حریفت منم؛ کمپین دروغ‌‌پردازی جمهوری اسلامی برای تبلیغ جنگ در غزه

ایران وایر،ثمانه قدرخان
با شروع جنگ حماس و اسراییل، دولت جمهوری اسلامی تبلیغات گسترده‌ای برای اعزام نیروی داوطلب جنگیدن با نیروهای اسراییلی آغاز کرد. تلاش برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی نیز در همین راستا صورت گرفت.

منبع مطلعی که از مدیران یک ارگان دولتی است، به «ایران‌وایر» گفته، تلاش برای جذب نیرو برای اعزام به جنگ غزه و اسراییل از «محمد مخبر»،‌ معاون اول رییس‌جمهوری ایران به دستگاه‌های دولتی و حکومتی، بر‌اساس یک دستور سری صورت گرفته است. برای حفظ امنیت این منبع مطلع، او را با نام مستعار «حسین» خطاب می‌کنیم.

***

طی هفته‌های گذشته، پیامک‌هایی مبنی‌بر اعلام آمادگی برای اعزام به جنگ میان غزه و اسراییل به تلفن‌های شهروندان ایرانی ارسال شده است.

در این پیامک‌ها با شعارهایی همچون«حریفت منم» و «عاشق مبارزه با اسراییل هستم»، از شهروندان ایرانی خواسته شده است که جهت مبارزه با اسراییل، اعلام آمادگی کنند.

۲۴مهر۱۴۰۲، خبرگزاری «مهر»، منتسب به سپاه پاسداران ایران، در گزارشی ادعا کرد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جوان ایرانی برای شرکت در جنگ علیه اسراییل در وبسایتی که به همین منظور طراحی شده است، ثبت نام کرده‌اند. خبرگزاری مهر شعار این افراد برای حضور در سرزمین‌های اشغالی و اعلام آمادگی مبارزه با اسراییل را، «حریفت منم» عنوان کرد.

یک شاهد عینی به ایران‌وایر می‌گوید: «دیوارنگاره‌ای در میدان انقلاب تهران با موضوع اعلام آمادگی میلیونی مردم ایران برای مبارزه با اسراییل، از روزهای پیش اکران شده است».

منابع خبری داخل ایران هم اعلام کرده‌اند که این دیوانگاره جدید سازمان تبلیغات، به مشارکت بیش از ۶ میلیون ایرانی در کمپین حریفت منم و اعلام آمادگی برای مبارزه با دولت اسراییل اشاره دارد.
«احمدحسین فلاحی»، نماینده مردم همدان در مجلس، روز دوشنبه۱۵آبان، درباره اقدامات مجلس در واکنش به جنگ اسراییل و غزه، به «دیده‌‌بان ایران» گفت: «۱۵۰ نماینده مجلس برای اعزام به جنگ اعلام آمادگی کردند. بسیاری از نمایندگان از فرماندهان سپاه بوده و در سوریه جنگیده‌اند».

پیش‌تر هم روزنامه «کیهان»،‌ نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، خواستار اعزام جوانان داوطلب برای جنگ با اسراییل شد.

یک منبع آگاه از یکی از ارگان‌های دولتی می‌گوید: «این پیامک‌های نمایشی،‌ یک حیله و دروغ است. اصلا چنین آمارهایی وجود ندارد و شهروندان برای جنگیدن با اسراییل اعلام آمادگی نکرده‌اند».
چه ارگان‌هایی پیامک به تلفن همراه شهروندان ارسال می‌کنند؟
حسین می‌گوید: «هر اطلاعاتی که در دستگاه‌های تحت نظارت دولت وجود داشته است، برای استفاده به‌منظور دعوت از مردم برای شرکت در جنگ علیه اسراییل، مورد استفاده قرار گرفته است. دلیل این کار هم این بوده است که بگویند ما اطلاع‌رسانی کرده‌ایم و دستگاه‌های دولتی در ارائه آمار از یکدیگر پیشی بگیرند. در واقع نوعی رقابت میان سازمان‌ها برقرار است».
ادعای داوطلب شدن ۵۰ هزار امدادگر و درمانگر برای اعزام به غزه
آمارهایی که مدیران دولتی در خصوص اعزام نیروهای امداد به غزه اعلام می‌کنند، از نظر حسین کاملا دروغ و دور از واقعیت است.

«محمدجواد کولیوند»، رییس جمعیت هلال‌احمر، روز ۱۵آبان۱۴۰۲ گفت: «تا به امروز بیش از ۵۰ هزار نفر از کادر درمان و امدادگران برای حضور در غزه و کمک‌رسانی به مردم مظلوم و بی‌پناه فلسطین اعلام آمادگی کرده اند».

«ناصر کنعانی»، سخنگو وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری هفتگی خود در روز ۱۵آبان، اعلام کرد که  کمتر از ۱۰۰ کامیون از گذرگاه رفح وارد غزه شده است و منتظر باز شدن گذرگاه برای ارسال کمک هستند.

به گفته کنعانی، همه کمک‌های ارسال شده به مصر در فرودگاه و بندر العریش دپو شده و امکان ارسال فراهم نشده است. در صورت باز شدن گذرگاه رفح، ایران آمادگی دارد کمک‌های مردمی خود را هرچه سریع‌تر به مصر اعزام کند.

در‌حالی‌که ناصر کنعانی، وزیر خارجه ایران عنوان می‌کند در حال گفت‌و‌گو با همتای مصری خود جهت باز شدن گذرگاه رفح است، حسین‌، منبع آگاه ایران‌وایر می‌گوید: «طبق گزارش‌های رسمی، هنوز ایران نتوانسته است هیچ‌گونه کمکی به غزه برساند و همان محموله‌ای هم که هلال‌احمر بار هواپیما کرده بود، از فرودگاه امام خمینی بلند نشد».

به گفته این منبع آگاه که مدیر یکی از ارگان‌های دولتی است، دلیل این اتفاق این است که ورودی محموله‌های کمک به غزه  کشور مصر است.

این فرد مطلع می‌گوید: «مصر باید ارسال این محموله‌‌ها را متقبل می‌شد، ولی نپذیرفته است. هلال‌احمر ایران فکر کرد خودش به‌تنهایی می‌تواند این کار را انجام دهد و به مصر پرواز کند. به گفته مسوولان دولتی، ۶۰ تن بار در هواپیما قرار دادند. هواپیما بعد از ۲۴ ساعت معطلی نتوانست از فرودگاه پرواز کند. بار هواپیما را خالی کردند، بار را سوار کشتی کردند و روز ۱۴آبان کشتی به سمت مصر حرکت کرد».

این منبع آگاه می‌گوید:‌ «حدود ۳۵ روز طول می‌کشد تا بار کمکی ایران به مقصد برسد و احتمالا فقط تا یمن خواهد، رفت چون از یمن بیشتر نمی‌تواند پیش برود».

این منبع مطلع می‌گوید: «محمد مخبر به همه ارکان دولت دستور مشارکت داده بود. مشارکت مجموعه‌های خصوصی کمتر بوده است، بیشتر مشارکت مربوط به سازمان‌های دولتی و خصولتی بوده است».

به گفته این منبع مطلع، هیچ شهروند ایرانی‌ برای جنگیدن به غزه از سوی دولت اعزام نشده است. او اضافه می‌کند: «به‌طور کلی هیچ شهروند ایرانی به غزه اعزام نشده است. تمام این ثبت نام‌ها غیرواقعی است، فقط به‌صورت دروغین فضا‌سازی می‌کنند که آمار از ثبت‌نام افراد ارائه کنند».

حسین در ادامه می‌گوید: «تنها چیزی که از طرف دولت ایران به سمت غزه حرکت کرده است، کشتی هلال‌احمر بوده است با ۷ نفر نیروی هلال احمر و باقی هم نیروهای سپاه هستند».
پیامک‌های غیر قانونی تبلیغاتی برای جنگ در غزه
بهمن۱۳۹۰، مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک‌های تبلیغاتی بدون موافقت مشترکان ابلاغ شد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، «لطف الله سبوحی»، با تاکید بر اینکه مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی بدون اجازه مشترک، از تاریخ ابلاغ آن یعنی از ۱۹بهمن۱۳۹۰ لازم‌الاجرا بوده و تمامی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات موبایل ملزم به اجرای آن هستند، اظهار داشت: «چنانچه اپراتورهای موبایل به هر دلیلی نسبت به اجرای این مصوبه تمکین نکنند، مطابق پروانه فعالیت و قرارداد با آن‌ها برخورد خواهد شد».

وی با بیان اینکه مصوبه ممنوعیت ارسال SMSهای انبوه، تمامی پیام‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی و خبری و حتی پیامک‌های مسابقات را نیز شامل می‌شود، اضافه کرد: «اپراتورهای موبایل باید ارسال پیامک به مشترکان خود را ساماندهی کرده و با رضایت مشترکان نسبت به ارسال این پیامک‌ها اقدام کنند».

رعایت حریم خصوصی اشخاص و جلوگیری از مزاحمت‌های ناشی از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، ازجمله دلایل تصویب این مصوبه اعلام شد.

این در‌حالی‌ست که یک ماه پس‌از این ابلاغیه، ۱۴اسفند۱۳۹۰، خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: «نزدیک به یک ماه از ابلاغ مصوبه ممنوعیت ارسال پیامک‌های تبلیغاتی بدون موافقت مشترکان می‌گذرد و این درحالی‌ست که مشترکان موبایل همچنان اذعان دارند که روزانه تعداد بیشماری پیامک‌های تبلیغاتی ناخواسته دریافت می کنند».
حقوق شما:
شهروندان چگونه می‌توانند جلوی ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و حکومتی را بگیرند؟

ارسال پیامک بدون رضایت مشترک، نوعی مزاحمت تلقی شده و باتوجه به اینکه این مزاحمت توسط دستگاه‌های مخابراتی صورت می‌پذیرد، وفق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی، قابل پیگرد خواهد بود.

«موسی برزین خلیفه‌لو»، حقوقدان و وکیل دادگستری می‌گوید: «در عین  اینکه نمی‌توان گفت اپراتورهای تلفن همراه جرمی مرتکب شده‌اند و مردم می‌توانند شکایت کنند، اما به‌طور کلی، ممنوعیت برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی وجود دارد».

به گفته این حقوقدان، ارسال اس‌ام‌اس به‌صورت انبوه بدون اجازه مشترک، ممنوع است.

آقای برزین می‌گوید:‌ «‌به‌طور قطع می‌توانیم بگوییم این کار خلاف مصوبات است، مردم می‌توانند به اپراتورهای تلفن همراه اعتراض کنند. شاید امکان شکایت نداشته باشند، ولی شهروندان می‌توانند اعتراض و شکایت خود را با وزارت ارتباطات مطرح کنند»
+3
رأی دهید
-95

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  راست میگه .کمپین فقط به چاهزاده وکالت میدهم بود که با این همه تبلیغات به 500 هزار نفر نرسید .
  40
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  الان باید ملت ایران ، و تمام طلاب حوزه های فیضیه و آخوندها و نمایندگان مجلس و حراست ادارات و وزارتخانه ها را ، بزور سر نیزه سوار اتوبوس های شرکت واحد کرده و بفرودگاه مهرآباد ببرند و همه را سوار هواپیمای سی یکصد و سی ارتشی نموده و در لبنان پیاده نمایند.و سپس توسط کانال های سرپوشیده همه آنها را وسط غزه تحویل مردم غزه بدهند . از نظر من مردم غزه حق استفاده جهت هر نوع کاری را با این ها دارند .
  5
  38
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  تنها موردی که مردم ایران بخواهند میلیونی به جنگی بروند فقط جنگیدن با آخوندها و مزدوران آنها است و ما برای این روز خود را آماده کرده ایم که نسل آخوندهای فاسد و آدم کش و دین و مزدوران آنها از ایرانمان پاک بکنیم.
  5
  44
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  حریفت منم!!!! پویش باجناقهای عرزشی!!
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رهبر تبهکار نظام اخوندی و دیگر اخوندهای دربار بیت رهبری و کل طلبهای که در مدارس اسلامی مشغول درس خواندن برای اخوندشدن هستند جمعشان کرد و بسوی غزه اعزام شوند تا به نیروهای حماس و جهاد اسلامی بپیوندن در صورت تمایل برادران قاچاقچی و بسیجیهای همیشه در صحنه را هم می توانن با خودشان ببرند.
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرانی دبش - تهران، ایران
  حالا معلوم شد چرا مرز باز شد و یک ملیون افغان به ایران سرازیر شدند ! هر کس که به غزه بره اقامت ایران رو میگیره و اگر شهید بشه خانواده اقامت ایران رو میگیرن !!! آخوند یعنی زرنگی
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  "حریفت منم" رو قاسم گچکار هم گفت که فقط ازش یک دست باقی ماند! حتی "چیزش" رو هم نتونست با خودش ببره که بتونه با حورالعینی تماس بگیره! حالا مجبوره با همون یکدستش آب مؤمنین رو بیاره!
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این از جملات آخر سلیمانی بود و آمریکا هم به وعده اش عمل کرد. همانطور که سلیمانی چریکی و نیابتی می جنگید همونطوری چریکی و نیابتی باهاش جنگیدن نتیجه اش کتلت بودددد از حریف.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.