داروی کاهش وزن شرکت ایلای لیلی در آمریکا و بریتانیا تائید شد

 عکس از آرشیورادیو فردا: نهادهای مسئول در آمریکا و بریتانیا روز چهارشنبه ۱۷ آبان داروی کاهش وزن محصول شرکت ایلای لیلی به نام «زپبوند» را تائید کردند. این دارو اکنون می‌تواند با «وگووی» محصول شرکت نوو نوردیسک، وارد رقابت شود.

این دو مورد موثرترین داروهایی هستند که تاکنون برای کاهش وزن جواز تجویز دریافت کرده‌اند و در بازار جهانی برای مقابله با چاقی مفرط که پیش‌بینی می‌شود ارزش آن تا پایان دهه میلادی جاری به ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید رقابت خواهند کرد.

شرکت ایلای لیلی در بیانیه‌ای گفت داروی «زپبوند» اواخر ماه نوامبر در آمریکا و به زودی در بریتانیا وارد بازار خواهد شد. این شرکت در سال ۲۰۲۲ نیز دارویی برای درمان دیابت نوع ۲ به نام «مونجارو» به بازار عرضه کرد که بسیاری از آن برای کاهش وزن استفاده می‌کنند.

اداره کنترل کیفیت دارو آمریکا داروی «زپبوند» را بر اساس نتایج مثبت آزمایش‌های بالینی آن روی بیش از دو هزار و ۵۰۰ فرد نفر مبتلا به چاقی مفرط و بیماری‌های مرتبط با آن منهای دیابت تائید کرد.

در طول آزمایش، این دارو همراه با رعایت رژیم غذایی و ورزش تجویز شده و وزن برخی از شرکت کنندگان حدود ۲۵ درصد کاهش یافت.

شرکت ایلای لیلی گفت عوارض جانبی داروی جدید حالت تهوع، اسهال، ریزش مو و رفلکس معده (بازگشت اسید به مری) هستند.

داروی محصول شرکت نوو نوردیسک که در ژوئن ۲۰۲۱ از سوی اداره کنترل کیفیت دارو در آمریکا تائید و از اواخر سال ۲۰۲۲ وارد بازار شد در کمک به بیماران برای کاهش وزن بسیار موثر بوده است.

این دارو درعین حال به پزشکان امکان داده که پیامدهای رایج چاقی مفرط مثل دیابت و یا وقفه تنفسی در خواب را به روش ساده‌تری و بدون نیاز به جراحی درمان کنند.
البته تولیدکنندگان داروهای کاهش وزن به دلیل قیمت گزاف که خرید آن را برای بسیاری از مبتلایان ناممکن کرده است مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

بهای داروی شرکت نوو نوردیسک برای مصرف یک ماهه حدود هزار و ۵۰۰ دلار است. ولی به گفته شرکت ایلای لیلی هزینه تحویز یک ماهه داروی محصول این شرکت حدود هزار و ۶۰ دلار خواهد بود.

کارشناسان یادآوری می‌کنند که بخشی قابل توجهی از قیمت هر یک از این داروها در بازار سود داروخانه‌های زنجیره‌ای و شرکت‌های توزیع دارو است.

به عنوان نمونه، براساس ارزیابی مشاوران خدمات پزشکی شرکت نوو نوردیسک داروی خود را به بهای ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار به توزیع‌کنندگان می‌فروشد.

نکته دیگری که ممکن است بر رقابت این دو شرکت تاثیر بگذارد ظرفیت محدود شرکت نوو نوردیسک برای تولید داروی «وگووی» است.

این شرکت به دلیل محدودیت ظرفیت تولید حدود یک سال پس از تائید داروی جدیدش توانست آن را به بازار عرضه کند. هر چند گزارش‌ها حاکی است که از آن زمان زیرساخت‌های تولیدی شرکت نوو نوردیسک گسترش یافته است ولی به احتمال فراوان حداقل در چند سال آینده نمی‌تواند به سطح رقیب خود برسد.

پیش‌بینی می‌شود که داروی کاهش وزن «زپبوند» به یکی از پرسودترین داروهای تاریخ بدل شود.
شرکت ایلای لیلی گفت این دارو در ابتدای سال ۲۰۲۴ درفهرست داروهای پذیرفته شده از سوی بیمه‌های درمانی خصوصی نخواهد بود ولی امیدوار است که در طول سال آینده میلادی از سوی بخش خصوصی پذیرفته شود.

ارزش سهام شرکت ایلای لیلی در سال ۲۰۲۳ و در آستانه تائید این داروی جدید حدود ۶۷ درصد افزایش یافته است و اکنون با ارزش ترین شرکت داروسازی و خدمات پزشکی در جهان است. هر چند تائید داروی جدید این شرکت قطعی بود ولی در پی انتشار خبر آن در روز چهارشنبه ارزش سهام ایلای لیلی ۳ درصد دیگر افزایش یافت.

نهادهای مسئول کنترل کیفیت دارو در آمریکا و بریتانیا دراوی «زپبوند» را برای افراد بالای ۱۸ سال با شاخص توده بدنی ۳۰ و در مورد بیمارانی که به عوارض پیچیده اضافه وزن مبتلا هستند با شاخص توده بدنی ۲۷ تائید کرده‌اند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.