زمزمه‌هایی درباره «خیانت» جمهوری اسلامی به حماس!

تجمع طرفداران حکومت موسوم به «عاشقان مبارزه علیه صهیونیست»کیهان لندن: سه هفته پس از حمله مرگبار حماس به اسرائیل با اینکه حمایت‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی از گروه تروریستی حماس بر کسی پوشیده نیست اما حالا این سناریو مطرح شده که رژیم ایران تشکیلات حماس را در تحریک به جنگ علیه اسرائیل، قربانی منافع خود کرده است تا بتواند به عنوان یک «بازیگر» در حل بحرانی که خود مسبب و محرک آنست، راهی برای خروج از انزوای بین‌المللی پیدا کند و به عنوان میانجی، طرف صحبت قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی قرار گیرد تا شاید بتواند از آنها امتیاز بگیرد.

در شرایطی که نیروهای گروه تروریستی حماس در خط مقدم جنگ در شهرک‌های یهودی‌نشین با تمام قدرت انواع جنایات را مرتکب می‌شدند، نه از باران موشک‌های حزب‌الله به اسرائیل خبری شد و نه از سوی سپاه «راهیان بیت‌المقدس» به حرکت درآمدند!

حالا شماری از مسئولان ارشد گروه حماس که اداره نوار غزه را بر عهده دارد، نسبت به عدم پشتیبانی جمهوری اسلامی از عملیات حمله به اسرائیل موسوم به «توفان الاقصی» به شدت انتقاد دارند.

ابهام و شک در این زمینه وقتی شروع شد که چند روز پس از آغاز عملیات دفاعی اسرائیل علیه حماس با بالا رفتن تلفات در غزه یکی از رهبران حماس به «نیوزویک» گفت که برای این حمله با جمهوری اسلامی هماهنگی شده بود.

احمد عبدالهادی نماینده حماس در لبنان در مصاحبه با «نیوزویک» که ۱۱ اکتبر (۱۹ مهرماه) منتشر شد فاش کرد که «ما در بالاترین سطوح قبل، حین و بعد از حمله به اسرائیل با حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران هماهنگ کردیم.» وی افزود که این هماهنگی ابعاد زیادی از جمله سیاسی و نظامی دارد. به  نوشته‌ی «نیوزویک»، وی نگفت که نیروی دیگری غیر از حماس این حمله را طراحی کرده است. در همین ارتباط «نیوزویک» با اشاره به مصاحبه‌‌ی شبکه دولتی روسیه با علی باراکا از مقامات ارشد حماس در لبنان نوشت که «حماس برای طراحی این حمله دو سال وقت صرف کرده و به هیچ نیرو یا متحد دیگری از جمله جمهوری اسلامی و حزب‌الله اطلاع نداده بود.» به گفته‌ی این مقام حماس، نیم ساعت پس از شروع عملیات، اطلاعات مربوطه منتشر شد. علی باراکا نیز تأیید کرد که رژیم ایران «و همچنین حزب‌الله به ما پول و اسلحه می‌دهند.»
استناد روزنامه السیاسه به نیوزویک
از سوی دیگر، وبسایت «السیاسه» کویت روز ۱۹ اکتبر در گزارشی با عنوان «رهبر حماس: ایران به ما خیانت کرد!» از قول احمد عبدالهادی با استناد به گفتگوی وی با «نیوزویک» نوشت که با وجود این هماهنگی «اما به نظر می‌رسد با خیانت آشکار و وعده‌های دروغین ایران روبرو شدیم… بله، خیانت آشکار و وعده‌های دروغین.» به گفته عبدالهادی، حماس علاوه بر جمهوری اسلامی با سایر گروه‌های «محور مقاومت» از جمله حزب‌الله نیز قبل از هفتم اکتبر هماهنگ بوده است.

اکنون این سناریو بین بخشی از فرماندهان و اعضای حماس مطرح شده که رژیم ایران به آنها خیانت کرده و هدف جمهوری اسلامی سوء‌ استفاه از عملیات حماس برای توافق با آمریکا و اسرائیل در ازای آرام‌ شدن شرایط منطقه جهت صادرات نفت و گرفتن امتیازات دیگر به سود خود بوده است.

در همین ارتباط منابع غیررسمی به طرحی به اسم «البدر» اشاره می‌کنند. هرچند که تایید یا رد این ادعا به صورت مستقل ممکن نیست اما گویا قرار بود در سالگرد جنگ یوم کیپور (۶ تا ۲۵ اکتبر ۱۹۷۳) که درست نیم قرن پیش بین اعراب و اسرائیل درگرفت، روز هفتم اکتبر همزمان در یک ساعت مشخص، «جریان مقاومت» در چند نقطه با پشتیبانی جمهوری اسلامی علیه اسرائیل وارد عمل شود.

به نظر می‌رسد برنامه این بود که حماس به شهرک‌های اطراف غزه حمله کند و همزمان حزب‌الله لبنان جبهه شمالی علیه اسرائیل را باز کرده و شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران نیز در سوریه به بلندی‌های جولان حمله کنند و جمهوری اسلامی نیز موشک‌های دوربُرد را از عراق و سوریه به سوی اسرائیل شلیک نماید. در زمان موعود، حماس عملیات را آغاز کرد اما سایر گروه‌های «مقاومت» و جمهوری اسلامی با دیگر نیابتی‌هایش به وعده‌ی خود عمل نکردند!

اگرچه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی گفته بود «بازوی طراحان فلسطینیِ» عملیات علیه اسرائیل را می‌بوسد اما از اظهارات برخی مقامات حماس روشن می‌شود که آنها از پشتیبانی‌های تهران که میزان آن مشخص نیست راضی نیستند و بر این باورند که رژیم ایران آنها را در ارتکاب جنایات‌شان تنها گذاشته است. در همین ارتباط خالد مشعل از رهبران حماس در مصاحبه با شبکه «الحدث» گفت، «از ایران درخواست حمایت بیشتری داریم.»

در چنین شرایطی، حسین امیرعبداللهیان به نیویورک رفته تا از قرار معلوم در آنجا به چانه‌زنی با غربی‌ها بر سر گروگان‌هایی بپردازد که در اختیار حماس هستند آنهم در حالی که جمهوری اسلامی مدعیست هیچ ارتباطی با آن ندارد! وزیر خارجه دولت «قاضی مرگ» هم اصراری ندارد که در سخنانش این موضوع را که مهار شبه‌نظامیان منطقه در دست تهران است، پنهان کند.

در همین ارتباط، ولید فارِس تحلیلگر سیاست خارجی «نیوزمکس» و معاون ریاست «گروه پارلمانی ترانس آتلانتیک» با نقل خبری از «العربیه» که در آن از قول امیرعبداللهیان گفته شده «رهبران حماس آماده آزادی گروگان‌های غیرنظامی و تحویل آنها به تهران هستند» با  انتقاد از «سیاست خارجی باشکوه غرب» در شبکه ایکس پرسیده است ولی جمهوری اسلامی در ازای آزادی گروگان‌ها چه می‌خواهد؟ وی می‌افزاید: «شاید توقف عملیات اسرائیل، از سر گرفته شدن پرداخت‌ها به ایران، تداوم حمایت مالی از حماس، پرداخت پول نقد بیشتر به حزب‌الله، توقف هرگونه حمایت از انقلاب [کنونی] ایران با نادیده گرفتن سایر درخواست‌های جامعه مدنی برای کمک در سوریه و عراق و لبنان و یمن؟»

قابل توجه اینکه سردار پاسدار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اول آبان‌ماه در یک سخنرانی در مسجد «دانشگاه تهران» گفته بود «اگر تکلیف شود موشک مستقیم به سوی حیفا شلیک می‌کنیم!» اما نگفت از کجا! از خاک ایران؟! یا توسط شبه‌‌نظامیان نیابتی که سال‌هاست به همین حملات مشغول هستند!

با وجود همه این تهدیدات اما فعلاً چنین «تکلیفی» به سپاه پاسداران ابلاغ نشده تا آن را به گوش نیابتی‌ها برساند. تکلیفی که علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا می‌بایست تعیین کند اما تا کنون نکرده و به نظر می‌رسد منظور مقامات ناراضی و دلخور حماس نیز همین باشد. دستوری که آنها انتظارش را داشتند، در روز موعود صادر نشد!
+76
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  این عربها مخصوصاً فلسطینی ها اینقدر خرند که نمی فهمند که سیدعلی گدا رهبر اختلاسگران این گروهای نیابتی رو حمایت میکنه تا خودش وارد جنگ نشه اگر قرار بود پای خودش هم به جنگ کشیده بشه که این گروه ها را حمایت نمی کرد
  8
  141
  جمعه ۰۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  شیطان باید پیش مفعول و رژیمش لُنگ بندازه ! اینها ستونهای اصلی برپایی رژیم نکبت و منفور خودشون رو برای رسیدن به اهداف شیطانیشون یکی یکی از میان برداشتند و بقولی بهشون ک… زدند ، ( بازرگان ، طالقانی ، مطهری ، بهشتی ، رجایی و باهنر ، احمد خمینی ، رفسنجانی ) این که دیگه حماس و غیر خودی !!
  7
  132
  جمعه ۰۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند

  خیانتهاى جمهورى اسلامى یکى دوتا نیست فرمانده سپاه قدس و آخرین هفته ماه رمضان حمایت از فلسطین چی شد همش باد نخود بود این 44 ساله!
  5
  101
  جمعه ۰۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  اخباری که تنها در رسانها های برانداز میتوان پیدا کرد .تمام دنیا اذعان دارن که ایران همه جوره پشت حماس هست .دلتون رو به این فیک نیوزها خوش کنید
  63
  11
  شنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  جمهوری پوشالی اخوندی صیغه زاده های جبل امل و سامرا و نجف برای نابودی ایران و اخلال در خاور میانه توسط دستگاههای جاسوسی بلاد فخیمه و امریکا و اسرائیل با سرمایه کنسرنهای اسلحه سازی اوار بر سر منطقه شد.حکومت مردار پرستهای صیغهزاده به اسم مبارزه به اسراییل در ۴۰ سال اسرائیل را از نیل به فرات رساند.
  4
  24
  شنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.