درباره تیروئید و مشکلات مربوط به آن چقدر می‌دانیم؟

بسته به علت تیروئیدیت، پرکاری تیروئید یا کم‌کاری تیروئید ایجاد می‌شودایندیپندنت فارسی: احتمالا بسیاری از ما درباره مشکلات مربوط به بیماری تیروئید شنیده‌ایم. این مشکلات زمانی بروز می‌کند که غده تیروئید نتواند سطوح طبیعی هورمون‌های تیروئید را ترشح کند. از آنجایی که این هورمون‌ها در بدن نقش حیاتی ایفا می‌کنند، برهم خوردن تعادل آن، بدن را با مشکل مواجه می‌کند، زیرا هورمون‌های تیروئید بر عملکرد مغز و اندام، رشد استخوان، ضربان قلب و عملکرد ماهیچه‌ها تاثیر می‌گذارند.

مشکلات تیروئید به اختلالاتی در ترشح بیش از حد هورمون تیروئید یا ترشح کمتر از نیاز بدن مربوط می‌شود.

علائمی مانند متابولیسم بالاتر، کاهش وزن، خستگی، ضربان قلب تند، ریزش مو و عصبی بودن، ترشح بیش از حد این هورمون و علائمی مانند افزایش وزن، ضربان قلب کند، حرکت آهسته و افسردگی، ترشح بسیار کم هورمون تیروئید را نشان می‌دهند.

وری‌ول هلت به مشکلات تیروئید و دلایل مربوط به آن پرداخته است.

بیماری گریوز

بیماری گریوز تیروئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند. این باعث پرکاری تیروئید، یا تولید هورمون‌های تیروئیدی بیشتر از نیاز بدن می‌شود. بیماری گریوز شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید است.

عواملی نظیر زن بودن، بالای ۳۰ سال بودن، داشتن سابقه خانوادگی بیماری گریوز، داشتن سایر اختلالات خود ایمنی و استفاده از محصولات نیکوتین، شانس ابتلا به بیماری گریوز را افزایش می‌دهند.

بیماری تیروئیدیت

تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید، در نتیجه عواملی مانند عفونت‌های ویروسی، برخی داروها، واکنش‌های پس از بارداری و واکنش به ید درمانی، رخ می‌دهد.

بسته به علت تیروئیدیت، پرکاری تیروئید یا کم‌کاری تیروئید ایجاد می‌شود.

بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو بیماری خود‌ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند و باعث التهاب تیروئید می‌شود. بیماری هاشیموتو شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید است. التهاب باعث می‌شود هورمون‌های تیروئید کافی برای پشتیبانی از عملکردهای بدن تولید نشود.

عوامل خطر بیماری هاشیموتو عبارتند از: زن بودن، بین ۳۰ تا ۵۰ سال داشتن و سابقه بیماری خانوادگی هاشیموتو.

کم‌کاری تیروئید مادرزادی

احتمال دارد نوزادی بدون تیروئید یا فقط با تیروئید نیمه‌تشکیل‌شده به دنیا بیاید. کم‌کاری تیروئید همچنین می‌تواند در نوزادانی ایجاد شود که با سلول‌های تیروئید یا آنزیم‌هایی که معیوب‌ و مانع تولید هورمون‌های تیروئیدی‌اند، به دنیا می‌آیند.

عوامل خطر کم‌کاری مادرزادی تیروئید عبارتند از: سن بالای مادر، بیماری تیروئید در بارداری، دیابت در بارداری، اضطراب بارداری، داروهای بارداری، قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری، بیماری تیروئید در خانواده، وزن کم هنگام تولد، بالا بودن وزن هنگام تولد و تولد زودرس.

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید از سلول‌های غده تیروئید شروع می‌شود. اما اگر قبل از سرایت به مناطق دیگر تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد، اغلب قابل درمان است.

عوامل خطر سرطان تیروید به جنسیت زن، آسیایی‌تبار بودن، داشتن سن بین ۲۵ تا ۶۵ سال، داشتن سرطان تیروئید در خانواده و مواجهه قبلی با تشعشعات در گردن و سر بستگی دارند.
نشانه‌ها و علائم مربوط به مشکلات تیروئید کدام‌اند؟
علائم بیماری تیروئیدیت

علائم تیروئیدیت متفاوت است، زیرا این بیماری انواع مختلفی از اختلالات ناشی از هورمون تیروئید، مانند ترشح بیش از حد یا کمتر از نیاز را شامل می‌شود.

هنگامی که تیروئیدیت به پرکاری تیروئید منجر شود، علائم احتمالی مانند کاهش وزن، عصبی بودن، اضطراب یا تحریک‌پذیری، مشکل خواب، خستگی، ضربان قلب سریع، ضعف عضلانی، لرزش و مدفوع شل یا اسهال را به دنبال خواهد داشت.

اما هنگامی که تیروئیدیت به کم‌کاری تیروئید منجر می‌شود، علائم افزایش وزن، خستگی، پوست خشک، دردهای عضلانی، یبوست و افسردگی را به همراه دارد.

علائم بیماری هاشیموتو

علائم بیماری هاشیموتو ممکن است تا زمانی که بیماری پیشرفت نکند، ظاهر نشود.

نشانه‌های این بیماری عبارتند از: خستگی، افزایش وزن، دشواری تحمل سرما، یبوست، درد مفاصل و عضلات، پوست خشک، موهای خشک و نازک، مشکلات قاعدگی نامنظم یا شدید، مشکلات باروری و ضربان قلب آهسته.

کم‌کاری مادرزادی تیروئید هم این نشانه‌ها را به دنبال دارد: زردی نوزاد (زردی چشم یا پوست)، یبوست، خوابیدن بیشتر یا بیش از حد معمول، شکم بزرگ با ناف بیرون‌ زده، عضلات ضعیف، پوست سرد و رنگ پریده و تورم دور چشم.

علائم سرطان تیروئید

از نشانه‌های سرطان تیروئید هم عبارتند از: توده‌ای که به سرعت در گردن در حال رشد است، تورم در گردن، دردی که از جلوی گردن سرچشمه می‌گیرد و تا گوش بالا می‌رود، ایجاد مشکل در تنفس یا بلعیدن، تغییرات صدا از جمله گرفتگی صدا، که بهبود نمی‌یابد و سرفه مداوم که به سرماخوردگی ربطی ندارد.

چه کسانی دچار مشکلات تیروئید می‌شوند؟

در حالی که مشکلات تیروئید ممکن است هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، زنان ۵ تا ۸ برابر بیشتر از مردان با این مشکلات مواجه می‌شوند.

چگونه متوجه شوید که مشکل تیروئید دارید؟

تنها از طریق مشورت با پزشک در مورد علائم می‌توانید به مشکلات تیروئید پی ببرید. تشخیص مشکلات تیروئید به تنهایی امکان‌پذیر نیست، زیرا بسیاری از علائم ناشی از مشکلات تیروئید، در سایر شرایط پزشکی نیز رخ می‌دهند. بدین ترتیب کادر درمان و پزشکی به کمک ابزارهایی که در دسترس دارند به مشکلات بیمار پی‌ خواهند برد
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.