشی از یک مأموریت گسترده‌تر که توسط ایران هدایت می‌شود، حملاتی را علیه نیروهای آمریکایی در منطقه انجام می‌دهند. این حملات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ایران را از مسئولیت آنها مبرا کنند، اما آمریکا می‌داند که ایران پشت این حملات است.»
+54
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  آره راست میگه هم ایران و هم حزب الله موشکهایی دارند که قادر که اسرائیل رو بزنه ولی ضحاکعلی و حسن خرس الله تصمیم گرفته اند که این موشکها رو نگه دارند واسه جهیزیه ننه حسن خرس الله
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  این نظام مقدس آخوندها برای بقای خودش نه تنها رفتار خودش را تعدیل می کند بلکه وقتی سنبه را پر زور می بیند و احساس خطر می کند تنبان خودش را هم پایین می کشد.
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  بنده خدا این همه ستاره بارش کردن که بگن فرمانده است .خوب شما اگه میتونستید که از افغانستان فرار نمیکردید .خیالت جمع از منطقه هم بیرونتون میکنیم
  12
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  شما ... شیعه ها از بس ....... پر رو هستین منتها لات کوچه خلوت. شما همین که زاییدین بزرگش کنین که چهل ساله ماتحت جر دادین که اسراییل دست از پا خطا کنه بدبختش میکنیم. از پاچه شلوارتون دادن تو از سوراخ دماغتون دادن بیرون، .... هم نخوردین
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این فرمانده های سابق رو باید اعدام کرد. اینا هر موقع سرکار هستند مثل گوسفند هستند و وقتی کنار میرن تازه یادشون میافته موضوعات چطوری حل میشوند. مرتیکه الدنگ خفه شو.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.