جزییات تازه از حادثه مرکز ترک اعتیاد لنگرود؛ هیچ مددکاری آنجا نبود، اولین ماشین آتش‌نشانی آب نداشته

ایران وایر: در پی جان‌باختن ۳۲ تن در آتش‌سوزی مرگبار در مرکز ترک اعتیاد «گام اول رهایی»، استاندار گیلان روز یکشنبه۱۴آبان را در شهرستان لنگرود «عزای عمومی» اعلام کرد.

براساس اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر»، ساختمانی که به‌عنوان مرکز ترک اعتیاد مورد استفاده قرار گرفته، یکی از مدارس قدیمی و ناایمن در لنگرود بوده و از سال ۱۳۹۴ به‌عنوان کمپ ترک اعتیاد در اختیار سازمان بهزیستی قرار گرفته است.

ایران‌وایر همچنین مطلع شده که درحالی‌که ظرفیت اسکان این محل ۴۰ نفر بوده، در زمان وقوع حادثه دست‌کم ۵۵ مددجوی ترک اعتیاد در این محل بستری بوده است.

یک فرد آگاه به ایران‌وایر می‌گوید: «اینکه درها را قفل کنند موضوع عجیبی نیست چون به هر حال آنجا کمپ ترک اعتیاد است، اما اینکه شب تا صبح دوربین‌های مداربسته خاموش باشد و هیچ مددکار و مراقبی هم در کمپ نباشد خیلی عجیب است. آن‌طور که شنیده شده، مددکاری مراقب این بندگان خدا نبوده و از خود افرادی که در کمپ بستری هستند و وضعیت ترک موادشان کمی پیشرفت کرده برای مراقبت از سایرین که تازه در حال ترک هستند استفاده می‌شود».

معاون استاندار گیلان روز یک‌شنبه ۱۴آبان۱۴۰۲ اعلام کرد که انتقال اجساد ۳۲ قربانی آتش‌سوزی مرکز ترک اعتیاد لنگرود به رشت برای «شناسایی» انجام شده و هم‌زمان خانواده‌های شماری از جان‌باختگان اعلام کرده‌اند که از آن‌ها آزمایش دی‌ان‌ای گرفته‌‌اند که «طی سه تا شش روز دیگر»، هویت قربانیان را شناسایی کنند.

پیش‌تر معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان نیز تاکید کرده بود که به‌دلیل شدت سوختگی، «اجساد جان‌باختگان این آتش‌سوزی قابل شناسایی نیستند».

معاون وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت مصدومان آتش‌سوزی در مرکز ترک اعتیاد لنگرود نیز گفته است که از ۱۵ مصدوم بستری در بیمارستان، «دو نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و ۱۳ نفر در بخش عمومی»، تحت درمان قرار دارند.

«سعید کریمی»، روز شنبه پس از اینکه در بیمارستان به دیدار مصدومان آتش‌سوزی مرکز ترگ اعتیاد لنگرود رفت، گفت که «دو تن از مصدومان این آتش‌سوزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ولایت رشت بستری و اینتوبه هستند.

به‌دنبال این اظهارنظر، روزنامه «اعتماد» نوشت که ممکن است طی روزهای آینده، تعداد جان‌باختگان این آتش‌سوزی «افزایش» یابد.

۱۳ نفر دیگری که در بخش عمومی بستری هستند* عمدتا بین ۱۰ تا ۶۰ درصد سوختگی  دارند و در بازه سنی ۲۲ تا ۵۷ سال هستند.

«محمدتقی آشوبی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت جسمانی مصدومان آتش‌سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود را «پایدار» عنوان کرده و مدعی شده است که «نیمی از آن‌ها طی دو یا سه روز آینده از بیمارستان ترخیص» می‌شوند.

مقام‌های مسوول با گذشت دو روز از آتش‌سوزی مرگبار مرکز ترک اعتیاد گام رهایی در لنگرود، تاکنون دلیل وقوع این آتش‌سوزی و بالا بودن شمار قربانیان آن را اعلام نکرده‌اند.

«محمد جلایی»، معاون استانداری گیلان، روز شنبه با بیان اینکه «همچنان علت آتش‌سوزی مرگبار آتش‌سوزی در مرکز کمپ ترک اعتیاد لنگرود در دست بررسی است»، گفت: «برخی گمانه‌زنی‌ها درباره علت حادثه وجود دارد، اما هنوز نظر قطعی و کارشناسی اعلام نشده و هنوز ریشه اصلی حادثه کاملا مشخص نیست.»

در همین حال، سایت «جنایی» از قول پدر یکی از جان‌باختگان در این آتش‌سوزی، گزارش داد که دست‌کم تا یک ساعت بعد از آغاز آتش‌سوزی، نیروهای آتش‌نشانی اقدام عملی برای مهار حریق در این مرکز ترک اعتیاد انجام نداده بودند.

او همچنین گفته که وقتی ساعت ۷ صبح یعنی دو ساعت بعد از وقوع حریق به این مرکز رسیده، مردمی که در صحنه بوده‌اند به او گفته‌اند که «یک ماشین آتش‌نشانی آمده بود که آب نداشت».

این مرد که فرزند ۲۲ ساله‌اش در آتش‌سوزی این مرکز جان‌باخته، گفته است که «از طرفی درهای مرکز ترک اعتیاد قفل بوده و ماشین آتش‌نشانی راهی نداشته که وارد حیاط شود»، ضمن اینکه «اطراف هم دیوار بوده و تا از سر خیابان شلنگ بکشند و به سمت در بروند، کلی زمان برده است».

روزنامه اعتماد همچنین در گزارش خود نوشته است که آتش‌سوزی در مرکز ترک اعتیاد لنگرود که تاکنون به جان‌باختن ۳۲ نفر منجر شده در‌حالی رخداده است که طی سال‌های اخیر، «نحوه نظارت بر کمپ‌های ترک اعتیاد بارها خبرساز شده» و مدیران برخی نهادهای مسوول از سازمان بهزیستی کشور خواسته‌ بودند نظارت جدی‌تری بر این مراکز داشته باشد.
+25
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  دوربین‌های اینها فقط بی حجاب هارو فیلمبرداری میکنه.مرگ و ننگ بر شماها باد که همتون قاتل هستید.
  3
  29
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  آنقدر زدن و شکنجه کردن و از استرس بیش از حد سکته قلبی کرده
  0
  0
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.