اولمرت: نتانیاهو از نظر روانی فروپاشیده و خطری علیه اسرائیل تشکیل می‌دهد

العربیه: ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل طی اظهاراتی انتقادآمیز از نخست‌وزیر کنونی این کشور، گفت که بنیامین نتانیاهو، به‌دنبال شکست بزرگ مقابل حمله هفتم اکتبر «حماس» و ناکامی در سطح دفاع از امنیت ملی به‌دلیل نگرانی از احتمال از دست دادن پست و جایگاه سیاسی‌اش، دچار فروپاشی روانی شده است.

ایهود اولمرت چهارشنبه 17 آبان در مصاحبه با نشریه «پولیتیکو» ضمن انتقاد از نتانیاهو و اشاره به وضعیت روانی او، گفت نتانیاهو که در محافظت از امنیت ملی اسرائیل ناکام مانده و دچار فروپاشی عصبی شده، اکنون با عملکرد خود خطری علیه اسرائیل تشکیل می‌دهد.

بر حسب آمارهای اعلام شده از سوی اسرائیل حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر به شهرک‌ها و پایگاه‌های این کشور در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه به کشته شدن 1400 نفر اغلب از بین غیرنظامیان و به گروگان گرفته شدن بیش از 240 نفر دیگر در روز اول حمله منجر شد.

حملات تلافی‌جویانه ارتش اسرائیل به نوار غزه از هفتم اکتبر گذشته تاکنون به کشته شدن 10569 غیرنظامی فلسطینی که 40 درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند، منجر شده و تعداد مجروحان نیز از 20 هزار فراتر رفته است.

اولمرت هشدار داد که «به جای بازگرداندن عقربه‌های ساعت به عقب و اعمال کنترل نظامی کامل بر غزه، اکنون اولویت باید به مذاکره با جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به بازی و احیای مذاکرات برای تشکیل کشور فلسطینی داده شود».

اولمرت گفت نتانیاهو که در طول عمر خود با نیرنگ در زمینه امنیت ادعای آقایی می‌کرد، نشان داد که همواره «آقای یاوه‌گویی» بوده است.

نخست‌وزیر سابق اسرائیل گفت:«با جدیت می‌گویم، در هر دقیقه‌ای که نتانیاهو در پست نخست‌وزیری می‌ماند خطری علیه اسرائیل تشکیل می‌دهد. من مطمئنم که آمریکایی‌ها می‌دانند که او در وضعیت خوبی نیست».

اولمرت تاکید کرد که «به نفع اسرائیل نیست که بر امنیت غزه نظارت کند. مصلحت اسرائیل در این است که بتواند از خود به‌طور متفاوتی از قبل از 7 اکتبر، دفاع کند، اما نه برای به کنترل درآوردن مجدد غزه».

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید سه‌شنبه اعلام کرد که حماس بخشی از معادله پس از جنگ در غزه نخواهد بود.

کربی در توضیح این اظهارات خود گفت«واشینگتن رایزنی‌هایی را با اسرائیل درباره شکلی که نوار غزه پس از پایان جنگ در آن، به خود خواهد گرفت، انجام داده است».

جان کربی تاکید کرد که اشغال مجدد نوار غزه توسط اسرائیل «رویکرد درستی نخواهد بود».

نتانیاهو دوشنبه اعلام کرده بود که اسرائیل برای مدتی نامحدود «مسئولیت فراگیر امنیتی» را در نوار غزه پس از جنگی که هم‌اکنون علیه حماس ادامه دارد، بر عهده خواهد گرفت.

اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در ادامه موضع انتقادی هشدارآمیز خود نسبت به این رویکرد نتانیاهو، گفت: «صبر متحدان غربی اسرائیل به‌دلیل ناکامی نتانیاهو و وزرای او در ترسیم طرحی واقع‌بینانه برای حکمرانی در غزه در مرحله مابعد حماس، در حال لبریز شدن است».
+15
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  اُلی ساکت باش و نفوس بد نزن ! تازه ماجرا داره به جاهای خوبش میرسه ! نتانیاهو خیلی هم بلحاظ روانی قوی و نرماله ، فسادش هم خیالی نیست رهبران ایران از مفعول گرفته تا ثقتی پیش پا افتاده ، همه فاسدن ، اونهم فاسد دوسر کِیف ، همین ثروت مملکت رو غارت میکنند و هم اونجای همو !!
  5
  15
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.