مقام آلمانی خواستار قطع تامین مالی مساجد از کشورهای دیگر شد

مسجد اتحادیه تُرک‌ اسلامی برای امور دینی (دیتیب) در شهر کلن آلماندویچه وله: نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در پارلمان آلمان خواستار تغییر رویکرد در قبال سازمان‌های اسلامی شد. او گفت بهتر است "مساجد از درآمدهای مالیاتی تامین مالی شوند، حتی اگر این مسئلە مستلزم تغییر در قانون اساسی باشد".

سال‌هاست کە مراکز اسلامی در آلمان توجه سیاست‌مداران و نهادهای امنیتی را به خود جلب کردەاند. این مراکز از جمله بە دلیل دریافت حمایت از کشورهای ناقض حقوق بشر و همچنین عدم پایبندی به آنچه "ارزش‌های غربی و دمکراتیک" خوانده می‌شوند، هموارە مورد انتقاد بودەاند.

اکنون ینس اشپان، نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در بوندستاگ (پارلمان آلمان)، خواستار تعریف رویکرد جدیدی در قبال سازمان‌های اسلامی در آلمان شدە است.

او در گفت‌وگویی با گروه رسانه‌ای فونک آلمان، تصریح کرد: «بیش از این قابل قبول نیست کە بودجە بیشتر مساجد در آلمان از خارج تامین شود و امامان مساجد، کارمندان دولت ترکیه باشند».

اشپان با تاکید بر اینکه "ما بە مراکز اسلامی آلمانی نیاز داریم، نە ترکی"، می‌گوید: «زمان پایان دادن بە تامین مالی مساجد آلمان از سوی دولت ترکیه فرا رسیده است».

نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در پارلمان آلمان از این‌ نیز پا را فراتر نهاد و گفت: «بهتر است با پول مالیات مساجد را تغذیه کنیم؛ حتی اگر این مسئلە مستلزم تغییر در قانون اساسی باشد». او همچنین خواستار عدم اعطای ویزا به آن گروه از امامان مساجد شد که از خارج از آلمان وارد این کشور می‌شوند.
یهودی‌ستیزی و مهاجرت کنترل‌نشده
بر اساس گزارش‌های پلیس آلمان، در روزهای گذشتە و بە دنبال شروع درگیری نظامی در خاورمیانه اعمال یهودی‌ستیزانه در این کشور افزایش یافتە است؛ مسئلەای کە موجب نگرانی عمیق سیاستمداران آلمانی شدە و واکنش‌های بسیاری در پی داشتە است.
به گفته ینس اشپان، نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در پارلمان آلمان، قابل قبول نیست کە بودجە بیشتر مساجد در آلمان از خارج تامین شود و امامان مساجد کارمندان دولت ترکیه باشندینس اشپان نیز بە این موضوع واکنش نشان دادە و گفتە کە "مایه شرمساری است که یهودیان دیگر نمی‌توانند در آلمان احساس امنیت کنند."

اشپان در این‌بارە گفتە است: «ما یهودی‌ستیزی را در مقیاس وسیع از طریق مهاجرت کنترل‌نشده وارد کرده‌ایم».

به گفتە این سیاستمدار "نفرت از یهودیان اغلب از دوران کودکی آموخته می‌شود؛ سر میز ناهار، جلوی تلویزیون، در میان دوستان مدرسه". او یهودی‌ستیزی را "جزئی از فرهنگ روزمره" بخشی از شهروندان دانستە است.

نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی در پارلمان آلمان در ادامە افزود: «همان مردمی که اکنون آرزوی مرگ یهودیان را دارند، علیه همجنس‌گرایان هستند و باوری بە برابری زن و مرد ندارند».
نهادهای اسلامی بحث‌برانگیز در آلمان
اتحادیه تُرک‌ اسلامی برای امور دینی (با نام اختصاری دیتیب) دربرگیرنده نزدیک به ۹۰۰ انجمن اسلامی مساجد است که در سراسر آلمان پراکنده‌اند و حدود ۷۰ درصد از مسلمانان ساکن آلمان را زیر پوشش خود دارند.

این اتحادیه ارتباط نزدیکی با وزارت دیانت ترکیه دارد و به ابتکار مقام‌های این وزارتخانه تاسیس شده تا مهاجران تُرک ساکن آلمان را در چارچوب یک "اسلام سکولار" سازماندهی کند. طبق برخی گزارش‌ها "دیتیب" ارتباط تنگاتنگی با دولت ترکیه دارد و امام‌ جماعت‌های مساجد آن، کارمندان وزارت دیانت ترکیه هستند.

ایران، عربستان و قطر نیز بخشی از مراکز اسلامی در آلمان را تامین مالی و سازمان‌دهی می‌کنند. در گذشتە بارها گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و جمهوری ترکیه خواستار برخورد با این مراکز شدەاند.

البته این اولین‌بار نیست کە سیاستمداران آلمانی موضع‌گیری‌های این‌چنینی اتخاذ می‌کنند، اما شاید درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باعث شود تا رویکرد جدیدی در قبال سازمان‌های اسلامی در آلمان تعریف گردد.
+24
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  لانه مار و زنبور هستند این مساجد اروپا که هزینه هایش را هم برخی دولتهای افعی اسالامگرا در خاورمیانه پرداخت میکنند.
  1
  23
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  قطع در امد ، اینکار باید سال ها قبل انجام می‌شد، تا از رشد افکار ضد بشری ( تکثیر القاعیه،طالبان،حماس،ج.ا ،داعش ) جلوگیری میشد
  1
  10
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  جناب ینس اشپان، نائب رئیس فراکسیون ا‌حزاب مسیحی. مطلبی که گفتید درست. مساجد آلمان باید زیر نطر دولت آلمان باشند. ولی سیوال من این است: نظر شما راجع به اسلام ستیزی و نفرت از مسلمانان که گاه در رسانه های غربی نمایش داده می شود چیست؟. نظر شما راجع به مسلمانانی که در کشورهای غربی مورد تهاجم قرار می گیرند چیست؟ چرا فقط حقوق یهودیان و همجنسگرایان برای شما مهم است؟ . اگر کنیسه های یهودی از سوی دولت اسراییل حمایت شوند پاسخ شما چه خواهد بود؟
  1
  1
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.