از خاکسپاری گلپا در آرامستانی که وصیت کرده بود جلوگیری شد

 اکبر گلپا، خواننده سرشناس و استاد آواز ایرانرادیو فردا: خانواده اکبر گلپایگانی (گلپا) در یک اطلاعیه رسمی روز دوشنبه ۱۵ آبان اعلام کردند که خاک‌سپاری این خواننده پیشکسوت و سرشناس در آرامستان ظهیرالدوله، در شمال تهران، با وجود وصیت او انجام نمی‌شود.

گلرخ گرایلی، همسر گلپا، با انتشار این اطلاعیه در حساب کاربری این استاد آواز ایران در تلگرام نوشت که «پیگیری برای خاکسپاری ایشان در قبرستان ظهیرالدوله طبق وصیت‌شان انجام شد اما ظاهراً این شرایط مهیا نیست و آقای [حمیدرضا] نوربخش [مدیرعامل خانه موسیقی] اعلام کردند این موضوع شدنی نیست.»

دلیل این ممانعت در این پیام توضیح داده نشده است. گلرخ گرایلی در ادامه تأکید کرده است که «خانواده گلپا هیچ سخنگویی ندارد و تمام تصمیم‌ها برای مراسم از سوی خانواده گرفته شده است.»

اکبر گلپا روز شنبه ۱۳ آبان در سن ۹۰ سالگی به دلیل بیماری از دنیا رفت. او در سال‌های اوج کاری خود لقب «مرد حنجره‌طلایی» یافت.

بنا بر اطلاعیه خانواده گلپا مراسم تشییع او روز سه‌شنبه ۱۶ آبان در قطعه هنرمندان واقع در بهشت‌ زهرای تهران برگزار خواهد شد.

یک منبع مطلع روز یک‌شنبه به رادیو فردا گفت که اکبر گلپا وصیت کرده است که او در گورستان ظهیر الدوله کنار قبر مرتضی خان محجوبی به خاک سپرده بشود، اما گویا نهادهای مسئول مجوز این امر را نداده‌اند.

مرتضی محجوبی نوازنده پیانو و از بنیان‌گذاران موسیقی ملی ایران در سال ۱۳۴۴ درگذشت.

اکبر گلپایگانی هنر آواز را در نوجوانی نزد استادانی چون نورعلی خان برومند، ابوالحسن صبا، حسین طاهرزاده، عبدالله دوامی، اسماعیل مهرتاش و ادیب خوانساری فرا گرفت و در ۲۵ سالگی وارد رادیو شد.

ابتدا همکاری خود را به‌عنوان جوان‌ترین خواننده با برنامه «گلهای جاویدان» آغاز کرد و پس از ۱۷ سال فعالیت در دیگر برنامه‌های گلها، به ترانه‌خوانی روی آورد.

این استاد آواز اسفند ۱۴۰۰ در گفت‌وگوی اختصاصی با رادیو فردا گفته بود تاریخ قضاوت می‌کند من برای موسیقی چه کرده‌ام.
+0
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  ارامگاه زهیر الدوله سالیان دراز هست که کسی را در ان دفن نکرده اند .موضوع رو سیاسی نکنید .در ضمن گلپا از جمله خوانندگانی بود که در وطن خودش ماند و خود را اواره غربت نکرد .و مانند خوانندهای لس انجلسی در غربت دق مرگ نشد
  13
  2
  ‌سه شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.