لغو قانون روادید بین ایران و تاجیکستان

 ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستانرادیو فردا: در جریان سفر رسمی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران به تاجیکستان، مقام‌های بلندپایه دو کشور ۱۸ سند و تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند که بر اساس یکی از آنها، لغو روادید به مدت ۳۰ روز بین ایران و تاجیکستان به امضای وزرای امور خارجه دو کشور رسید.

ابراهیم رئیسی ظهر روز چهارشنبه، ۱۷ آبان، در کاخ ریاست‌جمهوری تاجیکستان، معروف به «قصر ملت»، مورد استقبال امامعلی رحمان، همتای تاجیک خود قرار گرفت و سپس رؤسای جمهور دو کشور پشت درهای بسته گفت‌وگو کردند.

در جریان این سفر، مقامات عالی دو کشور در حضور رؤسای جمهور تفاهم‌نامه‌های متعددی امضا کردند که مهم‌ترین آن لغو روادید سفر بین دو کشور بود.

موضوعات مربوط به ترابری، ترانزیت و راه‌آهن، مدیریت بحران، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، ایجاد منطقه آزاد مشترک، نقشه راه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بلندمدت برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی، برادرخواندگی شهرهای خجند و یزد و موارد مربوط به آموزش عالی هم از دیگر اسناد امضاشده در این دیدار بود.

به گزارش بخش تاجیک رادیو آزادی/رادیو اروپای آزاد، امامعلی رحمان در توضیح در مورد تصمیم لغو روادید گفت که «افزایش پروازهای بین دو کشور و ساده‌سازی سیستم حمل‌ونقل شرایط مساعدی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه گردشگری فراهم می‌آورد.»

تاکنون شهروندان دو کشور به دلیل وجود سامانه روادید بین دو کشور، باید هفته‌ها منتظر صدور ویزا برای سفر می‌ماندند.

پیش از این، فعالان ایرانی و تاجیکی پیشنهاد حذف روادید بین دو کشور را برای افزایش بازدید ایرانیان از تاجیکستان مطرح کرده بودند.

روابط ایران و تاجیکستان از دی‌ماه سال ۹۴ که یکی از رهبران حزب اسلام‌گرای ممنوعه تاجیکستان در کنفرانسی در تهران شرکت کرد، رو به تیرگی گذاشت و به پایین‌ترین سطح خود رسید.

مناسبات دو کشور در سال‌های اخیر دوباره رو به بهبودی گذاشته است.
+14
رأی دهید
-25

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.