زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار، متهم به ارتکاب اقدام تروریستی شد

 مراسم یادبود قربانیان حمله زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار، به جشنواره اقلیت‌های جنسی و جنسیتی. آرشیوصدای آمریکا: زانیار مطاپور، شهروند نروژی ایرانی‌تبار، روز جمعه نوزدهم آبان به دلیل تیراندازی مرگبار به حاضران در جشنواره اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در اسلو در تابستان سال ۱۴۰۱، متهم به ارتکاب اقدام تروریستی شد.

به گزارش آسوشیتدپرس و به گفته دادستان نروژ، آقای مطاپور ۱۰ گلوله مسلسل و هشت گلوله تفنگ به سوی جمعیت ۵۶۰ نفری در منطقه تفریحات شبانه اسلو شلیک کرده است. این شهروند ۴۴ ساله پیشتر «سوگند وفاداری به گروه دولت اسلامی [داعش]» خورده بود.

در جریان تیراندازی آقای مطاپور در سه نقطه اسلو در چهارم تیرماه سال ۱۴۰۱، دو تن کشته و ٩ نفر به شدت زخمی شدند.

دادستان نروژ با اشاره به وحشت زیاد ناشی از این حادثه افزود یکی از قربانیان مورد اصابت چهار گلوله قرار گرفته بود و یکی دیگر بر اثر اصابت یک گلوله کشته شده بود.

آقای مطاپور پس از تیراندازی‌هایش از سوی افراد حاضر در محل جرم دستگیر شد و از آن زمان به اتهام تیراندازی در بازداشت است. پس از حمله مرگبار او، رژه افتخار در اسلو لغو شد و پلیس اظهار کرد نمی‌تواند امنیت آن را تضمین کند. مطاپور از سخن گفتن با بازرسان خودداری کرده است.

یک دادستان دیگر نروژ گفت چهار مظنون دیگر به تیراندازی مرتبط هستند اما هنوز متهم نشده‌اند زیرا تحقیقات درباره آنها ادامه دارد. به گفته او، دو نفر از این چهار نفر خارج از نروژ هستند، یکی از آنها یک اسلامگرای افراطی است که در پاکستان مخفی شده است، و محل اختفای نفر چهارم مشخص نیست.

محاکمه آقای مطاپور قرار است در اواخر زمستان سال جاری آغاز شود و به مدت دو ماه ادامه یابد. چنانچه او محکوم شود، با ۳۰ سال حبس مواجه خواهد شد.

نروژ نرخ جرم پایینی دارد و حمله مرگبار این شهروند ایرانی‌تبار به رژه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی موجب شوکه شدن شهروندان این کشور شد.
+40
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  به این مادر . وحشی داعشی به هیچ عنوان نباید رحم کرد، باید طوری حالشو جا آورد تا محمد و حسن و حسین ... و فاطمه زهرا ...رو همزمان یک جا ببینه.
  1
  61
  جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  یک پرسش از این برادر »کرد« داریم، آب و نان نداشتی؟ کولبری بهتر بود؟ جنایت و آبروریزی چرا؟
  3
  64
  جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  100 درصد از این کرد های تجزیه طلب کومله هست که پناهنده اروپا شده. احتمالا هم گفته اگر بره ایران جونش در خطر هست و پناهنده اون کشور شده، از این ها تو اروپا مثل مورو ملخ ریختن
  6
  17
  جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.