گزارشی از کار کردن کودکان به عنوان پیک برای شرکت‌های اینترنتی سفارش غذا در بریتانیا

بی بی سی: بی‌بی‌سی دریافته است که تجارت در بازار سیاه اپلیکیشن‌های سفارش و حمل غذا مانند «دلیورو(Deliveroo)، اوبر ایتس (Uber Eats) و جاست ایت (Just Eat)» به نوجوانان زیر سن قانونی اجازه کار به عنوان راننده تحویل غذا را می‌دهد.

افرادی که برای کار به عنوان راننده یا پیک تحویل غذا ثبت درخواست کار می‌کنند باید سوابقشان بررسی‌ شود؛ مواردی مثل تایید سن قانونی، نداشتن سابقه جرم و اجازه کار در بریتانیا. پس از تایید این موارد، فرد مذکور برای کار در شرکت‌های اینترنتی سفارش و حمل غذا حساب باز کرده و مجاز است تا حساب خود را به شخص دیگری قرض دهد تا به عنوان «جایگزین» به جای او کار کند.

صاحب اصلی حساب کاربری و نه اپلیکیشنی که در آن حساب باز کرده، مسوول بررسی این موضوع است که فرد جایگزین معیارهای قانونی کار را داشته باشد. اما به نظر می‌رسد که این سیستم امکان سوء‌استفاده را به افراد می‌دهد.

خانواده یک نوجوان ۱۷ ساله که در حین کار به عنوان راننده شرکت اینترنتی سفارش و حمل غذا دلیورو جان باخت می‌گویند که شرکت در قبال این موضوع «پاسخگو نیست».
لئو«فقط می‌خواست پول درآورد»
لئو اولین‌بار وقتی ۱۵ سال داشت، حساب دلیورو یک همشهری خود را قرض گرفت.

او دو سال بعد در۱۷سالگی هنگام راندن یک موتورسیکلت اجاره‌ای جان باخت. این در حالی است که برای کار در این شرکت، فرد حداقل باید ۱۸ سال داشته باشد.
مادر لئو می‌گوید پسرش روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ پوند درآمد داشتپاتریک ناپدری لئو می‌گوید: «لئو می‌خواست میلیونر شود. به هر قیمتی هم که شده فقط می‌خواست پول دربیاورد و زحمت بکشد.» خانواده لئو حاضر به صحبت در این مورد شده‌اند اما خواستند نام خانواد‌گی‌شان محفوظ بماند زیرا نگران واکنش شدید رانندگان غیرقانونی تحویل غذا در محل زندگی‌شان هستند.

پرتا، مادر لئو، می‌گوید نوجوانان در این شغل پول زیادی به دست می‌آورند و به همین دلیل می‌خواهند به کارشان ادامه بدهند. او گفت: «درآمد ۱۰۰ تا ۲۰۰ پوند ر روز پول زیادی است». به گفته پرتا به همین دلیل این کار برای پسرش«بسیار جذاب» بود. به گفته خانواده لئو پس از مرگ او دلیورو حتی با آنان تماس نگرفته است.
«سن مسأله نیست»
تحقیق بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که دارندگان حساب کاربری برای کار در شرکت‌های اینترنتی سفارش و حمل غذا در حال فروش یا اجاره حساب‌های خود هستند.

بی‌بی‌سی با استفاده از تصویر یک پسر ۱۶ ساله که توسط هوش مصنوعی ساخته شده بود، یک نمایه جعلی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و به فروشندگان پیام داد.
وقتی به یکی از افرادی که حساب دلیورو خود را می‌فروخت گفتیم که با یک نوجوان ۱۶ ساله صحبت می‌کند، در پاسخ گفت: من به شما کمک می‌کنم، سن مهم نیست.

دیگری گفت که حساب «اوبر ایتس» خود را به ارزش ۷۰ پوند در هفته به ما اجاره خواهد داد و افزود: آنها سن‌تان را بررسی نمی‌کنند، شما از حساب من استفاده می‌کنید. صاحبان حساب‌های «جاست ایت» نیز در پاسخ گفتند: هیچ‌کس چیزی را بررسی نمی‌کند.

دولت بریتانیا گفته از این وضعیت ناراضی است و دست اندر کاران سه اپلیکیشن بزرگ سفارش غذا را برای یک جلسه فراخوانده است. همزمان وزارت کشور بریتانیا خواستار اصلاح سیاستی شده که به رانندگان اجازه می‌دهد تا حساب‌ کاربری خود را به دیگران قرض دهند.
وزارت کشور بریتانیا در حال بررسی این معضل است و گفته در سال جاری میلادی ۳۸۱ نفر که حق کار در این کشور را ندارند را بازداشت کرده است.
+1
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا
  نون دوربین خود ملکه هست.لئو خورد و دیگران هم خواهند خورد
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.