روحانی: می‌گویند کشور را به حزب‌الهی بدهیم،خب بقیه چکار کنند؟ آنها مگر چند میلیون نفر هستند؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایراندویچه وله: حسن روحانی در سخنانی با انتقاد از وضعیت فعلی کشور به جو اختناق دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت "عده‌ای را با اتوبوس وارد دانشگاه می‌کنند". او همچنین تصریح کرد، "کشور مال همه است و همه باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند".

حسن روحانی، رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه این هفته (۱۵ آبان) در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان، انتقاداتی را علیه دولت فعلی و شیوه حکومت‌داری کنونی مطرح کرد.

او در بخشی از سخنانش درباره وضعیت دانشگاه‌ها و دانشجویان مدعی شد که در دو دولت او دانشجوی ستاره‌دار وجود نداشته و فضای دانشگاه‌ها باز شده است.

روحانی در انتقاد از وضعیت کنونی گفت: «جمع زیادی را اتوبوسی وارد دانشگاه و عده‌ای را اتوبوسی خارج می‌کنند.»

دانشجویانی که به ستاره‌دار معروف هستند، کسانی هستند که به دلیل فعالیت سیاسی و یا گاه تنها اظهارنظرهای مخالف حاکمیت به طور موقت یا گاه دائم از تحصیل محروم شده‌اند. این روند از دولت احمدی‌نژاد آغاز شد. در دولت روحانی با آنکه او قول داده بود این مشکل را حل کند و تلاش‌هایی هم کرد، اما بیشتر دانشجویان ستاره‌دار ماندند و برخی برای همیشه از تحصیل محروم شدند.

روزنامه جامعه فردا در آذرماه سال ۹۶ (دولت دوم روحانی) به نقل از یک منبع آگاه در وزارت علوم و تحقیقات نوشته بود: «در سال تحصیلی جدید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پس از قبولی در آزمون، به دلیل نقص در پرونده، از ثبت‌نام بازماندند و ستاره‌ دار محسوب می‌شوند.»

این منبع آگاه همچنین گفته بود: «البته مشکل برخی از آنها حل شده است، اما هنوز تعداد بالایی از تحصیل محروم هستند».
"فاجعه بزرگ" مهاجرت نخبگان
حسن روحانی در ادامه سخنانش به موضوع مهاجرت نخبگان اشاره کرد و گفت: «تعدادی از استادان برجسته علوم پزشکی به من گفتند تا چند سال آینده ما در تعدادی از رشته‌ها دیگر متخصص نخواهیم داشت. ناچار باید متخصصان را از خارج وارد کرد یا بیماران را به خارج فرستاد. فاجعه بزرگی در حال رخ دادن است.»

او در ادامه از برخوردهایی که با دانشجویان و اساتید می‌شود انتقاد کرد و گفت: «با دانشجو صرفا به این دلیل که شعار تندی داده با شدیدترین شیوه برخورد می‌شود.»
"کشور مال همه است"
حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش بدون اشاره مستقیم به حرف‌هایی که منصوره معصومی مدیر مؤسسه بیت‌النور در تلویزیون جمهوری اسلامی زد، گفت: «می‌گویند کشور را به جوانان حزب‌اللهی بدهیم، حالا با هر تفسیری که می‌توان از جوان و حزب‌اللهی داشت. آن‌ها مگر چند میلیون نفر هستند؟ خب بقیه چکار کنند؟ به آن چند میلیون نفر همه امکانات و مسئولیت‌ها را بدهیم، بقیه از کشور خارج شوند یا بیکار بمانند؟»

منصوره معصومی در یک گفت و گوی تلویزیونی تصریح کرد که "کشور مال حزب‌اللهی‌هاست". این سخنان بازتاب وسیعی داشت و انتقادات و اعتراضات زیادی را برانگیخت.

روحانی در ادامه سخنانش گفت: «با این شیوه رفتار، کشور در معرض خطر قرار می‌گیرد. انفعال و عقب‌نشینی و خودکشی از ترس مرگ ما را به جایی نمی‌رساند.»

او تاکید کرد که "کشور متعلق به یک عده محدود نیست" و افزود: «اقلیتی آمده‌اند و با شعار همه مناصب را گرفته‌اند. مگر کشور متعلق به آن‌هاست؟ کشور متعلق به همه ماست نه هیچ گروه و جناح و حزب خاصی. ایران متعلق به تمام ایرانیان است؛ شیعه، سنی، ارمنی، یهودی، زرتشتی و دارای افکار دیگر.»

روحانی که در زمان ریاست جمهوری‌اش هم بارها شعار "ایران برای همه ایرانیان" را تکرار کرده بود، گفت: «حتی ممکن است عده‌ای قانون اساسی را هم قبول نداشته باشند اما باید بتوانند در کشور زندگی کنند. باید وسیله زندگی برای همه مردم فراهم کنیم. این نمی‌شود که چون مخالف ما هستند پس زندگی نکنند. همه باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند.»

روحانی دوران ریاست جمهوری‌اش را با شعار "حقوق شهروندی" آغاز کرد و منشور حقوق شهروندی نیز در دولت او تدوین شد. اما در عمل پیشرفتی در این زمینه حاصل نشد و در دولت او نیز دستگیری‌های بدون دلیل، بازجویی‌های بدون وکیل و محاکمات ناعادلانه همچنان ادامه پیدا کرد.
جامعه دوپاره شده
حسن روحانی در قسمتی دیگر از سخنانش به ایجاد شکاف میان مردم اشاره و اذعان کرد که حتی در موضوعی که به زعم او "مسأله روشنی مانند غزه" است، میان مردم شکاف وجود دارد. او گفت: «این موضوع بی‌سابقه و این شکاف اجتماعی و فرهنگی و دیدگاه نسبت به منطقه و جهان بسیار خطرناک است.»

روحانی با اشاره به شرایط خاورمیانه و جنگ میان اسرائیل و گروه تروریستی حماس، گفت: «الان ما در شرایط جنگ نیستیم اما با جنگ هم فاصله زیادی نداریم. ممکن است یک اشتباه، تصمیم نادرست یا یک عمل غیردقیق، شعله جنگ را به سمت ما بکشاند. وقتی آتش جنگ شعله‌ور شد خاموش کردنش بسیار سخت و گاهی ناممکن است.»

محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت روحانی نیز چند روز پیش در یک سخنرانی خطر جنگ را گوشزد کرده و گفته بود: «اگر پای ایران را به جنگ حماس و اسرائیل بکشانند خیالتان راحت برای هیچ‌کدام از مقام‌های حاکمیت اتفاقی رخ نمی‌دهد و بمب بر سر مردم فرود می‌آید.»
+7
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  حسن چاخان، . والله منم مثل تو جمعه فهمیدم یه زنیکه هر جایی یه همچین زری رو زده، ولش کن، کی به حرف اون یا تو یا حتی رهبر چلاق مفعولت دیگه گوش میده، هر چند تا هستند پسا انقلاب مشخص میشه. الآن شماها کارتون رسیده به ثانیه خریدن، نه حتی دقیقه و ساعت چه برسه به روز. هر آن مملکت منفجر میشه و‌میبینی که با اینهمه زری که میزدی، سوراخ موسی گیرتون نمیاد، نیست که بخواد گیرتون بیاد، همه سوراخ موشها رو با سیمان پر کردن😂😂خیلی خوش بحالتون میشه، دیدنی هستین، پشت همون میزها، همون میکروفونها بلکه بهترش مینشینید و به کثافتخوریهایتان اقرار میکنید و چه بسل دیدنی و شنیدنی و مفرح بخش است وقتی که حکم دادگاه در مورد شما صادر و خوانده میشود، نمیدانی، حتی نوشتن همچین متنی را که الان مینویسم گویی از خوشحالی آن حکم قاصی پسا انقلاب و آن زمان است
  5
  29
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  سوال ما ایرانیا از شماها اینه که چطور میشه وقتی سره کار هستین این حرفارو ممنوع میکنین و وقتی بیکار میشین شروع میکنین به زبون بازی و چاخان گویی و حرف مفت زدن ؟
  0
  42
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  این کثافت همون کسی هست که اول انقلاب چادر رو به زور سر زنان ایرانی کرد و حجاب اجباری رو اجرایی کرد.خالا تو شدی تیم مقابل حزب اللهی هان؟؟!!
  0
  42
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  تنها و تنها راه رهایی ما ایرانیان، داشتن حق »رای« و »حق ایرانی بودن« است.
  2
  29
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  برای همبن بود که اون مادینه لچک بسر ذوق مرگ شده بود!!؟ با این هوش و ذکاوت تان، به خر چهار تا سور زدین!
  2
  25
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ

  ای ما مردم احمق ایران بپا خیزیم . وقت نابودی این خرام زادگان است. به پا خیزیم و از مرگ نهراسیم . چون مرگمان و اخراج ما از وطنمان نزدیک است . به دست افاغنه وارداتی متعصب شیعه و گرسنه و پیرو خط خامنه ای یا کشته خواهیم شد یا از کار بیکار و یا به گوشه رانده و از وطن مانده. به پا خیزیم وقت سوزاندن این حرامیان است .برنامه ریزی این حکومت پست فطرت به گوشه راندن اعظم و سرکوب کامل ایرانی است . به پاخیزیم ما احمقانه و التماس کنندگان . دیر است و مرگمان نزدیک
  1
  25
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  این پفیوزها تا زمانیکه در مسند قدرت هستند و مسئولیتی دارند ، حزب دولائی هستند و خلاف بیت مفعول و سپاه حرفی نمیزنند ، همچین که تشت بخت و اقبالشون چپه میشه ، بلبل زبون میشن و خواهان مساوات و مدعی حقوق از دست رفته ملت !! یکی از یکی بیشرف تر و پفیوزتر !
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.