نماینده افشاگر شاسی بلندهای مجلس که رد صلاحیت شده، وزیر کشور را گرداننده «رد صلاحیت» دانست

 احمد علیرضابیگی، نماینده مجلسرادیو فردا: نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید شخص وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی «گرداننده تصمیمات» برای «رد صلاحیت» او و چند نماینده دیگر در انتخابات دوره آینده مجلس است.

احمد علیرضابیگی روز دوشنبه ۲۲ آبان به روزنامه «ستاره صبح» گفته است چون او و تعدادی از نمایندگان قصد استیضاح احمد وحیدی، وزیر کشور، را داشتند،‌ او با رد صلاحیت آن‌ها در هیئت‌های اجرایی با آن‌ها «تسویه حساب» می‌کند.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که هیئت‌های اجرایی انتخابات آتی مجلس، تاکنون دست‌کم ۲۵ نماینده کنونی مجلس را «رد صلاحیت» کرده‌اند و چهار نفر از نمایندگان زن نیز در شمار «نمایندگان رد صلاحیت» شده قرار دارند.

بیشترین تعداد نمایندگان «رد صلاحیت» شده مربوط به شهر تبریز است که از شش نماینده فعلی آن، سه نفر «رد صلاحیت» شده‌اند، ازجمله آقای علیرضابیگی.

این نماینده گفته است در نامه فرمانداری تبریز آمده که به استناد «بند ۴ ماده ۳۳» قانون انتخابات یعنی ارتکاب به جرم علیه امنیت ملی «رد صلاحیت» شده و افزوده است: «یعنی من محکومیتی دارم که به واسطه آن رد صلاحیت شده‌ام. درحالی‌که من دارای گواهی عدم سوء‌پیشینه از قوه قضائیه بودم. بدون این گواهی نمی‌توانستم مرحله ثبت‌نام را پشت سر بگذارم.»

او «رد صلاحیت» خود را اشتباه دانسته و یادآوری کرده که تنها پرونده قضایی علیه او مربوط به شکایت وزیر پیشین صمت است.

احمد علیرضابیگی اوایل اردیبهشت فاش کرده بود که وزارت صمت برای بازپس‌گیری استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر این وزارتخانه، ۷۵ خودروی شاسی‌بلند به نمایندگان اهدا کرده است.

احمد رسولی‌نژاد، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نیز اعلام کرد که شب قبل از استیضاح فاطمی امین، در خیابان سمیه در ساختمان وزارت صمت حواله ۷۰ تا ۷۵ خودرو شاسی بلند به نمایندگان داده شد.

آقای علیرضابیگی ۳۱ مرداد در توضیح بیشتر این اتفاق گفت که این خودروها به اسم «داماد، عروس، شوفر و رئیس دفتر» نمایندگان به آن‌ها واگذار شده بود.

بعد از افشاگری او در اردیبهشت‌ماه، هیئت رئیسه مجلس او را از ارائه نطق در صحن علنی مجلس محروم کرد و دادستانی کل کشور با تشکیل پرونده‌ای علیه او اعلام جرم کرد.

ردصلاحیت نمایندگان فعلی مجلس در حالی انجام شده که نگرانی‌ مقامات حکومتی از احتمال مشارکت اندک مردم در انتخابات مجلس بعد از اعتراض‌های سراسری سال گذشته به حدی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۴ خرداد امسال در یک سخنرانی، آن را «انتخابات بسیار مهم» خواند و گفت «توپخانه‌های دشمن» از ۹ ماه پیش از برگزاری آن مشغول «بمباران انتخاباتی» است.
+17
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.