حتی "خوابیدن" برای سلامت قلب، بهتر از نشستن است

حتی خوابیدن از نشستن طولانی مدت سالم‌تر استدویچه وله: به گفته محققان بریتانیایی، جایگزین‌کردن نشستن طولانی‌مدت با هر نوع فعالیتی، حتی خوابیدن و ایستادن، می‌تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد.

به نوشته نشریه پزشکی Web MD و بر اساس تحقیق جدیدی که توسط محققان کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه سیدنی انجام و در European Heart Journal منتشر شده، هر نوع فعالیتی، حتی خوابیدن برای سلامت قلب و عروق بهتر از نشستن برای مدت طولانی است.

محققان دریافته‌اند که بزرگسالان به‌طور متوسط ۹ ساعت و نیم در روز بی‌تحرک هستند.

آنها می‌گویند این تحقیق اولین تحقیقی است که چگونگی ارتباط الگوهای حرکتی مختلف در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز با سلامت قلب را ارزیابی می‌کند.

دانشمندان داده‌های شش مطالعه را که شامل ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر از پنج کشور بود، تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند حرکت در طول روز چگونه با سلامت قلب مرتبط است.

هر یک از شرکت‌کنندگان دستگاهی را روی ران خود نصب می‌کردند که فعالیت آنها را در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز اندازه‌گیری می‌کرد.

آنها گزارش دادند که جایگزینی رفتار بی‌تحرک با کمتر از ۵ دقیقه فعالیت متوسط و شدید، تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت قلب دارد.

این تحقیق نشان داد که جایگزینی ۳۰ دقیقه نشستن روزانه با خوابیدن، ایستادن و ورزش متوسط یا شدید می‌تواند به کاهش ۲.۵ سانتی‌متری (۲.۷ درصدی) دور کمر یا کاهش ۱.۳۳ میلی‌مولی (۳.۶ درصدی) "هموگلوبین گلیکوزیله" منجر شود. اندازه‌گیری هموگلوبین گلیکوزیله به‌منظور تشخیص بیماری دیابت استفاده می‌شود. سطوح پایین‌تر هموگلوبین گلیکوزیله، احتمال بروز عوارض دیابت را کاهش می‌دهد.

سودمندترین تغییری که تیم تحقیقاتی مشاهده کرد، جایگزینی نشستن با فعالیت متوسط تا شدید بود که می‌تواند دویدن، پیاده‌روی سریع، بالا رفتن از پله یا هر فعالیتی باشد که ضربان قلب را بالا می‌برد و باعث می‌شود شما سریع‌تر نفس بکشید، حتی برای یک یا دو دقیقه.

بیماری‌های قلبی‌عروقی (CVDs) عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند و تخمین زده می‌شود که هر سال جان ۱۷.۹ میلیون نفر را می‌گیرند. CVD‌ها شامل بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق مغزی، بیماری روماتیسمی قلبی و ... می‌شود. مهم‌ترین عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، رژیم غذایی ناسالم، کم‌تحرکی، مصرف دخانیات و مصرف بیش از حد الکل است.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.