سی‌ان‌ان: رایانه عضو حماس نشان میدهدجمهوری اسلامی در پی آموزش نیروهای حماس برای ساخت سلاح بوده

شبکه خبری سی‌ان‌ان، ۲۴ آبان گزارش داد که اسناد کشف شده از یک رایانه در خودرویی متعلق به نیروهای حماس در خارج از غزه نشان می‌دهد یک فرمانده نظامی حماس برای درخواست آموزش عوامل حماس در ایران با مقامات جمهوری اسلامی مکاتبه کرده است.

به گزارش سی‌ان‌ان مقامات اسرائیلی و برخی از مقامات سابق اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که این سندی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در آستانه حمله ۷ اکتبر به جنوب اسرائیل، به دنبال ارائه آموزش‌های فنی به عوامل حماس بوده تا آنها بتوانند تسلیحات مورد نیازشان را خودشان تولید کنند.

یکی از مقامات اسرائیلی گفت: «این نمونه، قطعه دیگری از یک پازل مفصل از عمق حمایت، تأمین مالی و آموزش نیروهای نیابتی ترور، توسط رژیم ایران در سراسر جهان و به‌ویژه در نوار غزه است.»

گفته می‌شود این سند نامه‌ای است که مرداد‌ماه امسال از سوی یکی از فرماندهان نظامی حماس به مقامات جمهوری اسلامی نوشته و در آن خواسته شده تا هفت تن از اعضای حماس با هزینه ایران در رشته‌های مهندسی، فیزیک و فناوری در دانشگاه‌های دولتی ایران آموزش ببینند.

مقامات فعلی و سابق ایالات متحده به سی‌ان‌ان گفته‌اند این برنامه بخشی از یک برنامه آموزشی متداول است که جمهوری اسلامی به کشورهای متحد و گروه‌های نیابتی خود ارائه می‌دهد تا نفوذش را در منطقه گسترش دهد.

یک مقام اسرائیلی هم به سی‌ان‌ان گفته جمهوری اسلامی پیشتر در پوشش برنامه‌های دانشگاهی به جنگجویان حماس در زمینه مهندسی مواد منفجره آموزش ارائه کرده است.

جاناتان پانیکوف، تحلیلگر ارشد سابق اطلاعاتی متخصص در منطقه، می‌گوید که برنامه آموزشی جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که رژیم ایران می‌خواهد حماس و دیگر گروه‌های نیابتی توانایی‌های نظامی خود را افزایش دهند و از وابستگی کامل به تهران خارج شوند.

اوایل تابستان امسال هم محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در جلسه‌ای با نیروهای شبه‌نظامی «حشدالشعبی» عراق نسبت به پذیرش تحصیلی این نیروها در دانشگاه تهران ابراز علاقه و اعلام آمادگی کرده بود.

مقامات تهران با وجود ابراز شادمانی از حملات ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، هرگونه دخالت در این حملات را رد کرده‌اند اما آمریکا و اسرائیل می‌‌گویند علیرغم نبود شواهد قطعی مبنی بر این دخالت، جمهوری اسلامی به دلیل حمایت تاریخی‌اش از این گروه، به طور گسترده مقصر است.
+37
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  اسرائیل اگر خود خدا را هم شاهد بیاورد فایده ای ندارد چون حکومت ملایان دست نشانده حزب دمکرات آمریکاست و بازوی اجرایی دمکرات‌ها در منطقه میباشد!! دستور حمله هم از کاخ سفید صادر شده است و پول عملیات را هم جلوی چشم دنیا نقدی پرداخت!، چون نباید بین اسرائیل و عربستان اتحادی شکل میگرفت!! ترامپ داشت حکومت مزدور دمکرات‌ها را ساقط میکرد، و ترامپ را هم جلوی چشم عالمیان پایین کشیدند! اما معادلات دمکراتهای تبهکار بسرعت و خارج از کنترل در حال تغییر است و با خوشحالی وصف ناپذیر مژده میدهم که بزودی خواهید دید که چه بر سرشان و مزدورانشان خواهد آمد!
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  در پی بوده!؟ یعنی مثلا هنوز عملی نکرده؟ این مهمل را دیگر کجای دلمان بگذاریم؟
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.