مقامات اطلاعاتی بریتانیا: جمهوری اسلامی تهدیدی جدی برای شهروندان بریتانیا است

صدای آمریکا: مقامات امنیتی و افسران ضدتروریسم بریتانیا اعلام کردند، جمهوری اسلامی همچنان یک تهدید امنیتی فزاینده برای شهروندان بریتانیا و برای مخالفان و منتقدان خود در این کشور است و اکنون خطر ایران برای مردم و منافع بریتانیا از خطر چین و روسیه هم بیشتر است.

روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی در این زمینه نوشت: «با آغاز نبرد میان ارتش اسرائیل و گروه حماس، بریتانیا نگران است که گروههای رادیکال مذهبی و گروههای نیابتی مورد حمایت ایران با تحریک و تشویق تهران، در بریتانیا دست به اقدامات تروریستی بزنند.»

این روزنامه با اشاره به گزارش مدیر سرویس امنیت داخلی بریتانیا اضافه کرد: «جمهوری اسلامی تا فوریه سال ۲۰۲۳، دستکم ۱۵ توطئه را برای ربودن یا ترور شهروندان انگلیس و مخالفان و منتقدان خود که در بریتانیا مستقر هستند، ترتیب داده که این توطئه‌ها با هوشیاری نیروهای امنیتی خنثی شده است.»

روزنامه گاردین در ادامه به گزارش‌هایی از تهدید مخالفان جمهوری اسلامی به ویژه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در خاک بریتانیا اشاره کرد و نوشت:«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مدت‌هاست که یک شبکه‌ نفوذ را در بریتانیا ایجاد کرده که این شبکه با بیش از ۱۰ مسجد، گروه و مؤسسه آموزشی در سراسر کشور مرتبط است.»

به نوشته این روزنامه، وزارت امور خارجه بریتانیا تابستان امسال با قرارگیری نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروههای تروریستی خود مخالفت و اعلام کرد انجام این کار در زمانی که اتحادیه اروپا نیز با آن مخالف است، منجر به اخراج سفیر بریتانیا از تهران و در نتیجه از دست رفتن نفوذ باقی‌مانده بریتانیا در ایران می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در فروردین ١٣٩٨ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه ششم مهرماه ۱۴۰۲ لایحه بودجه سال ۲۰۲۴ برای وزارت امور خارجه آمریکا را به تصویب رساند و در متممی خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی را ممنوع کرد.

دست‌کم دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز دهم شهریورماه امسال، از برخی مقامات اطلاعاتی و امنیتی دولت ایالات متحده درخواست یک جلسه محرمانه کردند تا با آنها درباره «تلاش‌های جمهوری اسلامی» برای ترور مقام‌های پیشین آمریکا گفتگو کنند.

آنها همچنین از دولت بایدن خواستند درباره تعداد نقشه‌های فعال جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی این کشور علیه شهروندان آمریکا در خاک ایالات متحده اطلاعات لازم و کامل را به کنگره ارائه کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت که دولت آمریکا هرگونه تهدید را جدی می‌گیرد و از شهروندان خود دفاع و محافظت می‌کند؛ این شامل همه کسانی است که به آمریکا خدمت می‌کنند یا در گذشته خدمت کرده‌اند
+21
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  چی شد به ..خوردن افتادید؟ وقتی اخوند هندی را میفرستادید ایران باید فکر اینجاش را هم میکردید. حقتونه انگلیسیهای دندون زرد هرومزاده. خودم کردم که لعنت بر خودم باد
  2
  22
  ‌سه شنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  یه روزی همین انگلیس نخست وزیرش چرچیل رو میفرستاد ایران بدون خبر دادن به شاه مملکت .حالا ببین قدرت ایران رو که باعث شده اینها هم از ترس ایران بلرزن و لب به شکایت باز کنن .عجب
  13
  3
  ‌سه شنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.