عباس عبدی: حتی نتوانسته‌اند یک نشست چند صد نفری در حمایت از فلسطین برگزار کنند

عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:

جنگ غزه در جریان است و به‌طور طبیعی نمی‌توان از حالا گفت که برندگان و بازندگان نهایی آن بطور دقیق کدام یک از اطراف ماجرا هستند. با وجود این در مقطع کنونی می‌توان برخی نتایج آن را قطعی دانست، هم درباره نتانیاهو که شکست خورده محسوب می‌شود، و دیر یا زود باید برود، و هم حماس که به‌رغم تحمل هزینه‌های سنگین، مسئله فلسطین را از حاشیه به متن و روی میز آورده است. در اینجا می‌خواهم به دو شکست‌خورده مهم این جنگ اشاره کنم که شکست آنان تا این مرحله قطعی به نظر می‌رسد؛ یکی در غرب و یکی هم در ایران.

ماجرای شکست دولت‌های غربی در این جنگ غیرقابل انکار است. چون حمایت‌های آنان از اقدامات اسرائیل که کم‌وبیش بدون قید و شرط هم بوده است، ربطی به اقدامات اولیه حماس ندارد، و این حمایت‌ها نه‌تنها با هیچ‌یک از ادعاهای حقوق بشری آنان جور در نمی‌آید، بلکه در نقطه مقابل آن قرار دارد.

چرا با کشتار اولیه بی‌ارتباط است؟ چون اغلب نظرسنجی‌ها در غرب نشان می‌داد که مردم غرب نیز ابتدا به دلیل آن حملات با اسراییل همراهی داشتند. ولی به مرور اغلب مردم طرفدار آتش‌بس شده‌اند و اسراییل را محکوم می‌کنند در حالی که دولت‌های‌شان باید از این خواست عمومی دفاع کنند ولی همچنان در مسیر حمایت از کشتار قرار دارند.

باورنکردنی است که دولت‌های غربی از این حد وحشی‌گری و جنایت اسرائیل دفاع کنند، حتی اگر سکوت می‌کردند، باز هم می‌شد یک‌جوری توجیه کرد ولی اینکه با قطعنامه آتش‌بس مخالفت می‌کنند و دست اسرائیل را برای بمباران یک منطقه مسکونی بی‌دفاع باز می‌گذارند، نشانه شجاعت نیست، بلکه نشانه ترس است که با ویرانی دیگران، خود را ارضا می‌کنند.

مسئله این است که آموزه‌های اسرائیلی و سخنان مقامات آنان به‌طور واضح و آشکار نژادپرستانه، توسعه‌طلبانه و تبعیض‌آمیز است. هنگامی که یک مقام اسرائیلی به صراحت اعلام می‌کند که «یک قطره آب نباید وارد غزه شود، تنها چیزی که باید به آنجا وارد شود، هزاران تن بمب است»، این به‌وضوح روی دست هیتلر بلند شدن است.

پیش‌بینی آینده ممکن نیست ولی به گمانم این سیاست‌های غرب در آینده، موجب عوارضی برای خودشان هم خواهد شد و حتی در مواجهه با اسرائیل هم دچار مشکل می‌شوند. راهی هم برای جبران باقی نگذاشته‌اند.

بازندگان این جنگ در ایران نیز شناخته شده هستند. کسانی که خود را اکثریت می‌پندارند ولی به جای یک تجمع بزرگ چندصدهزار یا حتی چند میلیونی باشد، فقط یک سخنرانی بیهوده زیر صد نفری را در حد یک روستای کوچک در کلانشهر تهران برگزار می‌کنند، و حتی تظاهرات قبلی را هم تحت‌ تاثیر نشست خود قرار دادند.

واقعیت این است که تفاوت بزرگ انسان با موجودات دیگر در عقل و فهم اوست که می‌تواند واقعیت را درک و خود را با آن هماهنگ نماید. ولی این مسئله در مورد برخی از انسان‌ها به جایی رسیده که به قول قرآن؛ دل دارند ولی ناتوان از فهمیدن هستند، چشم دارند ولی قادر به دیدن نیستند، گوش هم دارند ولی نمی‌شنوند.

اگر یک نیروی سیاسی با شخصیت وجود می‌داشت پس از این شکست خفت‌بار کارنامه خود را می‌بست و برای همیشه عطای منافع سیاست را به لقای چنین خفتی می‌بخشید درحالی‌که در اغلب کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای غربی و اسلامی اعتراضات مردمی به جنایات اسرائیل انجام شده که بعضاً صدها هزار نفری بوده، ولی در اینجا گروه‌های طرفدار وضع موجود و مدعی که نان این مبارزه‌طلبی صوری را می‌خورند، نتوانسته‌اند حتی یک نشست چند صد نفری را برگزار کنند. این فقط شکست نیست، یک اضمحلال کامل است. جالب اینکه در چنین شرایطی همچنان دنبال خالص‌سازی هستند و چهارنعل به خودشان هم رحم نمی‌کنند، چه رسد به دیگران.

مشکل این نیروهای سیاسی در ایران از آنجا آغاز می‌شود که به‌طور کامل گلخانه‌ای هستند در هیچ رقابت معناداری حاضر نمی‌شوند، پاسخگویی در حد صفر است و اصولا خود را نیازمند آن نمی‌دانند. هزینه‌ای برای هیچ‌یک از کارهایشان نمی‌دهند، در نتیجه هر کاری برایشان سودآور است، حتی اگر یک نشست چند ده‌نفری را در حمایت از فلسطین برگزار کنند.

رابطه آنان با واقعیت قطع است، چون نیازی به آن ندارند. دیری نخواهد پایید که تبعات این وضع را خواهند چشید.
+49
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این هرومزاده ها که مثل موش تسیدند و کس دیگه ای با عقل درست از ترویست حمایت نمیکنننه
  3
  46
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینها چون همه مذلف هستن، منتظر میل پرچم کلفت تر فلسطین نشستن. وقتی مردم جای پرچم فلسطین رو نشون دادن، اینها دلشون واسه میل پرچمش غنج رفته.
  0
  14
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  عباس عبدی - مثال واضح اینکه هر بی سواد احمق ابلهی میتونه اسمشو بذاره تحلیلگر . فقط خط اولش کافیه بفهمیم گوساله اندازه بچه تو پوشاک هم نمیفهمه . ببین چی گفته : (می‌توان از حالا گفت که برندگان و بازندگان نهایی) اسراییل زده خار مادر کل غزه و همه کشورهای حامیشو آورده جلو چشمشون اونوقت این گوساله فکر میکنه داره بازی فوتبال تماشا میکنه . حالا اینیکی رو باش : (نتانیاهو که شکست خورده محسوب می‌شود) آخه مردک بی سواد ابله این جنگ باعث شد همه مخالفای اسراییلی نتانیو هم موافقش بشن . مثل این میمونه که ما مخالف رییسی باشیم . ولی وقتی کشورمون وارد جنگ شده هم رییسی هم خامنه ای و هم مردم عادی در تلاش هستند کشور همسایه که به ما حمله کرده رو شکست بدن . آخه خریت در چه حد ؟ همین خط اول کافی بود که کلی فحش نثار مامان جون این ابله دوزاری بکنم
  0
  13
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  بعلت رویگردانی ملت ایران از جمهوری نکبت اسلامی ، ج.ا دیگر نمی‌تواند از مردم عادی جهت تبلیغ افکار پلیدشان استفاد کند .بقول معرف علی مانده و حوضش .اگر اتفاق سرنوشت سازی در ایران روی دهد ، قطعا با شکست ج.ا تمام خواهد شد.
  0
  3
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.