قاسم آبسته، زندانی سیاسی اهل تسنن، پس از ۱۳ سال حبس «اعدام شد»

 قاسم آبسته در حدود ۱۴ سال حبس خود «به سرطان تیروئید» مبتلا شده و بارها به نشانه اعتراض دست به اعتصاب غذا زده بودرسانه‌های حقوق‌بشری می‌گویند قاسم آبسته، زندانی سنی پس از تحمل ۱۳سال و ۹ماه حبس در زندان قزلحصار کرج اعدام شده است.

خبرگزاری هرانا روز یکشنبه ۱۴ آبان با انتشار این خبر نوشت که این زندانی کرد اهل مهاباد از یک هفته پیش «جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی منتقل شده بود».

این زندانی سیاسی در خردادماه ۱۳۹۸ به همراه شش هم‌پرونده‌ای دیگرش به اتهام «افساد فی‌الأرض» توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابولقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

او در آذرماه سال ۱۳۸۸ توسط اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شد و از آن زمان در زندان‌های ارومیه، اوین، رجایی‌شهر و قزلحصار به سر برده بود.

قاسم آبسته در حدود ۱۴ سال حبس خود «به سرطان تیروئید» مبتلا شده و بارها به نشانه اعتراض دست به اعتصاب غذا زده بود.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی تاکنون بارها زندانیان سنی‌مذهب را که در پرونده‌هایی با اتهام‌های سیاسی محکوم شده‌اند، اعدام کرده که اعتراض سازمان‌های بین‌المللی را در پی داشته است
+37
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  یه چیزی تو روحت خمینی که اومدی و ایرانو با خاک یکسان کردید شما تازیا
  1
  57
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  لعنت بذات کثیف و پست و متعفنت خامه ..نی که اینطور با دستگاه و سرکوب و کشتارت ، جوان و پیر و زن و مرد بیگناه رو اینطور پرپر و خانواده ها رو داغدار میکنی ! امیدوارم این بلاها به سر توله هات خصوصاً خواجه مجتبی با اون توله حرومی انگلیسیش بیاد ، که بشه نوه تو پفیوز و بی ناموس !
  1
  52
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  امید دارم که این متن به چشم تنام مفعولین دینی دنیا و مخصوصاً کلیه مسلمانان خر مذهبی که دارای تفکری چون خامنه ای هستند برسد. اگر خدا در هر دینی ، به هر فرستاده اش حال پیامبر یا امام و یا رهروان آنان در هر کتاب یا از طریق هر پیامی دستور داده که مخالفان خود را بکشید و یا زندانی کنید یا نقص عضو یا ضرری مالی و جانی به آنها برسانید، نه آن خدا وجود دارد، و نه خدائی هست که به گفته خودش الرحمان و رحیم است، و‌ نه آنها پیامبرانند، باید از آن خدا تا به پیامبرانش همه و همه را لجن مال کرد. ننگ بر تو ای خامنه ای، ننگ بر تمام کسانی که به آنها قر خاکستری گفته میشود، ننگ بر ما، نمگ بر ما، ننگ بر ما. ما همگی با سکوتمان در ریختن خون این عزیزان توسط رهبر مفعولین و رهروانش شریک هستیم.
  3
  36
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  لعنت به آن دین پلید و اهریمنی این جنایتکاران که چیزی بغیر از خون ریزی و کشتار جوانان وطنمان نداشته است. نبایستی از اسلام انتظار رحم و انسانیت داشت.
  1
  35
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  از برچسب زدن دینی سوءاستفاده نکنید، بودند اشخاصی هم اعم از زرتشتی، صلیبی، عصائی، بودائی تا موش و گاو پرست.
  44
  4
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  من این قاسم را از همان زمانیکه به دنیا آمده بود میشناسم، قاسم هنوز یک سالش نشده بود که بابایش توسط نظام آخوندی دستگیر می‌شود و بعداز دوسال بابایش را آزاد میکنن بابایش اسمش سید مصطفی بود هنوز یک سال از آزادی پدرش نگذشته بود که دوباره بابایش زندان می‌شود و بعداز دوسه ماه از زندان شدن مصطفی همسرش یک پسر دیگر بدنیا می‌آورد و در دادگاه انقلاب برای پدر قاسم حکم اعدام صادر و زود اعدامش میکنن مادر قاسم هم هردو فرزندش را به پدر و مادر مصطفی تحویل می‌دهد و دنبال زندگی خودش می‌رود قاسم هنوز ۷ سالش نشده بود که مادربزرگ و پدربزرگش فوت میکنن اینبار قاسم و برادرش به عمویشان تحویل داده می‌شود که عمویشان خود ۴ فرزند خیلی کوچک داشت و زندگیشان خیلی سخت میگذشت. عموی قاسم هرچند مشکلات مادی فراوان داشت حالت روحی و روانیش هم ثعریفی نداشت. قاسم و برادرش نزد عمویشان بزرگ شدن ولی خیلی با سختی ! قاسم سواد آن چنانی نداشت و چون خودشان را مسلمان و سید میدانستن به همین خاطر قاسم عضو یک گروه سنی شده بود که بعد نظام آخوندی هر آنچه را توانست از این گروه سنی دستگیر کرد که قاسمهم یکی از دستگیر شدگان بود.
  0
  8
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.