هزاران پناهجو در آلمان به سایر کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند

 ایتالیا به علت تعداد زیاد مهاجرانی که با قایق و به شکل غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند،‌ از اجرای قانون دوبلین خودداری می‌کندرادیو فردا: دولت آلمان می‌گوید ۴۴هزار و ۷۴۴ نفر که به دنبال حمایت این کشور برای پناهندگی هستند، در ۹ ماه اول سال جاری میلادی در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی خود را ارائه کرده‌اند.

در همین دوره ۲۵۱هزار نفر در اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (Bamf) ثبت نام کرده‌اند.

طبق قانون دوبلین اتحادیه اروپا، پناهجویان باید در کشوری درخواست خود را ارائه کنند که برای اولین‌بار از طریق آن کشور وارد این اتحادیه شده‌اند و کشور ورودی مسئول رسیدگی به درخواست پناهجویان محسوب می‌شود.

با این وجود در عمل این سیستم کارآیی زیادی ندارد. به عنوان مثال ایتالیا به علت تعداد زیاد مهاجرانی که با قایق و به شکل غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند،‌ از اجرای این قانون سر باز می‌زند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خردادماه امسال توافق کردند که کشورهای دیگر عضو این اتحادیه در برابر کشورهایی که اولین میزبان پناهجویان هستند دو گزینه را پیش رو دارند؛ «یا بخشی از مهاجران را بپذیرند، یا به جایش غرامت مالی بدهند».

سازوکار پیش‌بینی شده البته داوطلبانه است و باید مورد تصویب کمیسیون اروپا و نیز پارلمان اروپا قرار بگیرد.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۳۳ هزار پناهجو از مدیترانه وارد سواحل ایتالیا شده‌اند. این در حالی است که این تعداد در مدت مشابه سال قبل کمتر از ۷۰ هزار نفر بوده است.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.