ظریف: در ماجرای اوکراین از روسیه رودست خوردیم؛ ورود ایران به جنگ به ضرر حماس است

بی بی سی: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران، در گفتگویی درباره مسائل مختلف سیاست خارجی ایران از جمله جنگ اسرائیل-غزه و روابط ایران و روسیه، موضوع پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین رفراندوم در اراضی فلسطینی و موضع چین در این تحولات سخن گفته است. آقای ظریف روز شنبه در گروه تلگرامی «گفت‌وشنود» نقطه نظرهای خود را از تحولات اخیر مطرح کرد و به پرسش‌هایی پاسخ داد.

صحبت‌های آقای ظریف را روزنامه «هم‌میهن» منتشر کرده و مدیریت نشست را محمدجواد روح، سردبیر این روزنامه، برعهده داشت. در این نشست جمعی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای هم حضور داشتند که بعضی اظهار نظرهای آقای ظریف در پاسخ به سئوالات آنها بوده است.

او درباره تحولات پس از هفتم اکتبر-روز آغاز جنگ اسرائیل و غزه- گفته است که آسیب‌پذیری اسرائیل «مخدوش» شده است و به سیاست دوگانه «مظلومیت» در کنار «شکست‌ناپذیری» اسرائیل اشاره کرده است که به گفته او «دو روایت اساسی در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در ۷۵سال گذشته بوده است.»

آقای ظریف به دو مورد تاریخی در این باره اشاره کرده است؛ یک‌بار در سال ۲۰۰۰ زمانی که اسرائیلی‌ها بدون شرط از لبنان خارج شدند و دیگری در سال ۲۰۰۵ که غزه را تخلیه کردند.

او در پاسخ به سئوالی درباره پیش‌بینی نتیجه جنگ گفته است که «پیشگو نیست» اما سیاست آمریکا اروپا در قبال اسرائیل تغییر نخواهد کرد: «به نظر متخصصین، اسرائیل تا امروز شکست خورده است. تلاش دارد به شکلی جنگ را به بیرون بکشاند و آمریکا را وارد کند.»

وزیر سابق خارجه ایران در بخش دیگری از این نشست مجازی به سیاست کلی ایران درباره «مسئله فلسطین» پرداخته است؛ بعضی از شرکت کنندگان اولویت و اهمیت این موضوع برای جمهوری اسلامی را با عراق و لبنان مقایسه کردند.

آقای ظریف در پاسخ، نقش مستقیم ایران در این موضوع را رد کرده است و می‌گوید ایران در جنگ ۳۳ روزه هم «ورود مستقیمی نداشت.»

«ایران حتی برای لبنان هم وارد جنگ نشد، چون ورود ما امروز به ضرر حماس و در سال ۲۰۰۶ به ضرر حزب‌الله لبنان بود.»

او البته «حمایت از فلسطین» را برای منافع ملی ایران به دلایل گوناگون حائز اهمیت دانسته است و در این زمینه به دلایل «امنیتی، نیاز به همسویی با همسایگان غیرهم‌زبان و غیرهم‌مذهب و نفوذ» اشاره کرده است ولی حضور میدانی را «مخرب نفوذ» دانسته است.

آقای ظریف البته گفته ایران «نیروی نیابتی ندارد.»
نشست اضطراری کشورهای اسلامی
دو روز پیش سران ۵۷ کشور جهان با اکثریت جمعیتی مسلمان- از جمله ایران- نشستی اضطراری در ریاض، پایتخت عربستان برگزار کردند.

آنها در پایان این نشست خواستار آتش بس فوری در غزه، ورود کمک‌های بشردوستانه به این منطقه و توقف صادرات تسلیحات به اسرائیل شدند.

آقای ظریف این نشست را «ادامه موضع‌گیری‌های سنتی» توصیف کرده و می‌گوید «بعید است تصمیم بنیادین علیه اسرائیل گرفته شود.»

مشخص نیست این اظهارات پس از نشست بوده است یا قبل از آن.
رفراندوم در اراضی فلسطینی
وزیر خارجه سابق ایران در بخش دیگری از صحبتهای خود به موضوع رفراندوم در اراضی فلسطینی هم اشاره کرده است.

او معتقد است اسرائیل «هیچ‌وقت زیربار رفراندوم نمی‌رود؛ لذا ما نباید شرایط رفراندوم را دشوار کنیم.»

آقای ظریف می‌گوید: «اگر همه یهودی‌هایی که امروز در فلسطین هستند و همه فلسطینی‌های موجود در سرزمین‌ها و آوارگان در رفراند‌م شرکت کنند، نتیجه به نفع فلسطین خواهد بود.»

او به تلاش‌های ناکام در دوره دهم مجلس شورای اسلامی درباره موضوع رفراندوم اشاره کرده است که با آن موافق نبود؛ آقای ظریف می‌گوید: « نحوه بسته‌بندی پیشنهاد جای حمایت زیادی نمی‌گذاشت.»
سیاست روسیه و چین
آقای ظریف در صحبتهای خود به سیاست‌های روسیه و چین درباره تحولات اخیر پرداخته است و می‌گوید که «نه چین و نه روسیه طرفدار فلسطینی‌ها نیستند.»

او گفته مدعی نیست که روسیه پشت حمله حماس بوده است ولی «روسیه همیشه طرف اسرائیل بوده و اولین کشوری که اسرائیل را شناسایی کرد، شوروی بود. دو میلیون شهروند روسیه در اسرائیل حضور دارند.»

درباره چین هم آقای ظریف گفته است «روابط تجاری چین با اسرائیل و کمک شرکت‌های فن‌آوری اسرائیل به کنترل جمعیت در چین را بررسی کنید.»
موضوع پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین
وزیر خارجه سابق ایران در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین هم اشاره کرده است.

او در این باره گفته است: «متاسفانه در اوکراین از روسیه رودست خوردیم. هم پهپادها را گرفتند و هم خودشان لو دادند که دلایل بسیار وحشتناکی در محاسبات توازن هسته‌ای دارد.»

در تابستان امسال گزارشهایی منتشر شد که حکایت از آن داشت که آمریکا ایران را برای توقف فروش پهپادهای نظامی به روسیه زیر فشار قرار داده است.

موضوع پهپادهای ایرانی در حملات روسیه به اوکراین در طول جنگ روسیه بارها مطرح شده است.

آقای ظریف سیاست رهبر جمهوری اسلامی در مورد تحولات غزه را ستوده است و می‌گوید«در مورد غزه، رهبری حواس‌شان کاملاً جمع بوده است. فراتر از بحث مشکلات اقتصادی، واقعاً ورود ایران و حزب‌الله به این جنگ، منتهای آمال اسرائیل است.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهار روز پس از حمله بی سابقه نیروهای حماس به اسرائیل، هرگونه دخالت ایران در این حمله را رد کرد و گفته بود این حمله «کار فلسطینی‌ها» است.

او البته گفته بود «پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند جوانان فلسطین» را می‌بوسد.
+6
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  دروغگو، خودفروش، ماله کش......تو همونی هستی که گفتی ملت ما خودشون انتخاب کردن که اینطور زندگی کنند.
  3
  65
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  نه تنها در ماجرای اوکراین که در تمام همکاریها و مشارکتها ، روس‌ها مالیدند ، اونهم چه مالیدنی ! سهم پنجاه درصدی ایران از خزر رو که با مدیریت همین احمق زبون باز به سیزده درصد تقلیل پیدا کرد ، اونهم نه با فشار و حتی تقاضای روسها ، فقط و فقط برای خودشیرینی و نمایش سرسپردگی مفعول به پوتین !!
  2
  66
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  حالا کلا کی از این آشغال نظر کارشناسی میخواد.اینو ۵ سال اروپاییها از این اطاق به اون اطاق بردنش و باهاش سر میز نشستن و بعدشم با ۵تا پرچم کشوراشون عکس دسته جمعی میگرفتن و آخرش بهش میگفتن شرکت‌های ما مستقل هستن و از حرف ما نه و از تحریم‌های آمریکا پیروی میکنن.اینم خوشحال بود که فقط میره صحبت میکنی و عکس دسته جمعی میگیرن
  1
  45
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  نه فقط در ماجرای اکراین در تمام موارد از نیروگاه اتمی بوشهر تا جزو جزوه امور مملکت که روسیه دخالت دارد رودست خوردید
  2
  32
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  "به نظر متخصصین، اسرائیل تا امروز شکست خورده است". کدوم متخصصین؟؟؟ ایران و حزب الله غلاف کردن. حماس در حال فروپاشی أست. عنقریب غزه هم مثل وست بنک و بلندی های جولان میوفته دست اسراییل! کجای کار شکست خورده؟ اینها ارزوهاشون رو جزو فکت از زبان متخصصین موهومی بیان میکنن
  0
  20
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان
  چقدر انسان می تواند پست و فرومایه باشه، ظریف یک بیشرف به تمام معناست، این اشغال با امیر عباس هویدا مقایسه کنین ببینین میهن پرست واقعی کی هست.
  0
  6
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.