هت‌تریک قاسم سلیمانی؛ سپاهان اصفهان در برابر الاتحاد بازنده اعلام و ۲۰۰ هزار دلار جریمه شد

سپاهان اصفهان به‌دلیل عدم جمع‌آوری سردیس قاسم سلیمانی از ورزشگاه نقش جهان با مجازات‌های سنگینی روبرو شدرادیو فردا: کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه سپاهان ایران را با نتیجه ۳-۰ در برابر الاتحاد عربستان بازنده اعلام کرد.

دهم مهر در دومین دور از بازی‌های گروه C لیگ قهرمانان آسیا، با وجود حضور هر دو تیم و هواداران سپاهان در ورزشگاه نقش جهان، این مسابقه برگزار نشد.

با خودداری باشگاه سپاهان در برداشتن سردیس قاسم سلیمانی از کنار زمین، دولتمند اسلاموف ناظر تاجیکستانی AFC بازی را لغو کرد. اتوبوس تیم الاتحاد هم که در تونل ورزشگاه منتظر بود، مستقیم عازم فرودگاه شد.

حالا با اعلام رای کنفدراسیون، سپاهان علاوه بر شکست در نتیجه بازی، به پرداخت ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی و برگزاری سه بازی خارج از ورزشگاه نقش جهان محکوم شده است.

کنفدراسیون به سپاهان اخطار داده است که در صورت عدم جمع‌آوری مجسمه و بنرهای مورد اعتراض این ارگان، مجازات شدیدتری در نظر گرفته خواهد شد.

این در حالی است که دو روز پس از لغو مسابقه، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مدعی شد: «بین ایران و عربستان این توافق وجود دارد که در زمان مورد توافق دو طرف بازی انجام شود. بین ما و سعودی این نظر هست که در زمان دیگری این بازی تکرار شود.»

هفدهم مهر هم ناصر کنعانی سخنگوی این وزارتخانه با اعلام شکایت از ناظر بازی گفت: «گفتگوهایی میان وزرای خارجه ایران و عربستان انجام شد که در چارچوب ورزشی حل و فصل بشود و متناسب بر روح مناسبات سیاسی و فرهنگی دو کشور عمل کنند. اتفاقاََ وزیران دو کشور بر این موضوع اصرار و تاکید داشتند.»

در همین راستا مهدی محمدنبی نایب رئیس فدراسیون فوتبال هم در صداوسیما گفت مهدی تاج با رئیس فدراسیون فوتبال عربستان «مذاکرات خوبی انجام داده».

این اظهارات به تایید وزارت خارجه عربستان نرسید. رای کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز مغایر با ادعاهای مقامات دولت جمهوری اسلامی است.

برخلاف ادعای سپاهان درباره باشگاه الاتحاد، دبیرکل کنفدراسیون آسیا تاکید کرد: «تصمیم لغو بازی از سوی ناظر این دیدار صادر شده و تیم مهمان انصراف نداده است.»

پس از لغو بازی، فدراسیون فوتبال عربستان بر خلاف سکوت فدراسیون ایران، اعلام کرد که «از همه راه‌های قانونی برای حفظ حقوق الاتحاد» استفاده خواهد کرد. روزنامه اطلاعات در یادداشتی طعنه‌آمیز نوشت که «مهدی تاج گم شده است».

باشگاه الاتحاد در بیانیه‌اش نوشت: «ناظر کنفدراسیون اعلام کرد که بازی برگزار نخواهد شد. طبق این تصمیم، ورزشگاه را ترک کردیم و راهی فرودگاه شدیم. از کنفدراسیون می‌خواهد حقوق باشگاه را حفظ، و بر اساس قوانین موجود رعایت کند».

اما مدیرعامل سپاهان، مخالفت ناظر بازی با قرار گرفتن سردیس قاسم سلیمانی در مجاورت زمین را «خارج از عرف و مسائل ورزشی» دانست و گفت: «شکایت خود را از الاتحاد، با مستندات به AFC ارائه خواهیم کرد.»

آقای ساکت توضیح نداد چرا نصب مجسمه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در زمین فوتبال را ورزشی می‌داند اما درخواست برای برداشتنش را غیر ورزشی قلمداد می‌کند.

این اظهارات در حالی بیان شد که حتی هواداران سپاهان، علیه تحرکات سیاسی باشگاه شعار دادند. آنها همچنین با پرتاب بطری و اشیا، سردیس سلیمانی را هدف گرفتند.

پس از کشته شدن سلیمانی، اسم تعداد زیادی از ورزشگاه‌های سراسر کشور به قاسم سلیمانی تغییر یافته. اردوگاه تیم‌های ملی کشتی که «خانه کشتی ایران» نام داشت، «شهید قاسم سلیمانی» نام‌گذاری شده است.

با نتیجه‌ای که AFC برای بازی سپاهان و الاتحاد در نظر گرفته، نماینده عربستان با ۹ امتیاز کامل صدرنشین باقی می‌ماند. سپاهان و نیروی هوایی عراق ۴ امتیازی‌اند. اولمالیق ازبکستان هم بدون امتیاز در رده آخر است.

برخی رسانه‌های ورزشی از تصمیم سپاهان برای شکایت به دیوان حکمیت ورزش در سوئیس خبر داده‌اند.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.